کد خبر: 422171 A

رییس قوه قضاییه:

ایلنا: رئیس قوه قضاییه با اشاره به هجمه‌های اخیر علیه دستگاه قضایی، میزان و شدت این هجمه‌ها را معیاری خوب برای سنجش صحت عملکرد قوه قضاییه دانست.

به گزارش ایلنا به نقل از قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با بزرگداشت چهارم آبان سالروز اعتراض تاریخی حضرت امام خمینی (ره) به تصویب لایحه کاپیتولاسیون، آن را نشان دهنده صلابت و تیزبینی امام (راحل) دانست و تصریح کرد: اگر کاپیتولاسیون محقق می‌شد، ملت و کشور ما به شدت تحقیر و تسلیم می‌شدند، اما حضرت امام (ره) با افشاگری خود درباره این لایحه که آمریکایی‌ها پشت آن بودند، مانع از چنین فاجعه‌ای شدند.

رییس قوه قضاییه افزود: در چنین روزی وقتی حضرت امام (ره) در مدرسه فیضیه حضور یافتند با اینکه سالروز میلاد باسعادت حضرت زهرا (س) بود، اما کلام خود را با «انا لله و انا الیه راجعون» آغاز کردند و به این ترتیب اندوه و ناراحتی خود و مردم را از تصویب چنین لایحه‌ای را نشان دادند. این امر ناشی از تیزبینی خاص و نور الهی بود که در وجود ایشان جریان داشت و به واسطه آن، جریان آینده را به خوبی رصد می‌کردند.

آملی لاریجانی با بیان اینکه امام با صلابت خود و ضمن برجسته سازی لوازم پذیرش کاپیتولاسیون راه را برای انقلاب باز کردند و خلف صالح ایشان یعنی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نیز همین مسیر را تا به امروز طی کرده‌اند، خاطرنشان کرد: اصرار و تاکید ایشان بر لزوم مقابله با نفوذ دشمن بر اساس همین نگاه و تفکر است؛ لذا همه مسئولان و مردم باید توجه داشته باشند که برای ادامه ایستادن مقابل سلطه‌طلبان به‌‌ همان بصیرت و استقامت امام و رهبر معظم انقلاب نیاز داریم.

رییس دستگاه قضا اظهار کرد: امروز به یُمن ایستادگی جمهوری اسلامی در مقابل جریان سلطه، همانند یک سرو با قامت ایستاده می‌توانیم در منطقه و جهان سخن بگوییم. جریان مقاومت نیز امروز با اتکا به جمهوری اسلامی در منطقه پیشرو است و ان‌شاءالله سلطه‌طلبان و اذناب آن‌ها نظیر گروه‌های تروریستی تکفیری و سلفی از منطقه بیرون خواهند رفت.

آملی لاریجانی تاکید کرد: ملت ایران بیش از نیم قرن است که در مقابل انواع توطئه‌ها، کودتا‌ها، ترور‌ها، فتنه‌ها، جنگ نرم، نفوذ‌ها و تحریم‌ها ایستادگی کرده و مشخص است که کشورهای استعمارگر نمی‌خواهند چنین ملتی را تحمل کنند.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه مسئولان و مردم باید نسبت به تحرکات دشمن و نفوذ آن حساس باشند، افزود: بحمدالله جبهه مقاومت در منطقه پیروز میدان است و جمهوری اسلامی با یاری رساندن به برادران خود در عراق و سوریه توانسته وظیفه خود را انجام دهد. امیدواریم خداوند توفیقات خود را نصیب ملت و دولت این کشور‌ها کند تا بتوانند بنای ناصحیح کشورهای استعماری را در سرزمین‌های خود ویران ساخته و مسیر صحیح را ادامه دهند.

آملی لاریجانی با اشاره به عملکرد آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها که در برابر جنایت علیه مردم بی‌گناه یمن و نقض آشکار حقوق بشر در کشتار غیرنظامیان سکوت کرده‌اند، به عملیات آزادسازی موصل نیز اشاره کرد و گفت: آمریکایی‌ها در این زمینه مرتب بهانه‌جویی می‌کنند و به دنبال یافتن راه فرار و نجات برای تروریست‌ها هستند. این امر نشان دهنده افول و سقوط اخلاقی آن‌ها و همچنین رفتار غیرانسانی است که هرکجا منافعشان اقتضا کرد از خطرناک‌ترین گروه‌های تروریستی نیز حمایت می‌کنند و البته در جای دیگر داعیه‌دار حقوق بشر می‌شوند؛ غافل از اینکه مردم و افکار عمومی جهان متوجه چنین رفتارهایی هستند و آبرویی برای این کشورهای سلطه‌گر باقی نمانده است.

رییس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود به هجمه‌های سنگین اخیر علیه نظام و دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت: هرچه این هجمه‌ها بیشتر می‌شود، متوجه می‌شویم که قوه قضاییه موثر‌تر عمل کرده است.

آملی‌لاریجانی با بیان اینکه این هجمه‌ها یک روز با بهانه‌های حقوق بشری و روز دیگر با طرح ادعاهای کذب صورت می‌گیرد، ادامه داد: مدافعان به اصطلاح حقوق بشری بسیاری از اطلاعات خود را از ضدانقلاب فراری، منافقین و عوامل موثر در فتنه دریافت می‌کنند در حالی که واضح است این گروه‌ها اطلاعات صحیح را ارائه نمی‌کنند. مشکل دیگر آن‌ها در زمینه حقوق بشر به اصل و مبنای جمهوری اسلامی باز می‌گردد یعنی آنها با حکومت دینی مخالفند در حالی که قانون اساسی جمهوری اسلامی از ابتدا تا انت‌ها به حکومت دینی و حکومت الله پرداخته است. وقتی احکام نورانی قرآن و حدود اسلامی را ضد حقوق بشر می‌دانند دیگر جمهوری اسلامی نمی‌تواند کاری برای آن‌ها انجام دهد، ضمن اینکه توجه ندارند که در بسیاری از کشورهای مورد حمایتشان احکامی به مراتب شدید‌تر اجرا می‌شود، اما هیچگاه ندای حقوق بشری به‌گوش نمی‌رسد.

رییس دستگاه قضا افزود: در مورد برخی پرونده‌ها نیز دروغ‌های عجیب و غریب می‌شنویم. در حالی که میلیون‌ها پرونده در دستگاه قضایی جریان دارد و روند طبیعی دادرسی خود را طی می‌کند، می‌بینیم که یک پرونده را رسانه‌ای می‌کنند و با طرح مطالب کذب نسبت‌های دروغ به رهبری و رئیس قوه قضاییه و نظام قضایی کشور می‌دهند. می‌گویند رئیس قوه قضاییه پرونده را مختومه کرده در حالی که طبق قانون جز در چارچوب ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری که پیش از این نیز در قالب ماده ۱۸ مطرح بود، رییس قوه قضاییه اختیار قانونی برای مختومه کردن پرونده ندارد و هیچگاه هم چنین عملی واقع نشده است. بنابراین طرح چنین ادعاهایی کذب محض است.

آملی‌لاریجانی تاکید کرد: وقتی می‌بینیم که یک کانال ماهواره‌ای میلیون‌ها دلار برای بمباران تبلیغاتی هزینه می‌کند و به خصوص علیه دستگاه قضایی جمهوری اسلامی دست به تبلیغات گسترده می‌زند مطمئن می‌شویم که مسیر درست را پیموده‌ایم، وگرنه دشمن به این شکل دستپاچه و ناراحت نمی‌شد.

رییس قوه قضاییه خطاب به مسئولان عالی قضایی، روسای دادگستری‌ها و دادستان‌ها هشدار داد: همگی باید مراقب باشید و بدانید هجمه علیه قوه قضاییه، هجمه ساده‌ای نیست.

آملی لاریجانی همچنین با تأکید بر لزوم تعقیب قضایی افرادی که از داخل کشور با رسانه‌های معاند همکاری می‌کنند تصریح کرد: در عناد و دشمنی برخی رسانه‌ها در خارج از کشور تردیدی نیست، اما کسانی که از داخل کشور به این قبیل رسانه‌ها کمک می‌کنند باید به عنوان معاونت در جرم تحت تعقیب قرار بگیرند تا مرز بین انقلاب و ضدانقلاب مشخص شود. متأسفانه برخی از افراد در داخل با این رسانه‌ها مصاحبه می‌کنند و به نحوی به آن‌ها کمک می‌کنند و در عین حال طلبکار هم هستند.

رئیس قوه قضاییه از بین بردن اعتماد عمومی نسبت به مسئولان کشور را از شیوه‌های قدیمی دشمن با دلارهای آمریکایی و سرمایه گذاری‌های صهیونیستی دانست و تاکید کرد: همه پرونده‌های قضایی مسیر طبیعی خود را طی می‌کنند. قوه قضاییه نیز با استقامت، صلابت و قاطعیت راه خود را ادامه خواهد داد و هرچه بیشتر هجمه و فشار وارد بیاورند ما به صحت کار خود بیشتر ایمان می‌آوریم.

رییس قوه قضاییه در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به سالروز درگذشت آیت الله مهدوی کنی، یاد و خاطره رئیس فقید مجلس خبرگان را گرامی داشت و اظهار کرد: مرحوم آیت الله مهدوی کنی در دوران قبل و بعد از انقلاب در مسیر خدمت به مردم و نظام، فداکاری‌های بسیاری کردند و نمونه یک رجل سیاسی و فرهنگی و روحانی مورد اعتماد مردم و رهبری بودند.

رییس دستگاه قضا با اشاره به پایه گذاری دانشگاه امام صادق (ع) توسط آیت الله مهدوی کنی، این دانشگاه را معهدی علمی برای پرورش نیروهای مسلمان توصیف کرد و افزود: ایشان یاور صدیق رهبری بودند چنانکه وقتی در مجلس خبرگان به عنوان رئیس انتخاب شدند با وجود بیماری شدید، از حضور در این عرصه استنکاف نکردند و به انجام وظیفه پرداختند. علاوه بر این سخنان بسیار قاطع و محکمی نیز داشتند و در بیان انتقاد از برخی اشتباهات، حر بودند.

آملی لاریجانی با اشاره به سخنان آیت الله مهدوی کنی در باب نظارت بر رهبری اظهار کرد: ایشان سخن ماندگاری در باره نظارت بر رهبری داشتند که فرمودند نظارت بر رهبری نه به معنای بازخواست ایشان بلکه به مفهوم صیانت از رهبری است. این سخن به مذاق بسیاری خوش نیامد. امیدواریم این قبیل شخصیت‌ها بیشتر در جامعه شناسانده شوند چرا که اخلاص و فداکاری آنان نمونه بارز از یک زندگی خوبِ ایمانی است.

در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی ادامه بحث و بررسی پیرامون پیش نویس آیین نامه قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران ادامه یافت و موادی از آن به تصویب رسید.

آیت الله آملی لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر