کد خبر: 422075 A

روحانی در نشست خبری در اراک:

ایلنا: رییس جمهور گفت: قول ما این بود که هدف ۵ درصد رشد اقتصادی را محقق کنیم و حتی به بیش از رقم دست یابیم اما امسال به لطف خدا رشد بیش از ۵ درصد را خواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشست خبری خود در پایان سفر به استان مرکزی با بیان اینکه برنامه دولت رونق و خروج اقتصاد ار رکود بود، گفت: قول ما این بود که هدف ۵ درصد رشد اقتصادی را محقق کنیم و حتی به بیش از رقم دست یابیم.

او گفت: بنای دولت بر این بود که بنگاه‌های تولیدی که از ظرفیت‌ آن‌ها استفاده نمی‌شود، را رونق بدهیم. به استانداران گفتیم این مسئله را دنبال کنند و بنگاه‌ها را شناسایی و کمک کنند. تلاش هم شد پول بر محصولی صرف شود که بازار دارد و اگر بنگاه‌ها مشکلی دارند، تسهیلاتی در اختیار آن‌ها قرار بگیرد. البته کار از پیش‌بینی ما جلوتر رفت و بهتر شد.

رییس دولت یازدهم با بیان اینکه تا کنون حدود ۱۰ هزار میلیارد تسهیلات به بنگاه‌ها داده شده، تصریح کرد:  برنامه‌ریزی ما ۱۶ هزار میلیارد بود، اما تصمیم گرفتیم اگر بیش از این مقدار هم نیاز بود، بانک‌ها در اختیار آن‌ها بگذارند لذا امسال حتما رشد بیش از ۵ درصد را خواهیم داشت.

روحانی افزود: برخی بنگاه‌های اقتصادی ما از نظر فناوری عقب هستند. پیشرفت در سایه تولید رقابتی و کسب بازار است. باید بتوانیم بازار‌ها را تصرف کنیم. امروز کشورهای فراوانی می‌خواهند با تجار ما همکاری کنند. برخی قرارداد‌ها هم منعقد شده است. این استان از این نظر ظرفیت خوبی دارد.

او ادامه داد: دیروز هم در جلسه توسعه استان تمایل به همکاری کاملا احساس شد. توافق‌هایی هم امضا شد. استان هم ظرفیت لازم دارد. محیط آرام و امنی این استان دارد و برای احیای صنعت استان جاذبه کافی وجود دارد. برای کشاورزی هم امیدواریم بتوانیم از آبیاری مدرن استفاده کنیم. در مورد مشکلات زیست محیطی استان هم در این سفر قدم‌های خوبی برداشته شده است که البته باید اقدامات دیگری هم انجام شود.

رییس‌جمهور گفت: بخشی از گرد و غبار از این منطقه است باید کاری کنیم که بتوانیم بر این مسئله فائق شویم. این استان مفاخر بزرگی داشته است. این استان، استان آفتاب است. آفتاب انقلاب و استقلال و عزت ملت ایران از این استان طلوع کرده است. هنوز هم همه ما گرمای این آفتاب را حس می‌کنیم و آثار آن تا قرن‌ها در کشور باقی می‌ماند.

او گفت: از استقبال خوب مردم این استان تشکر می‌کنم. امروز حس کردم خانم‌ها امروز با نشاط‌تر بودند و سریع‌تر به جملات پاسخ می‌دادند و اطلاعات سیاسی‌شان بسیار به روز است. خداوند به همه مردم ما خیر بدهد ما باید از این فرصت در مساله بیکاری استفاده کنیم. به ویژه در بخش خانم‌ها آمار خوبی وجود دارد که این آمار بیکاری در میان خانم‌ها مقداری کاهش پیدا کرده و نشان می‌دهد این روند درست است.

پاسخ روحانی به سوال‌های خبرنگاران

روحانی در پاسخ به سوالی در مورد برنامه دولت برای حمایت از گردشگری خاطرنشان کرد: در مجموع جاذبه‌ها در این استان فراوان است. امیدواریم از این جاذبه‌ها به خوبی برای اشتغال و رونق اقتصادی استفاده شود. حمل و نقل و جاده یکی از مسائل مورد توجه در این استان است. و تلاش شده جاده خمین نهایی شود و این کار انجام شده است. امروز در شورای اداری هم در مورد خودروسازی و پتروشیمی این استان تاکید شد که تلاش کنیم هر چه زود‌تر اقدامات لازم انجام گیرد. گفتم آقای نوبخت دو هفته دیگر به استان بیاید و نحوه اجرای طرح‌های مصوب را بررسی کند دیروز هم طرح‌های خوبی افتتاح و آغاز شد. امیدوارم طرح‌های افتتاح شده به خوبی بهره‌برداری و استفاده شود استاندار و آیت الله دری نجف آبادی هم مسائل را دنبال می‌کنند.

جذب اعتبارات استانی

رییس‌جمهور در پاسخ به سوال دیگری گفت: همه استان‌ها باید تلاش کنند که در موارد لازم اعتبارات بیشتری جذب کنند و این مسئله هیچ اشکالی ندارد اما درباره این‌که این بنگاه‌های اقتصادی کجا باشند، نیاز به بررسی دارد.

او با اشاره به سیاست‌های کلی اصل ۴۴ گفت: قرار بر این بود که همه بنگاه‌های اقتصادی به مردم واگذار شود که البته با اشکالاتی روبرو شد و بخشی از این واگذاری‌ها به بخش خصوصی به معنای این‌که به مردم تعلق گیرد، انجام نشد با این حال، این درست است که سود حاصل از بنگاه‌های اقتصادی متمرکز در یک استان، به مردم آن استان برسد.

رسیدگی دولت به بنگاه‌های تولیدی کوچک و بزرگ

او در پاسخ به سوال دیگری درباره نگاه حمایتی دولت نسبت به تسهیلات بنگاه‌های کوچک و متوسط گفت: بنگاه‌های کوچک و متوسط زودبازده هم در مسیر ایجاد اشتغال و هم در مسیر دستیابی به رشد اقتصادی موثر هستند.

رییس دولت اعتدال یادآور شد: حتماً درصورتی که ‌بنگاهی در استان مرکزی نیاز به تسهیلات داشته باشد، این تسهیلات در اختیارشان قرار می‌گیرد.

او ادامه داد: بنگاه‌های بزرگ نیز علاوه بر تسهیلات، نیاز به تحول در فناوری و برخی از آن‌ها نیاز به مشارکت خارجی دارند که علاوه بر پیگیری این مسئله توسط مقام‌های استانی، دولت نیز آن را پیگیری می‌کند و تلاش ما این است که هم برای رشد اقتصادی و هم ایجاد اشتغال در استان این مسئله را دنبال کنیم.

در تخصیص یورو ۴ استان مرکزی در اولویت قرار داشت

رییس‌جمهور در پاسخ به گلایه یکی از خبرنگاران درخصوص قرار گرفتن استان مرکزی در انتهای لیست سفرهای استانی هیات دولت، اعلام کرد: این‌که استان مرکزی آخرین سفر دولت است، نادرست است چرا که هنوز چند سفر استانی دیگر باقی مانده و برای ما همه استان‌ها همچون گل‌های معطر یک باغستان است و اگر دیر‌تر خدمت برخی از استان‌ها رسیدیم، ناشی از کم‌سعادتی ما است.

روحانی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره بحث سلامت در استان مرکزی، اعلام کرد: اضافه کرد: مسئله آمار بالای سرطان به‌عنوان یک شایعه در استان مرکزی مطرح است البته در مورد این‌که آلودگی‌ها یکی از عوامل سرطان‌ها در استان است، غیرقابل تردید است.

او اضافه کرد: در بحث تخصیص یورو ۴ استان مرکزی در اولویت قرار داشت و بحث تقاطع‌های غیرهمسطح نیز در این راستا برنامه‌ریزی شد.

نیروگاه شازند دیگر از سوخت مایع استفاده نمی‌کند

رییس جمهور با تاکید بر لزوم بازسازی ناوگان حمل و نقل عمومی یادآور شد: نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری یک ضرورت برای کشور است و اعلام شد نیروگاه شازند از سوخت مایع استفاده می‌شود که دستور داده شد این روند متوقف شود.

او گفت: خیلی از مراکزی که سوخت موردنیازشان برای سلامتی مردم خطرآفرین بود، در راستای اهمیت سلامت مردم تغییر کرد و دولت همه اقدام‌های شدنی برای سلامت مردم را انجام داده یا انجام خواهد داد.

روحانی همچنین بر لزوم انجام تحقیقات و پژوهش‌های مختلف در موضوع سلامت عمومی تاکید کرد و گفت: در این خصوص که برخی از بیماری‌ها در این منطقه بیشتر است، باید تحقیقات لازم صورت گیرد.

روحانی در ادامه نشست خبری خود در استان مرکزی در مورد مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات منطقه گفت:

منطقه ما سال‌هاست با معضل تروریسم مواجه شده است به گونه‌ای قدرت‌های بزرگ غربی دلشان نمی‌خواهد مساله تروریسم پایان بپذیرد ولو اینکه اخیرا دامن خودشان را هم گرفته است.

او افزود: قدرت‌های بزرگ با تروریست‌ها بازی می‌کنند یک روز تقویت و یک روز آن‌ها را تضعیف می‌کنند آمریکایی‌ها اگر می‌خواستند به راحتی می‌توانستند سران تروریسم را نابود کنند اما بیشتر یک شوی سیاسی بازی می‌کنند تا اقدام جدی کنند مداخله کشورهای خارجی به بهانه مبارزه با تروریسم بدون اطلاع کشور میزبان را نادرست می‌دانیم دولت‌ها باید درخواست کمک کنند وگرنه کشوری نمی‌تواند بر اساس خواست خود کاری کند این مساله ناامنی را تشدید می‌کند باید تمامیت ارزی را محترم بشماریم هر کسی صبح پا می‌شود هوس نکند جایی را بگیرد دنیا هوسی نیست.

 رییس‌جمهور با بیان اینکه تغییر مرزهای بین المللی خطرناک است، گفت: برخی مردم در این زمینه گرفتار شدند و باید به آن‌ها کمک شود در آخر باید با تروریسم به طور جدی مبارزه کنیم تروریست‌ها خطر جدی در منطقه هستند در سوریه کلکسیون تروریست‌ها وجود دارد در حالیکه ماهیت همه‌شان یکی است در عراق و سوریه به این کشور‌ها برای مبارزه با تروریست کمک کردیم امروز برنامه مفصلی در عراق برای نجات موصل وجود دارد امیدواریم نیروهای عراقی زود‌تر موفق به پاکسازی این منطقه شوند.

او در مورد تخت‌های بیمارستانی در این استان ه گفت: در این سفر به بخش بهداشت و درمان ۱۲۱ می‌لارد تومان اختصاص داده شد. کلا تخت بیمارستانی ما در کشور کم است اخیرا با تیم بهداشتی در مورد این مساله مفصل بحث کردیم بیمارستان‌های کوچک الان دیگر به صرفه نیست. این دوستان طرح‌هایی داشتند که کلیت آن مورد تایید دولت قرار گرفت فعلا با اضافه کردن ده هزار تخت موافقت شد امیدواریم استان مرکزی هم شامل این تحول در سراسر کشور باشد.

سفر روحانی به استان مرکزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر