کد خبر: 414281 A

جهانگیری در دیدار وزیر بازرگانی عمان :

ایلنا: معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان از روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی خوبی برخوردار هستند، بر ضرورت سرعت بخشیدن به توسعه مناسبات تهران و مسقط تاکید کرد و گفت: روابط صمیمانه ایران و عمان باید در سطح منطقه به عنوان الگو و یک رابطه ممتاز مطرح باشد.

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری عصر امروز (دوشنبه) در دیدار «علی بن سعود السنیدی» وزیر بازرگانی و صنایع عمان با اشاره به اینکه روابط ایران و عمان همواره روابطی صمیمانه و رو به رشد بوده است، اظهار داشت: اراده ای جدی میان مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران برای ارتقاء سطح روابط و توسعه مناسبات با سلطنت عمان وجود دارد.

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: عمان از ظرفیت های فراوانی در زمینه های مختلف برخوردار است که می تواند این کشور را به یک قطب مهم تجارت در منطقه تبدیل کند و تهران آمادگی دارد همکاری های لازم را در این زمینه با مسقط انجام دهد.

وی با اشاره به راه اندازی خط کشتیرانی مسافری- تجاری میان بنادر دو کشور که روز گذشته با حضور وزیر بازرگانی و صنایع عمان انجام شد، اظهار داشت: اینگونه کارها پیش نیاز توسعه اقتصادی است و کشورهای آسیای میانه از طریق بنادر مختلف ایران می توانند به کشور عمان و سایر کشورها دسترسی داشته باشند.

جهانگیری اتصال بنادر مختلف ایران از جمله بندرعباس و بندر قشم با بنادر عمان را فرصتی مناسب برای توسعه روابط تجاری میان دو کشور ارزیابی کرد و افزود: وزیر راه و شهرسازی به زودی به عمان سفر خواهد کرد تا کارهای لازم در بخش ارتباط میان بنادر دو کشور نهایی شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین نفت، گاز و انرژی را از دیگر زمینه های مناسب برای توسعه همکاری ها میان ایران و عمان برشمرد و گفت: خوشبختانه احداث خط انتقال گاز از ایران به عمان مراحل نهایی را طی می کند که باید هرچه سریعتر موانع پیش روی این پروژه برطرف و به مرحله اجرا درآید.

وی با یادآوری اینکه تهران و مسقط همکاری های مناسبی در دوران تحریم ها داشته اند، خاطر نشان کرد: پس از برجام و لغو تحریم ها نیز باید روابط میان دو کشور هرچه بیشتر ارتقاء پیدا کند و برای این منظور نیازمند گسترش و توسعه همکاری های بانکی میان دو کشور هستیم تا زمینه گسترش روابط میان تجار دو طرف فراهم شود.

جهانگیری مأموریت کمیسیون همکاری های مشترک ایران و عمان را مأموریتی خطیر و پراهمیت دانست و گفت: خواست مسئولین عالی رتبه دو کشور، توسعه مناسبات و ارتقاء سطح همکاریهای دوجانبه است و کمیسیون مشترک همکاری ها باید ضمن رفع موانع پیش روی توسعه روابط، زمینه های همکاری جدید را شناسایی و معرفی کند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران از حضور سرمایه گذاران ایرانی در عمان حمایت و از حضور سرمایه گذاران عمانی در ایران نیز استقبال می کند.

وزیر بازرگانی و صنایع عمان نیز در این دیدار با اشاره به اراده جدی از سوی مسئولین دو کشور برای توسعه روابط  گفت: این موضوع انگیزه ای قوی برای ماست که در جهت توسعه مناسبات دوجانبه تلاش مضاعف داشته باشیم.

علی بن سعود السنیدی با اشاره به حضور روز گذشته خود در بندر عباس و افتتاح خط کشتیرانی میان دو کشور اظهار داشت: امروز نخستین نمایشگاه اختصاصی عمان با حضور ۸۰ شرکت در ایران افتتاح شد و در این نمایشگاه محصولات مختلف از جمله صنعت برق، مواد غذایی، بسته بندی و مواد ساختمانی عرضه شده است.

وزیر بازرگانی و صنایع عمان هدف خود از سفر به ایران و برپایی نمایشگاه اختصاصی عمان را شناسایی بازار ایران و کشورهای همجوار عنوان کرد و افزود: همچنین به دنبال آن هستیم تا بتوانیم از محصولات و کالاهای ایرانی از جمله مواد غذایی و مواد ساختمانی در کارخانجات عمانی استفاده کنیم.

وی همچنین با اشاره به همکاری مناسب میان بانکهای دو کشور اظهار داشت: در ۴ ماه اخیر روابط خوبی میان بانک های دو کشور برقرار شده و نقل و انتقال پول به خوبی انجام می شود.

وزیر بازرگانی و صنایع عمان افزود: سطح روابط میان تهران و مسقط به خصوص در بخش سیاسی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد اما در بخش اقتصادی نیازمند ارتقاء روابط هستیم البته در چند ماه اخیر تحرک خوبی از سوی بازرگانان دو کشور را شاهد بوده ایم.

علی بن سعود السنیدی با اشاره به اینکه یادداشت تفاهم همکاری در زمینه ورزش میان دو کشور فردا به امضا خواهد رسید، گفت: دو یادداشت تفاهم همکاری دیگر نیز در زمینه استاندارد و بیمه میان دو کشور امضا خواهد شد که امیدوارم منجر به ارتقاء هرچه بیشتر سطح روابط دو کشور در زمینه های مختلف شود.

جهانگيري
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر