کد خبر: 419886 A

روحانی در دیدار وزیر خارجه ساحل عاج مطرح کرد؛

ایلنا: رییس جمهور، توسعه و تحکیم روابط با کشورهای آفریقایی را از اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برشمرد و تاکید کرد که تهران برای گسترش همکاری‌ها با ساحل عاج در همه حوزه‌ها بویژه اقتصادی، آماده است.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام حسن روحانی روز دوشنبه در دیدار «عبدالله مابدی» وزیر خارجه ساحل عاج، با ابراز خرسندی از روند رو به توسعه روابط دو کشور طی سالهای اخیر، اظهارداشت: ایران و ساحل عاج، ظرفیت‌های گسترده‌ای برای توسعه همکاری‌های مشترک دارند که باید با شناسایی این ظرفیت‌ها، در مسیر تحرکی جدی در روابط دو کشور گام برداشت.

رییس جمهور با بیان پیشرفت‌ها و دستاوردهای ایران اسلامی در حوزه‌های مختلف و از جمله خدمات فنی و مهندسی گفت: تهران آماده است در پیشبرد پروژه‌های مرتبط با ساخت نیروگاه‌ها، سد‌ها و راه سازی ساحل عاج را یاری کند.

روحانی تشکیل کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و ساحل عاج و بررسی ظرفیت‌های موجود در دو کشور را ضروری خواند و افزود: بخش‌های خصوصی و اتاق‌های بازرگانی دو کشور باید فعال شده و با برگزاری همایش‌هایی، با ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایی یکدیگر برای شتاب دادن به روند توسعه همکاری‌ها بویژه در حوزه اقتصادی، بیش از پیش آشنا شوند.

رییس جمهور به موضوع تروریسم و ضرورت همکاری همه کشور‌ها در این حوزه اشاره کرد و گفت: تروریسم معضلی بزرگ برای جهان است و تروریست‌ها نیز هیچ ارتباطی با اسلام ندارند چرا که اسلام دین محبت، صلح و همزیستی مسالمت آمیز است و با ایجاد رعب، وحشت، ناامنی و ترساندن و کشتار مردم به طور صریح مخالف است.

روحانی با بیان ضرورت مقابله با ریشه‌های فرهنگی و اقتصادی تروریسم و تبیین نقش مداخله قدرتهای بزرگ در امور داخلی کشور‌ها در ایجاد و توسعه تروریسم، اظهارداشت: ایران با بیش از ۱۷ هزار شهید، بهای سنگینی را در مبارزه با تروریسم پرداخت کرده و از هیچ کمکی به کشورهایی که خواهان همکاری و یاری ایران در مبارزه با تروریسم باشند، دریغ نخواهد کرد.

 «عبدالله مابدی» وزیر خارجه ساحل عاج نیز در این دیدار با قدردانی از حمایت‌ها و پشتیبانی‌های ایران اسلامی از دولت و ملت کشورش، تاکید کرد که کشورش مصمم به توسعه همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران در همه حوزه‌ها بویژه اقتصادی است.

وزیر خارجه ساحل عاج با تاکید بر ضرورت برگزاری سریع کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور گفت: تشکیل این کمیسیون و شناسایی ظرفیت‌های مشترک همکاری‌ها، می‌تواند به روند روابط دو کشور بویژه در حوزه اقتصادی شتاب دهد.

 «عبدالله مابدی» با تبریک موفقیت و دستاوردهای مذاکرات هسته‌ای برای دولت و ملت ایران اظهارداشت: این توافق، جایگاه ایران در عرصه بین المللی را بیش از پیش تقویت کرد و بی‌تردید تقویت جایگاه ایران در عرصه بین المللی، به نفع کشورهای در حال توسعه خواهد بود.

وزیر خارجه ساحل عاج درادامه به موضوع ضرورت مشارکت همگان برای مبارزه با تروریسم اشاره کرد و گفت: توسعه و شکوفایی کشور‌ها در گرو ایجاد صلح و امنیت است و همه کشور‌ها باید در روند مبارزه با تروریسم با یکدیگر همکاری و مشارکت کنند.

حسن روحانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر