کد خبر: 422177 A

آیت‌الله هاشمی:

ایلنا: رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:‌ متأسفانه مشاهده می‌شود بعضی قدرت‌ها از اوضاع به هم ریخته چند کشور سوء استفاده کرده و آن را به عنوان دریچه نفوذ به منطقه می‌دانند.

به گزارش ایلنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، پیش از ظهر امروز در دیدار کارل هاینس کپف رئیس دوم پارلمان اتریش، روابط آرام و بدون حاشیه ایران و اتریش را در طول تاریخ ستود و گفت: اگر چه روابط دو کشور در سال‌های تحریم‌های ظالمانه، محدود بود، ولی هیچ وقت قطع نشد و الان صفحه جدیدی برای گسترش روابط ایران با جهان، اروپا و اتریش باز شده که با عنوان «توافق وین» در تاریخ مذاکرات سیاسی جامعه بین الملل ماندگار شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر گستردگی دامنه همکاری‌های ایران و اتریش، سفر‌ها و رفت و آمدهای مسؤولان دو کشور را برای تقویت روابط مفید دانست و گفت: زیرساخت‌های سیاسی برای مذاکره درباره مسایل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی فراهم است و باید از این شرایط در جهت برخورداری بیشتر مردم دو کشور از همکاری دولت‌ها، استفاده کرد.

 آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در پاسخ به سؤال رئیس دوم پارلمان اتریش که «وظیفه جامعه جهانی برای برگشت آرامش به منطقه نا‌امن چیست؟»، گفت: وظیفه جامعه جهانی و قدرت‌های بزرگ بجای رویارویی با هم، در کنار هم و برای جبران خطاهای تاریخی خویش تلاش کنند.

وی افزود: اگر قدرت‌های جهانی، با نیت برگشت آرامش به منطقه و به دور از سیاسی کاری‌های مضر، وارد شوند، ایران می‌تواند تجربیات ارزشمند خود را برای مقابله با تروریسم در اختیار دولت و ملت‌ها قرار دهد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان این مطلب که «به نظرم مسایل به آسانی حل نمی‌شود»، گفت: شرط حل این مسایل، ورود دلسوزانه قدرت‌ها و غرب برای مبارزه با همه انواع تروریسم و دوری از سودجویی‌های سیاسی است که متأسفانه مشاهده می‌شود بعضی قدرت‌ها از اوضاع به هم ریخته چند کشور سوء استفاده کرده و آن را به عنوان دریچه نفوذ به منطقه می‌دانند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با اشاره به اوضاع نگران‌کننده مردم کشورهای عراق، سوریه، یمن، افغانستان و حتی اوضاع غم‌انگیز آوارگان مهاجر به هنگام غرق شدن در دریا‌ها، گفت: انسانیت حکم می‌کند تا کسانی که قدرت کلامی و توانایی مقابله با تروریست‌ها را دارند، به دور از تفاوت قائل شدن میان تروریسم خودی و غیرخودی، وارد عمل شوند و نگذارند مردم این کشور‌ها بیش از این زجر بکشند.

وی با یادآوری اوضاع ۴۰ ساله مردم افغانستان، به برنامه‌های شوم قدرت‌ها برای تأسیس طالبان اشاره کرد و گفت: از دل این گروه، القاعده بیرون آمد که همه جهان از جنایات این‌ها خبر دارند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مبارزه با تروریست‌ها و مواد مخدّر را دو هدف اساسی ورود قدرت‌های غربی به منطقه به ویژه افغانستان دانست و گفت: می‌دانید که هم تروریست‌ها و هم مواد مخدّر افزایش یافتند و بدانید که اگر گذشته، آینهٔ عبرت امروز برای تصمیم فردا نباشد، این دو خطر، همه جهان را فرا می‌گیرند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، با ارائه تحلیلی از جولان تروریست‌ها در آفریقا، آسیا و حتی اروپا، گفت: خاورمیانه را نا‌امن کرده‌اند که متأسفانه قلب دنیاست و اگر اوضاع اینجا بد شود، اوضاع دنیا خوب نخواهد بود.

وی ، نشر افکار تروریست‌ها و حتی پخش خود تروریست‌ها در هر یک از کشورهای جهان را مایه نگرانی دانست و گفت: بعید نیست وقتی مناطق تحت اشغال آن‌ها آزاد شود، خود تروریست‌ها با افکار تندی که دارند به کشورهای خود و یا هر کشور دیگر بروند و هسته و گروه تشکیل و ویروس ترور و تروریسم را در همه جا اشاعه دهند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ریشه بسیاری از اقدامات تروریستی در خاورمیانه را تشکیل رژیم جعلی صهیونیست‌ها در خاورمیانه توسط قدرت‌های غربی دانست و با تأکید بر سرنوشت نامعلوم حدود ۹ میلیون آواره فلسطینی، گفت: کشورهایی که روزی با هدف رهایی از شرّ یهودیان افراطی، آن‌ها را به منطقه خاورمیانه آوردند و باعث و حامی جنایت‌های صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین شده‌اند، باید کار ریشه‌ای کنند.

 او از سران کشورهای اروپایی دعوت کرد از یکی از اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی دیدن کنند.

وی افزود: از سال ۱۹۱۷ که انگلیس به بهانه واهی «وطن یهودی» سیاست مهاجرت به فلسطین را پیگیری کرد، این منطقه دیگر تاکنون روی آرامش را ندیده است و بسیاری از اقدامات تروریستی، نتیجه برنامه‌ها و سیاست‌های شوم صهیونیست‌ها به عنوان تروریسم دولتی است.

آقای کارل هاینس هم در این دیدار، با ارائه گزارشی از اهداف و برنامه‌های این سفر و با اشاره به ترکیب هیأت همراه، گفت: رابطه ۱۴۰ ساله ایران و اتریش، برای ما وظیفه ایجاد کرده که پس از رفع تحریم‌ها، به گذشته‌های خوب و همکاری‌ها بر گردیم.

رئیس دوم پارلمان اتریش با ابراز خرسندی از انجام مذاکرات هسته‌ای در وین، گفت: خوشحالیم که کشور متبوع ما سهمی برای مذاکرات مهم گروه ۱+۵ و گشایش کارهای ایران در جامعه جهانی داشته است.

وی با تأکید بر اهمیت و ضرورت روابط پارلمانی دو کشور، گفت: از همکارانم در مجلس ایران برای سفر به اتریش دعوت کردیم تا باعث تقویت روابط پارلمانی و به تبع آن توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی شوند.

کارل هاینس با ارائه تحلیلی از اتفاقات سال‌های اخیر و اقدامات تروریست‌ها در خاورمیانه، گفت: ایران یک فاکتور ثبات بخش برای برگشت آرامش به این منطقه بحرانی است.

وی با ابراز رضایت از حضور ایران در مذاکرات سیاسی برای حل مسایل سوریه، گفت: حقیقت این است که مسایل سوریه بر اروپا هم تأثیر گذاشت و بهترین مکان برای این تأثیرگذاری، هجوم پناه جویان به غرب و به خصوص به کشور ماست.

رئیس دوم پارلمان اتریش، با تحسین نظرات آیت الله هاشمی رفسنجانی برای راه حل مسایل و مشکلات، گفت: حقیقت همین است که باید با ایجاد اشتغال، جلوی یأس جوانان کشورهای منطقه و پیوستن آن‌ها به گروه‌های تروریستی را گرفت.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر