کد خبر: 417784 A

ساداتیان در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد؛

ایلنا: یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با اشاره به وضعیت دولت در سال پایانی خود، گفت: مخالفان دولت با علم این مسئله می‌خواهند نقطه قوت آن یعنی سیاست خارجی را زیرسوال برده تا از این طریق از رای آوردن روحانی جلوگیری کنند یا نگذارند رای بالایی داشته باشد.

سیدجلال ساداتیان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی ایلنا، با اشاره به حاشیه‌سازی برای محمدجواد ظریف و وزارت امور خارجه طی  روزهای گذشته در احضار به مجلس شورای اسلامی گفت: هر نماینده‌ای حق دارد بنا به اختیاراتش از وزرا سوال کنند ولی این سوال باید در راستای اهداف ملی و به دور از سیاست‌زدگی باشد.

او با اشاره به اظهارات قاطعانه محمدجواد ظریف در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آقای ظریف در مجلس گفتند نباید برای اهداف کوچک و جناحی کل اقتدار نظام و دستگاه دیپلماسی را زیرسوال برد که این پاسخ سنگینی به حاشیه‌سازان بود.

کاردار اسبق ایران در بریتانیا با اشاره به رویکرد مخالفان ظریف تصریح کرد: اقلیت تندور از ابتدا مذاکرات تا آنجا که می‌توانست با برجام مخالفت کرد اما هنگامی که دید حریف نمی‌شود تغییر مسیر داد و به سنگ‌اندازی روی آورد و از هرگونه شایعه‌سازی و اتهام‌زنی دریغ نکرد.

ساداتیان با یادآوری مخالفت‌هایی که برای سفر گابریل زیگمار، معاون صدراعظم آلمان به تهران صورت گرفت، خاطرنشان کرد: اینکه او بخواهد برای توسعه مناسبات با ایران شرط‌گذاری کند را قبول نداریم ولی باید به این مسئله نیز توجه کرد که باید براساس منافع ملی حرکت کرد. وزارت امور خارجه مسئول رسیدگی و تنظیم مناسبات ایران با کشورهای خارجی است و بهتر بود دیگر نهاد‌ها رسیدگی به این مسئله را به وزارت امور خارجه واگذار می‌کردند.

دیپلمات سابق کشورمان با بیان اینکه توسعه مناسبات تهران و برلین به سود دو کشور است، ابراز داشت: در سفر اخیر گابریل زیگمار به ایران ۳۰ شرکت او را همراهی می‌کردند و شاهد امضای سند جامع همکاری‌های اقتصادی ۱۰ ساله میان ایران و آلمان بودیم و این نشان می‌دهد آلمان برای توسعه مناسبات و گسترش همکاری‌ها با ایران علاقمند است.

او افزود: بسیاری از اظهاراتی هم که مقام‌های آلمانی بیان می‌کنند بیشتر مصرف داخلی دارد. بهرحال مقام‌های این کشور برای خروج از فشار لابی‌های اسرائیلی ممکن اظهارات نامرتبطی را بیان کنند که بیشتر این سخنان نیز مصرف داخلی دارند.

ساداتیان با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری ایران بیان کرد: دولت در سال پایانی خود قرار دارد و مخالفان دولت با علم این مسئله می‌خواهند نقطه قوت او را یعنی سیاست خارجی را زیرسوال برده و او به شکست برسانند تا از این طریق از رای آوردن آقای روحانی جلوگیری کرده یا نگذارند ایشان از رای بالایی برخوردار باشند.

سیدجلال ساداتیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر