کد خبر: 414048 A

سخنگوی وزارت امور خارجه:/مشروح/

ایلنا: سخنگوی وزارت خارجه گفت: دیدار ظریف با وزیر امور خارجه مصر در خصوص مسائل منطقه‌ای بوده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، بهرام قاسمی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به فرارسیدن هفته دفاع مقدس یاد و خاطره شهدا و جانبازان جنگ را گرامی داشت و گفت: امیدواریم تلاش آنها سرمایه‌ای برای کشور باشند.

وی درباره دیدار وزرای خارجه ایران و کانادا در نیویورک گفت: در ماه‌های گذشته در سطح کارشناسی در کشور ثالث با کانادا دیدار داشتیم که در نهایت در حاشیه مجمع عمومی وزرا با یکدیگر دیدار کردند و مجددا هیات‌ها به مذاکرات کارشناسی ادامه می‌دهند. اگر بر مشکلات سیاسی و حقوقی فائق شویم می‌توانیم شاهد یک تحول در روابط باشیم.

قاسمی تاکید کرد: با توجه به حضور چند صد هزار ایرانی فرهیخته در کانادا بودن بخش کنسولی در این کشور مهم است و البته با توجه به جایگاه ایران در منطقه داشتن سفارت برای کانادا مهم است. ولی باید منتظر نتایج هیات‌های کارشناسی بود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر آنکه با توجه به دیدار آقای ظریف با همتای مصری خود، آیا وزرای امور خارجه دو کشور تصمیمی بر ارتقای مناسبات گرفته‌اند، گفت: این دیدار در خصوص مسائل منطقه‌ای بوده است. اما این دیدار می‌تواند بر پایه دیدارها و گفت‌وگوهای بیشتر باشد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به واکنش عربستان به این دیدار گفت: آنها تلاش بسیاری برای تخریب روابط داشته‌اند. این مساله هم غیرطبیعی نیست.

قاسمی درباره موضع ایران درمورد وضعیت اخیر حلب گفت: موضع کلی ایران درباره سوریه روشن است و تغییری در این‌باره نداریم. سوریه راه حل نظامی ندارد. سوریه نیاز به آتش‌بس دارد که این مساله نیاز دارد که از ارسال سلاح به گروه‌های تروریستی جلوگیری شود. آتش‌بس نمی‌تواند زمانی صورت گیرد که وقت برای تروریست‌ها خریداری شود و اجازه بازسازی به آنها داده شود تا به اقدامات‌شان ادامه دهند.

 وزارت خارجه تاکید کرد: در آتش‌بس‌های کنونی احساس می‌شود برخی قدرت‌ها به دنبال خرید وقت و بازسازی گروه‌های تروریستی بوده‌اند. راه حل سوریه از مذاکره می‌گذرد و راه‌حلی دموکراتیک دارد ولی متاسفانه احساس می‌شود سوریه به کلکسیونی از گروه‌هایی که از قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای حمایت می‌شوند، تبدیل شده است.

وی با اشاره به مواضع دو وزیر اروپایی در مورد اتهام‌زنی به ایران مبنی بر اینکه ایران در سوریه جنایت جنگی انجام می‌دهد، گفت: این اتهامات به خودشان بازمی‌گردد. لازم است این کشورها به خودشان بازگردند و ببینند که خود شریک در جنایات جنگی بوده‌اند. این مساله مربوط به سوریه نیست بلکه به دهه‌های قبل بازمی‌گردد که از صدام حمایت کردند و گروه‌های تروریستی را پناه دادند و از آنها حمایت کردند.

بهرام قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا، مبنی بر آنکه رییس‌جمهور پس از بازگشت از نیویورک از قول آمریکایی‌ها سخن گفتند. این قول چیست؟ آیا آمریکا با صدور مجوز برای فروش هواپیما رویکرد جدیدی درباره برجام در پیش گرفته است، گفت: آنچه گفتنی است از طریق آقایان روحانی و ظریف اعلام شد.  همانطور که گفته بودیم بدعهدی و کارشکنی‌های طرف مقابل را در کمیسیون مشترک برجام مطرح کردیم و تذکر دادیم که برجام در مسیر خود پیشرفت نداشته است.

وی با بیان اینکه در نشست نیویورک به جدیت به امریکا تذکر و هشدار دادیم، گفت: به امریکا گفتیم اگر قرار است برجام به حیاتش ادامه دهد، نیازمند پایبندی به تعهدات دو طرف است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به مواضع اروپایی ها بیان کرد: دولت‌های اروپایی هم با توجه به مشکلاتی که برای شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایشان ایجاد شده است، با ما هم صدا بودند. امیدواریم با این هشدار امریکا بتواند مسیر خود را تصحیح کند و به اروپا توصیه کند که با جدیت بیشتری با ایران همکاری کنند و نگران برخوردهای قبلی با ایران نباشند. امریکا متعهد شده است تا فشار را بر اروپایی‌ها بردارد و شرایط را مهیا کند.

وی درباره ادعای مقامات سعودی و همچنین دولت مخلوع یمن مبنی بر طرح شکایت از ایران در شورای امنیت گفت: مساله یمن بسیار روشن است. عربستان به یک کشور مستقل و دارای حق حاکمیت تجاوز شده و با جنگ افروزی خود دست به کشتار مردم بی‌گناه زده است اما با توجه به گرفتاری‌هایی که پیدا کرده است سعی می‌کند فرافکنی کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه ایران همواره نقشش را در یمن رد کرده است، گفت: ما در یمن نقشی نداشته و نداریم. آنچه به عنوان شکایت مطرح شده و می‌شود حرفی بیهوده و عبث است و قولی غلط که راه به جایی نمی‌برد.

قاسمی نقش عربستان در منطقه را نقشی تخریبی توصیف کرد و گفت: آنها از هر عاملی برای فشار بر ایران استفاده می‌کنند ولی با درایت ایران راه به جایی نخواهند برد. من به آنها توصیه می‌کنم به سرنوشت پیشینیان همچون صدام توجه کند و پا در جای آنها نگذارد.

وی درباره وتو مصوبه کنگره درباره نقش عربستان در حادثه ۱۱ سپتامبر هم اظهار داشت: این اقدام غیرطبیعی نیست چراکه سوابق آنها در منطقه و دنیا روشن است. آنها از استانداردهای دوگانه پیروی می‌کنند و ممکن است بخاطر منافع زودگذر و میان مدت مواضعش را تغییر دهد.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: نمونه‌ای این مساله در خصوص عربستان است که علیرغم گزارش ۲۸ صفحه‌ای و همچنین روشن بودن دست عربستان در حادثه ۱۱ سپتامبر امریکا بنا به ملاحظات خود و سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی که انجام داده بود، این کار را انجام داد. باید دانست عربستان خود را به هر آب و آتشی می‌زند تا رابطه خود را با امریکا حفظ کند. ولی آنها باید در نهایت پاسخگوی اقداماتشان درباره حمایت تروریسم باشند.

قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد سفر رئیس‌جمهور ترکیه به ایران عنوان کرد:  هنوز تاریخی برای سفر اردوغان تعیین نشده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره افزایش درگیری‌ها در کشمیر هم گفت: ما طرفین درگیر در این ماجرا را به خویشتنداری و استفاده از روش‌های مسالمت‌آمیز دعوت می‌کنیم و از آنها می‌خواهیم تا با مفاهمه از روش‌های خشونت‌آمیز اجتناب کنند.

قاسمی در پاسخ به ادعای خبرنگاری درباره خواهش ایران از امریکا برای فراهم کردن مبادلات بانکی با غرب گفت: ما از هیچ کشوری بویژه امریکا خواهش نمی‌کنیم.

وی درباره مذاکرات روسیه و امریکا درباره سوریه و این احتمال که رایزنی‌های آنها منجر به کاهش نقش ایران شود، گفت: جایگاه ایران در خاورمیانه مشخص است. هیچ توافقی بدون ایران دست یافتنی یا قابل اجرا شدن نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره روابط ایران و روسیه هم گفت: روابط تهران و مسکو، نزدیک و در برخی از ابعاد راهبردی است. ما همکاری‌های نظامی نزدیکی با یکدیگر داریم. رایزنی‌های متعددی هم در خصوص مسئله سوریه هم در سطح سیاسی و هم در سطح غیرسیاسی داریم و در مبارزه با تروریسم در صورت لزوم همکاری‌های جدی با یکدیگر داشته‌ایم.

قاسمی درباره سفر یک سناتور آمریکایی به ایران هم گفت: اینکه یک نفر در مقام سناتور به تهران آمده است را تکذیب می‌کنم. فردی به همراه دوستان خود از طریق یک آژانس مسافرتی درخواست سفر به ایران برای گردشگری را داده بود. این درخواست مراحل خود در بخش‌های مختلف طی کرد و ویزا برای سفر به چند شهر صادر شد. این سفر انجام شد و در نهایت یکی از آن افراد پس از سفر اعلام کرد من سناتور هستم. این سفر انجام شده ولی آن فرد در مقام سیاسی خود به تهران نیامده بود. هیچ مذاکره سیاسی هم با او انجام نشده است و طبیعی است که خیلی از افراد از آمدن او بی‌خبر باشند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا امسال سخنرانی رئیس جمهور برخلاف سال‌های گذشته در روز سوم صورت گرفت، اظهار داشت: این سفر در شرایط خاصی انجام شد. آقای رئیس جمهور ملاحظات بسیاری برای رفتن یا نرفتن داشت ولی با توجه به اینکه اجلاس عدم تعهد در ونزوئلا برگزار می‌شد و ایشان باید ریاست را به همتای ونزوئلایی خود تحویل می‌دادند و از طرفی با توجه به علایق ایران و کوبا و آنکه ایشان باید به هاوانا سفر می‌کرد، تصمیم گرفته شد تا ایشان به نیویورک هم بروند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: درباره رفتن یا نرفتن به سازمان ملل تردید وجود داشت. زمان سخنرانی‌ها بنا به زمان درخواست تنظیم می‌شود و همین ابهامات موجب سخنرانی آقای رئیس جمهور در روز سوم شد.

قاسمی در پاسخ به این سوال که آیا ایران می‌تواند پیگیری حقوقی داشته باشد تا امارات ادعاهایش را در خصوص جزایر سه گانه تکرار نکند، بیان کرد: اتهامات امارات یاوه‌گویی و تکراری است. نیازمند پیگیری حقوقی هم نیست چراکه هر فردی می‌تواند حرف بزند ولی آن جزایر برای ایران هستند و ایران از حق خود نمی‌گذرد.

وی در پاسخ به این سوال که ترکیه از سویی با ایران ارتباط دارد و از سویی با عربستان؛ آیا این دورویی در روابط نیست، اظهار داشت: ایران و ترکیه روابط حسنه‌ای با یکدیگر دارند. ما ارتباط مستمر و دائمی با ترک‌ها داریم و این ارتباط پس از کودتا افزایش نیز یافته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سوابق و پیوندهای تاریخی ایران و ترکیه یادآور شد: اگر تصور کنید کشوری به دلیل دوستی و روابط با یک کشور، تمامی مناسباتش را با دیگر کشورها براساس خواست و علایق او تنظیم می‌کند، این تصور امروز تصور درستی نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر