کد خبر: 418743 A

جابری انصاری:

ایلنا: معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه کشورمان در کانال تلگرامی خود ضمن محکوم کردن جنایت اخیر عربستان در صنعا نوشت: کشتار خونین صنعا نماد بی‌خردی و سیاست عقیم عربستان است.

به گزارش ایلنا، حسین جابری انصاری در مطلب خود نوشته است: 

در رویداد خونین بمباران مجلس عزاء در صنعا پایتخت یمن، از سوی جنگنده‌های متجاوز عربستان؛ صد‌ها یمنی بی‌پناه و مظلوم دیگر، قربانی تجاوز و بی‌خردی سیاستمداران عربستان شده‌اند. عربستان بر خلاف جهت حرکت عقربه‌های زمان و در آرزوی بازگشت یمن به وضعیت گذشته، یک سال و نیم است که خود را گرفتار جنگی مستقیم با مردم یمن کرده است. 

سودای جنون آمیز عربستان البته هیچگاه محقق نخواهد شد و یمن از میانه خون و آتش، ققنوس وار خارج شده و به آینده قدم خواهد گذاشت؛ هر چند در هنگامه این زایش و تحول تاریخی، بخشی از حجر و بشر و شجرش در آتش خشم و جهل و کینه میراث خواران بوجهل و بوسفیان خواهد سوخت. 

این نخستین جنگ از این قبیل نیست که در تاریخ روی می‌دهد، قاعدتا آخرینش نیز نخواهد بود. «باربارا تاکمن» نویسنده و مورخ آمریکایی در کتاب ارزشمند خود بنام «تاریخ بی‌خردی از تروا تا ویتنام» از این جنگ‌ها و سرنوشت محتوم شکست برای آغازکنندگانش به تفصیل گفته و در آغازین فراز کتاب خود دردمندانه نوشته است: 

 «پیروی حکومت‌ها از سیاست‌های مغایر با منافع خویش یکی از پدیده‌های مشهود سراسر تاریخ صرف نظر از زمان و مکان است. انسان ظاهرا در حکومت بیش از هر رشته دیگر از فعالیت‌های بشری بی‌کفایتی نشان می‌دهد. خرد که... داوری بر پایه تجربه و عقل سلیم و اطلاعات موجود است، در این رهگذر کمتر به کار می‌افتد و اغلب سرخورده و ناکام می‌ماند. چرا زمام داران این همه برخلاف عقل و منافع خردمندانه خویش عمل می‌کنند؟ چرا شعور چنین به ندرت وارد کار می‌شود؟» *

تاریخ بی‌خردی سیاستمداران در دوران معاصر ما دو نمونه بزرگ دیگر نیز داشته است، جنگ افغانستان و جنگ لبنان. اتحاد جماهیر شوروی سابق با همه قدرت خود نتوانست از جنگ افغانستان پیروز بیرون آید. اسرائیل نیز با همه قدرت نمایی و برخورداری از حمایت گسترده قدرتهای جهانی و دوستان پنهان منطقه‌ای خود نتوانست از جنگ لبنان پیروز بیرون آید. 

جنگ یمن نیز مشمول قاعده‌مندی موجود در تاریخ بی‌خردی انسان است و سیاستمداران عربستان همچون اقران خود در برابر ایمان و ایستادگی مردم یمن در این معرکه سرنوشت ساز، نتایج «قدرت ضعف» و «ضعف قدرت» را لمس کرده و شکست محتوم را تجربه خواهند کرد. 

کشتار اخیر صنعا نماد شکست عربستان در جنگ یمن است و نتایج اولیه‌ای که در پی داشته تنها به مثابه نوک کوه یخ واقعیتی است، که از دل جنگ جاری؛ در برابر عربستان و همه سر بر خواهد آورد. این سنت الهی و درس تاریخ و از جمله اموری است که دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد. 

 «... کَم مِن فِئَةٍ قَلیلَةٍ غَلَبَت فِئَةً کَثیرَةً بِإِذنِ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ مَعَ الصّابِرین... چه بسیار گروه‌های کوچکی که به فرمان خدا، بر گروه‌های عظیمی پیروز شدند! و خداوند، با صابران و استقامت‌کنندگان است.» **

عربستان در یمن در هر دو جبهه جنگ و سیاست به بن بست رسیده و اینک می‌بایست یکی از دو گزینه بد و بد‌تر فراروی خود را انتخاب کند: یا همانند اسرائیل در لبنان شکست را پذیرفته، فرار را بر قرار ترجیح داده و به سیاست عقیم و جنگ بی‌حاصل خود پایان دهد یا همچون اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان به جنگ فرسایشی موجود ادامه داده و دیر یا زود محصول سیاست‌ها و کشته‌های سیاستمداران خود را درو کند. 

 «تاجداران یک دنده و خشک مغز» عربستان که مطابق تعابیر «تاکمن»، «چهار گونه سوء حکومت» یعنی «استبداد و ظلم، جاه طلبی بیش از حد، بی‌کفایتی و انحطاط، و بالاخره بی‌خردی و اصرار در کژاندیشی» *** را یک جا با هم جمع کرده‌اند، هنوز حق انتخاب دارند؛ اما نه برای همیشه. چه کسی می‌داند شاید آنان همین روز‌ها و شب‌ها «تاریخ بی‌خردی» را بعنوان کتاب بالینی خود انتخاب کرده و با درس آموزی از عبرت‌های تاریخ، خود و عربستان را از حق انتخاب محدود موجود محروم نکنند. 

عصر عاشورا ۱۴۳۸ ق، ۲۱ مهر ۱۳۹۵ ش

* تاکمن، باربارا، تاریخ بی‌خردی از تروا تا ویتنام، ترجمه حسن کامشاد، نشر کارنامه، ۱۳۸۷، ص ۲۳. 

** قرآن کریم، سوره بقره، آیه ۲۴۹. 

*** تاکمن، باربارا، ه‌مان، ص ۲۴.

حمله عربستان به یمن حسین جابری انصاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر