کد خبر: 416590 A

محمدباقر نوبخت:

ایلنا: سخنگوی دولت گفت: هر سال مجبور شدیم از خزانه دولت حدود دو تا دوازده هزار میلیارد تومان برداریم، البته تا جایی که توانستیم تعداد خانوارها را تقلیل دادیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمدباقر نوبخت در نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوالی درباره هزینه دولت در مورد یارانه‌ها و برخی از شعارهای پوپولیستی درباره این مسئله مبنی بر افزایش دادن آن خاطرنشان کرد: اگر از اعداد و ارقام اطلاع داشته باشیم، می‌فهمیم که آیا امکان پرداخت بیشتر هست یا خیر؟ قانونگذار گفته است افزایش قیمت حامل‌های انرژی پنجاه درصد به خانوارها بازگردد، سی درصد کمک به تولید و بیست درصد صرف هزینه جاری شود. ما نه تنها این کار را نتوانستیم انجام دهیم، بلکه از خزانه دولت هم هر سال حدود دو تا دوازده هزار میلیارد تومان مجبور شدیم از خزانه برداریم البته تا جایی که توانستیم تعداد خانوارها را تقلیل دادیم تا الان حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان از خزانه برای این کار برداشت کردیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: در این شرایط، باید ببینید می‌توانیم این رقم را افزایش دهیم؟ از کجا باید بدهیم؟ وقتی همین را هم از خزانه برداشت می‌کنیم، یک راه این است که قیمت حامل‌های انرژی را باز افزایش دهیم یا از خزانه رقم بیشتری برداریم. اگر خزانه پول بیشتری دارد، بیایند بردارند اما واقعا نیست. قیمت ارز در مرحله‌ای به سه هزار تومان رسید چقدر از این میان به دست آمد و چقدر بین مردم تقسیم شد. این حرف‌ها منطق اقتصادی و اجتماعی ندارد.

محمدباقر نوبخت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر