کد خبر: 414726 A

دبیر اول نمایندگی ایران نزد سازمان ملل:

ایلنا: دبیر اول نمایندگی ایران نزد سازمان ملل تاکید کرد: کشوری که برای دهه‌های متمادی خاک خود را به منبعی برای صدور اندیشه افراطی تکفیری تبدیل کرده است از تریبون سازمان ملل ایران را به تلاش برای بی‌ثبات کردن منطقه متهم می‌کند!

به گزارش ایلنا، عباس یزدانی دبیر اول نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در پاسخ به ادعاهای بی‌اساس وزیر خارجه امارات در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: یک مقام از کشوری که جت‌های جنگنده‌اش هر روز مردم غیرنظامی بی‌گناه یمن را بمباران می‌کنند، ایران را به دخالت در امور داخلی کشورها متهم می‌کند. این ادعا مضحک و ریاکارانه است.

وی ادامه داد: کشوری که برای دهه‌های متمادی خاک خود را به منبعی برای صدور اندیشه افراطی تکفیری تبدیل کرده است از تریبون سازمان ملل ایران را به تلاش برای بی‌ثبات کردن منطقه متهم می‌کند!

یزدانی در خصوص اظهارات وزیر امور خارجه امارات درباره جزایر ایرانی گفت: این مقام اماراتی بار دیگر با بیان سخنان بی‌اساس، تمامیت ارضی ایران را هدف قرار داده و نسبت به سه جزیره ایرانی ادعاهایی مطرح کرده است. ما همواره این ادعاهای نادرست را رد کرده و تکرار می‌کنیم که این جزایر بخشی از خاک ایران بوده و برای همیشه بخشی از آن باقی خواهد ماند و تکرار اینگونه ادعاها نخواهد توانست آنها را از سرزمین ما جدا سازد.

عضو نمایندگی کشورمان نزد سازمان ملل هم‌صدایی وزیر امور خارجه امارات با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را تصادفی ندانسته و اظهار داشت که امارات و رژیم صهیونیستی به همراه تعدادی از شرکایشان در منطقه خلیج فارس با یکدیگر وارد ائتلاف شده‌اند ائتلافی که نتیجه آن خیانت به مردم فلسطین خواهد بود. 

وی همچنین در پاسخ به ادعای وزیر امور خارجه بحرین مبنی بر دخالت ایران در امور داخلی آن کشور گفت که این ادعای وزیر خارجه بحرین دروغی آشکار است زیرا کمیسیون مستقل تحقیق که از سوی دولت بحرین در این خصوص تشکیل شده بود در گزارش خود صریحاً اعلام کرده است که مدارک ارائه شده از سوی دولت بحرین این ادعاهارا تأیید نمی کند.

یزدانی در واکنش به سخنان وزیر امور خارجه بحرین درباره حادثه منا اظهار داشت: در این حادثه تلخ 464 نفر از حجاج ایرانی جان خود را از دست دادند. دولت عربستان تا کنون حاضر به ارائه گزارشی درباره دلایل بروز این فاجعه نشده است. درخواست مشروع ما انجام تحقیقات جامع، شفاف و مستقل از سوی کمیته‌ای متشکل از کشورهایی است که شهروندان‌شان در این حادثه جان خود را از دست داده‌اند. حوادث تلخ در مراسم حج بارها اتفاق افتاده و ضروری است که در این خصوص اقدامات مؤثری صورت پذیرد.

وی در پایان ضمن مردود دانستن کاربرد خلیج عربی بجای خلیج فارس توسط برخی از کشورهای عرب منطقه افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار روابط دوستانه با همسایگان خود در منطقه خلیج فارس بوده و آمادگی خود را برای انجام گفت‌وگو برای برطرف کردن سوءتفاهم‌ها و برقراری مجدد دوستی میان ملت‌ها اعلام می‌کند.

 

نمایندگی ایران در سازمان ملل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر