کد خبر: 420101 A

سخنگوی وزارت امور خارجه:

ایلنا: سخنگوی وزارت خارجه گفت: ایران از هر گونه مبارزه جدی و صادقانه علیه تروریسیم در منطقه به ویژه در کشورهای همسایه حمایت می‌کند و تا پاکسازی کامل عراق از گروه‌های تروریستی و برقراری ثبات کامل در این سرزمین در کنار ملت و دولت این کشور قرار داریم.

به گزارش ایلنا، بهرام قاسمی در گفت‌وگویی درباره تناقض حضور امریکایی‌ها در عملیات موصل با وجود نقش حمایتی از داعش و دیگر گروه‌های تروریستی گفت: نگاه‌های مختلفی درباره حاضران در صحنه عراق و منطقه وجود دارد یکی نگاه بدبینانه و یکی نگاه خوشبینانه. 

وی افزود: ما از هر گونه رفتاری که در مبارزه و مقابله با تروریسم به صورت صادقانه باشد قطعا حمایت می‌کنیم و مهم‌تر این است که به آنچه دولت عراق به عنوان دولتی مستقل تصمیم بگیرد احترام می‌گذاریم و قطعا قصد دخالت در مسائل داخلی این کشور نداریم. 

قاسمی گفت: آنچه مهم است موصل بخشی از خاک عراق است و سرنوشت آن و تصمیم گیری درباره آن به دولت این کشور مربوط می‌شود به همین علت، هر آنچه با خواست و هماهنگی دولت عراق در چارچوب مبارزه با تروریسم اتخاذ شود گامی مثبت است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ما از ابتدا به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشور همسایه، عراق احترام گذاشته، به آن پایبند بوده، برایش سرمایه گذاری کرده و به آن اهمیت بالایی داده‌ایم و این مواضع ما تغییرناپذیر است. 

وی اضافه کرد: ما عراقی باثبات و توسعه یافته می‌خواهیم که از صلح و ثبات برخوردار باشد و بتواند از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود دفاع کند. 

قاسمی تاکیدکرد: بر این اساس از هرگونه مبارزه‌ای که دولت عراق بتواند علیه تروریست‌ها داشته باشد و آنان را از این کشور براند، دفاع می‌کنیم و همچنانکه بار‌ها اعلام کرده‌ایم تا پاکسازی کامل عراق و برقراری ثبات در این کشور در کنار ملت و دولت این کشور خواهیم ماند. 

وی افزود: ما در کنار همه قشر‌ها، همه پیروان مذاهب، قومیت‌ها و قبایل و گروه‌های مختلف عراقی که همواره و در طول تاریخ به طور مسالمت آمیز کنار یکدیگر زندگی کرده‌اند و می‌کنند خواهیم بود و به آنان کمک می‌کنیم. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی، مبارزه با تروریسم را سیاست اصولی و تغییرناپذیر کشورمان از گذشته تاکنون دانست و تاکید کرد: همانطور که در سالیان گذشته تاکنون در عمل نشان داده‌ایم ما در مبارزه با تروریسم با هیچ کس تعارف نداریم و شوخی نمی‌کنیم و به صورت جدی و در این مبارزه سهیم خواهیم بود و از آن حمایت می‌کنیم. 

قاسمی افزود: جمهوری اسلامی ایران از هر گونه مبارزه جدی و صادقانه علیه تروریسیم در منطقه به ویژه در کشورهای همسایه حمایت می‌کند و در آن سهیم است و خواهد بود. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: تا پاکسازی کامل عراق از گروه‌های تروریستی و برقراری ثبات کامل در این سرزمین در کنار ملت و دولت این کشور قرار داریم. 

قاسمی با اشاره به آغاز عملیات موصل گفت: موضوع موصل موضوع بسیار جدی و اساسی است که مدت هاست در منطقه به ویژه در سطح دولت عراق مطرح است جایی که متاسفانه به تصرف تروریست‌ها درآمد و به پایگاه آنان تبدیل شد. 

وی افزود: اینکه عملیات موصول به طور جدی و با خواست و هماهنگی دولت مرکزی عراق علیه تروریست‌ها و در دفاع از تمامیت ارضی این کشور آغاز شده است و ادامه می‌یابد خبر خوبی است. 

قاسمی که با صداوسیما گفت‌وگو کرده است، ابراز امیدواری کرد دولت و ارتش عراق بتوانند سرزمین خود را از شر تروریست‌ها‌‌ رها کنند و صلح و ثبات و آرامش و توسعه بر این کشور حاکم شود.

بهرام قاسمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر