کد خبر: 416759 A

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا:

ایلنا: سخنگوی وزارت خارجعه آمریکا در واکنش به شکایت خبرنگار روزنامه واشنگتن پست از ایران به دلیل ۱۸ ماه بازداشت گفت: از جزییات این شکایت اطلاعی ندارم اما حفظ امنیت شهروندان آمریکایی اولویت اصلی دولت است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه آمریکا، «الیزابت ترودو» سخنگوی وزارت خارجه این کشور در نشست خبری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص شکایت «جیسون رضاییان» خبرنگار روزنامه واشنگتن پست از ایران به دلیل ۱۸ ماه زندانی بودن در این کشور گفت: هیچ اظهار نظری در مورد جزییات این شکایت نمی‌کنم چرا که خبر آن را در رسانه‌ها دیدم.

او گفت: باید تاکید کنم که امنیت شهروندان آمریکایی اصلی‌ترین اولویت ایالت متحده است. از این رو باید جیسون رضاییان و دیگر شهروندان آمریکایی را به آغوش خانواده‌هایشان برمی‌گرداندیم. 

به گزارش ایلنا، خانواده «جیسون رضائیان»، خبرنگار روزنامه واشنگتن‌پست که چند ماه در ایران به اتهام جاسوسی بازداشت بود با استناد به مفاد استثنا در یک قانون در آمریکا شکوائیه‌ای علیه دولت ایران کرده‌اند. 

 «رضائیان» و خانواده‌اش در این دعوی که روز دوشنبه در دادگاه منطقه‌ای کلمبیا تنظیم شده ادعا کرده در مدت ۱۸ ماه بازداشت در ایران، برای اثرگذاری بر روند مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ به گروگان گرفته شده و تحت شکنجه روانی قرار گرفته است. 

در این شکایت‌نامه ادعا شده که مقام‌های ایران به جیسون رضائیان و همسرش «یگانه صالحی» که او هم دو ماه در ایران بازداشت بوده گفته‌اند که آن‌ها برای چانه‌زنی جهت تبادل زندانی ارزشمند هستند. 

«رضاییان همچنین مدعی شده که روند رسیدگی قضایی به پرونده‌اش با لحظات حساس در مذاکرات هسته‌ای منطبق بوده و در ‌‌نهایت آزادی وی نیز در روز اجرایی شدن توافق هسته‌ای صورت گرفته است. 

در این شکایت‌نامه آمده است: «برای تقریباً ۱۸ ماه، ایران رضائیان را با هدف به دست آوردن اهرم فشار در مذاکرات هسته‌ای و در ‌‌نهایت تبادل وی با چیزی ارزشمند بازداشت و وحشت‌زده کرده است.» 

 «جیسون رضائیان»، برادرش «علی رضائیان» و مادر آن‌ها «مری رضائیان» با استناد به بند «استثنائات تروریسم» در قانون «مصونیت‌های حاکمیتی خارجی» خواستار دریافت مبلغ نامشخصی غرامت از ایران شده‌اند.

جیسون رضاییان الیزابت ترودو شکایت جیسون رضاییان از ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر