کد خبر: 421972 A

سخنگوی وزارت خارجه مطرح کرد /مشروح/

ایلنا: سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: نمی‌توانیم به بهانه تروریسم حاکمیت کشور‌ها را نقض کنیم و یک‌طرفه ورود کنیم. هر گونه مشارکت در این مبارزه باید با اطلاع و مجوز دولت مرکزی باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، بهرام قاسمی در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه با ابراز تسلیت به جامعه رسانه‌ای کشور بخاطر درگذشت زنده‌یاد رضا رستمی، به سوال‌های مختلف خبرنگاران پاسخ داد.

موضع ایران در قبال رفتار ترکیه در عراق

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در مورد مواضع ترکیه درباره عراق و سوریه، متذکر شد: بحث تروریسم و مقابله با آن در منطقه بسیار مهم است. هر دولتی که می‌تواند با تروریسم مقابله کند، کار درستی است ولی مقابله قبول نیست و نمی‌توانیم به بهانه تروریسم حاکمیت کشور‌ها را نقض کنیم و یک‌طرفه ورود کنیم. هر گونه مشارکت در این مبارزه باید با اطلاع و مجوز دولت مرکزی باشد.

از مصوبه یونسکو در مورد مسجد‌الاقصی استقبال کردیم

خبرنگاری در مورد موضع ایران در قبال مصوبه یونسکو درباره مسجد الاقصی پرسید که قاسمی توضیح داد: ما از این مصوبه استقبال کردیم و آن را به حق می‌دانیم. بار دیگر آشکار شد که مردم فلسطین از حقوق خود محروم هستند. متاسفانه در جهان اسلام شاهدیم به دلایل مختلف توجه لازم به فلسطین کمرنگ شده و این از منویات شوم رژیم صهیونیستی است که سعی می‌کند با تفرقه و نفاق و اختلاف مسئله فلسطین را کمرنگ کند که جای تاسف دارد. امیدوارم جهان اسلام به خود بیاید و در برابر این توطیه‌های شوم مقابله کند.

بهرام قاسمی

توضیح در مورد سفر روحانی به ارمنستان

خبرنگار دیگری در مورد سفر روحانی به ارمنستان پرسید که قاسمی اینگونه پاسخ داد: روابط تهران با کشورهای شمالی و از جمله باکو و ایروان روابط خوبی است و تلاش می‌کنیم روابط و همکاری‌ها افزایش یابد.

اوا دامه داد: ارمنستان جایگاه ویژه‌ای برای ما دارد. تنها همسایه غیرمسلمان ماست که روابط ویژه‌ای می‌طلبد. رفت و آمد مستمر و منظمی وجود دارد. امیدوارم سفر آقای روحانی زود‌تر صورت بگیرد تا گام‌های بلندی برداشته شود چراکه ما اشتراکات خوبی داریم. البته ما این مناسبات با آذربایجان را هم داریم که امیدواریم با ارمنستان هم انجام شود. قبلا از آقای روحانی دعوت شده بود. امیدوارم بزودی این دعوت صورت بگیرد تا گام بلندی در روابط در روابط برداشته شود.

توضیح در مورد هدایای طرف‌های مذاکره به یکدیگر

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد هدیه ظریف به جان کری گفت: اخباری درباره هدیه ظریف به کری منتشر شده است. در رفت و آمدهای سیاسی معمولا هدایایی مبادله می‌شود؛ هم در سطوح عالی و هم پایین. این هدایا براساس فرهنگ مناطق و کشورهاست، از کتاب تا صنایع دستی. در حین مذاکرات هسته‌ای که در مقاطع حساسی بود.

او ادامه داد: مسایل پیچیده‌ای در بحث فنی میان ما و طرف مقابل بود که طرف مقابل ادعا می‌کرد مباحثات ما دقیق نیست. این هدایا در اکثر موارد ارزش مادی ندارد بلکه در جهان امروز حرکتی است که پیام‌هایی دارد و با دادن هدیه یک پیامی را منتقل می‌کند. ما سنت هدیه دادن را داشته‌ایم. اقای ظریف کتابی از اثار آقای فرشچیان را در نظر می‌گیرند تا به اقای کری بدهند. کتاب را می‌دهند توصیحاتی را می‌دهند و می‌گویند این تصاویر تابلوهای آقای فرشچیان است. ایشان به کری می‌گویند وقتی آقای فرشچیان می‌خواهد توصیحاتی درباره تابلو به بازدیدکنندگان بدهد ممکن است از ذره‌بین استفاده کند تا ظرافت نشان دهد. ایشان ادامه می دهد ایران در خیلی مسایل دقیق و محاسبه‌گر هستند. این حرکت موثر بود و طرف دقیق مجاب می‌شود که محاسبات فنی ایران دقیق است. هدیه دادن و رد و بدل کتاب امر مرسومی است که ارزش مادی ندارد ولی تاثیر معنوی بسیاری دارد.

توضیح در مورد خبر ایمیل ظریف به جان کری

خبرنگاری در مورد ادعای گاردین درباره ایمیل ظریف به کری پرسید که سخنگوی وزارت خارجه گفت: در جایگاهی نیست که خبرش را تایید و تکذیب کنم. ممکن است که اخبار واقعیت نداشته باشد ولی براساس ذهنیت درستی باشد. ما علاقه داشتم اجلاس لوزان تنوع بیشتزی داشته باشد تا با ابعاد مختلف توجه بیشتری داشته باشند تا ثمربخشی بیشتری داشته باشد. ما علاقه به حضور کشورهای بیشتری داشتیم که به حصور مصر عراق و در لحظات آخر اردن انجامید. رایزنی‌هایی انجام شد. تصمیم‌گیری خاص نداشت ولی اینکه کشور‌ها توانستند دور یک میز باشند و نظرات خود را بیان کنند گام موثری است؛ هرچند که تجربه نشان می‌دهد که این اجلاس نمی‌تواند با سرعت بسیار به نتیجه‌ای برسد.

بهرام قاسمی

سفیر ترکیه برای توضیح مسائل به وزارت امور خارجه آمد

او در پایخ به این سوال که «سفیر ترکیه برای توصیح موضع ترکیه به وزارت امور خارجه آمده یا احضار شده» گفت: روی لغات تاکید نکنیم ولی تایید می‌کنم سفیر ترکیه ساعاتی بسیاری به وزارت امور خارجه آمده و درباره روابط دوجانبه سوریه و خلیج فارس صحبت شده است. مسایلی وجود داشت که قرار شد سوالات آن‌ها را به آنکارا بگویند و پاسخ‌ها را به ما بدهند. توضیحاتی درباره مواضع مورد سوال ما داده شد.

سفر مقام‌های اروپایی به تهران

رییس مرکز رسانه‌ای دستگاه دیپلماسی وزارت خارجه در مورد سفر مقامات اروپایی به تهران اینگونه توضیح داد: ما با کشورهای اروپایی مناسبات خوبی داشته‌ایم و با اکثر آنها مشکلی نداشته‌ایم. به‌غیر از سال‌های تحریم روابط خوب بوده است. با لغو تحریم‌ها رایزنی‌ها را ادامه خواهیم داد. چند هیات اروپایی در روزهای قبل و امروز در تهران بوده و هستند. الان ۴ هیات اروپایی به تهران هستند. کمیسر پناهجویان اروپا در تهران است و سفرهایی به کرمان برای همکاری داشتند. وزیر محیط زیست هلند و راه آلمان در تهران بودند. چند هیات پارلمانی نیز در تهران هستند.

سفر روحانی به ارمنستان به مسئله قره‌باغ ارتباطی ندارد

خبرنگاری با اشاره به نقش وابتکار ایران برای حل بحران قره‌باغ، پرسید آیا در سفر روحانی به ایروان در این باره رایزنی می‌شود؟ که قاسمی گفت: روابط ما با آذربایجان و ارمنستان روابط خوبی است و از قدمت تاریخی برخودار است. نگاه ارامنه دنیا به ایران نگاه مثبتی است. این مساله ظرفیت خوبی ایجاد می‌کند. اولین کشوری بودیم که به عنوان میانجی وارد بحران شدیم و توانستیم موجب آتش‌بس شویم هر چند مواصع کارشکنانه برخی کشور‌ها مانع تداوم آن شد. در سفر روحانی درباره مسایل دوجانبه همکاری منطقه گفتگو خواهیم کرد و فکر نمی‌کنم ددر این باره ورود نخواهیم داشت. بحث میانجیگری مطرح نیست ولی امیدواریم این معضل چه زود‌تر حل شود.

تلاش برای راه‌اندازی دفا‌تر حفاظت منافع ایران و کانادا

خبرنگار دیگری در مورد آخرین تحولات در مناسبات ایران و کانادا پرسید که سخنگوی دستگاه دیپلماسی اینگونه توضیح داد: مذاکرات کار‌شناسی طرفین ادامه دارد و امیدواریم با حل مسایل کوچک باقی‌مانده امیدواریم در وهله اول به داشتن دفا‌تر حفاظت منافع توافق کنیم و در صورتی که به این مرحله برسیم امکان برداشته شدن گام برای برقراری روابط سیاسی برداشته شود و موضوعات سیاسی و حقوقی حل شود.

امیدوارم با توجه به اهمیت جایگاه ایران برای اوتاوا و میزان ایرانیان بالا در کانادا، گام مثبتی بردارند و با برداشتن هر گام ما نیز گام‌هایی برداریم.

بهرام قاسمی

استقبال ایران از انتخاب میشل عون

او در پاسخ به سوالی در مورد پذیرش میشل عون به ریاست جمهوری لبنان گفت: اتقاق مبارک و مهمی است. تمامیت ارضی و حاکمیت این کشور برای ما مهم است. عدم داشتن رییس جمهور برای ما پیام خوبی نبود. تلاش احزاب لبنان به داشتن رییس جمهوری پیام خوبی دارد که می‌تواند به اجماع و وحدت لبنان کمک کند. انتخاب رییس جمهور در حالی که منطقه از تنش و بی‌ثباتی رنج می‌برد، پیام خوبی دارد.

درخواست آمریکا از ایران برای قطع همکاری با سوریه فرافکنی آمریکاست

خبرنگاری در مورد اتهام استفاده از تسلیحات شیمیایی توسط سوریه و درخواست آمریکا از ایران برای قطع همکاری با سوریه پرسید که قاسمی اعلام کرد: این مسئله برای فرافکنی و ایجاد فضای کاذب برای دخالت بیشتر و تحت فشار قرار دادن ایران و روسیه و دولت سوریه است و قولی غلط و بی‌ربط است که آن را بازی سیاسی جدید در حوزه سوریه می‌نامم. هر‌گاه دولت موفق به پیروزی‌هایی می‌شود و مناطق بیشتری آزاد می‌شود از این اتهام‌ها یا مسائلی زیبایی چون آتش‌بس را بکار می‌گیرند تا از ادامه روند جلوگیری کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان اضافه کرد: تعیین تکلیف برای ایران امری غلط بی‌ربط و نابجاست. حضور ایران به درخواست دولت قانونی سوریه است. دیگران نمی‌توانند این را نفع کنند. این ما هستیم که بگوییم سوریه را ترک کنید. سلاح به تروریست‌ها ندهید و اجازه ندهید افراد آموزش‌دیده به سوریه بیایند و مردم سوریه را بکشند.

توضیح در مورد شکایت جیسون رضاییان

خبرنگاری با اشاره به شکایت جیسون رضاییان از ایران و اینکه که یک نماینده مجلس گفته در ازای ازادی او ۲۰ ایرانی آزاد شود، گفت: این قول نماینده را تایید می‌کنید؟» که قاسمی گفت: شاهنامه باز است. افراد مدعی شکایت، تبعه ایران هستند و نمی‌توانند در دادگاه کشور دیگر علیه ما اعلام جرم کنند. درباره ۲۰ نفر اطلاعی ندارم. اقدامات ما به‌صورت متقابل است. عمدتا این مسایل در حوزه قضایی ست و بهتر است این سوالات از مسؤلان قضایی شود.

موضع ایران درباره عملیات موصل

قاسمی در مورد موضع ایران درباره عملیات موصل اینگونه توضیح داد: نگاه ما درباره عراق مشخص است. موصل بخشی از خاک عراق است. امیدواریم با درایت دولت عراق اتفاق مثبت در موصل یعنی پاک سازی موصل صورت بگیرد. امیدواریم موصل هر چه زود‌تر ازاد شود و به جایگاه قبلی خود برسد. ما برای تمام مذاهب و قومیت‌ها احترام قایلیم. امیدواریم در یک وصعیت مطلوبی ازادسازی موصل صورت بگیرد.

او ادامه داد: دیگرانی که می‌خواهند در مبارزه با تروریسم در داخل عراق حاضر باشند، یک راه بیشتر ندارند و آن گفت‌وگو با دولت عراق و گرفتن مجوز دولت بغداد است. هیچ کشوری بدون آن مجوز حق ندارد در امور عراق و خاک این کشور دخالت کند.

آخرین وضعیت یمن و پایان آتش‌بس

خبرنگاری در مورد آخرین وضعیت یمن و پایان آتش‌بس پرسید که سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: حمله ریاض به یمن وصعیت یمن را پیچیده کرده است. ما از آتش‌بس به عنوان مقدمه‌ای برای امدادرسانی به ملت مظلوم یمن و رسیدن به فضای مذاکره استقبال کردیم ولی عربستان آتش‌بس را رعایت نکرد و پیچیده شد. ممکن است وضعیت یمن پیچیده‌تر شود. عربستان باید از یمن خارج شود چراکه تداوم حضور منجر به سخت‌تر شدن مسایل خواهد شد که به نفع او نیست. عربستان با خردگرایی از بمباران پایان دهد و جنگ را پایان دهد. اولین توقع اجرای دقیق آتش‌بس بود که سعودی‌ها رعایت نکردند. ما از وضعیت یمن نگرانیم چراکه اماکن غیر نظامی بیمارستان و خانه‌ها بمباران می‌شود. امیدوارم ریاض حملاتش را متوقف کند و تحت کنترل سازمان ملل آتش‌بس اجرا شود تا زمینه مذاکرات سیاسی فراهم شود.

تاکنون به سازوکار جدیدی برای گفت‌وگو درباره سوریه با اروپا دست نیافته‌ایم

قاسمی در پاسخ به این سوال که «موگرینی از گفت‌گو با ایران ترکیه و عربستان درباره سوریه خبر داده، آیا سازوکار جدیدی با اروپا درباره رایزنی درباره سوریه ایجاد شده است» گفت: خانم موگرینی مواضع خود را گفته و به نقش برخی از کشور‌ها اشاره داشته است. این نقش می‌تواند مثبت یا منفی باشد. در این نکته که ایران تاکنون نقش مثبتی را در سوریه داشته است، تردیدی وجود ندارد. نقش عربستان و برخی از کشورهای دیگر منطقه هم برای اروپا و منطقه پوشیده نیست. ما راهکار و سازوکار جدیدی با اروپا برای گفت‌وگو درباره سوریه تاکنون دست نیافته‌ایم اما ایران و اتحادیه اروپایی درباره تمامی مسایل دوجانبه و منطقه‌ای به ویژه سوریه و عراق گفتگو دارند.

بهرام قاسمی

توضیح در مورد سفر کمیسر امور پناهجویان اتحادیه اروپا به ایران

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در مورد سفر کمیسر امور پناهجویان و بشردوستانه اتحادیه اروپا به ایران، توضیح داد: دستور کار این سفر در مورد پناهجویانی است که از سال‌ها قبل در ایران بودند. در این راستا البته می‌توان درباره همکاری‌های آتی هم گفت‌وگو کرد ولی اینکه در این سفر درخصوص پناهجویان سوری صحبتی شده یا می‌شود را اطلاعی ندارم اما در کلیت موضوع می‌توان با اتحادیه اروپایی در خصوص همه مسایل رایزنی کرد.

در حال طی کردن پروسه تعیین سفرای عمان سوریه و سوییس هستیم

خبرنگاری به عنوان سوال آخر گفت: «سفرای ایران در سوییس عمان و سوریه مشخص شده‌اند؟ آیا علت خاصی در عدم معرفی وجود دارد؟» که قاسمی ابراز داشت: علت خاصی وجود ندارد. این سه کشور برای ما بسیار مهم هستند و ما در حال طی کردن پروسه تعیین سفر هستیم. این پروسه اندکی زمان‌بر و طولانی است.

بهرام قاسمیبهرام قاسمی

بهرام قاسمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر