کد خبر: 422223 A

در دیدار رحمانی‌فضلی با کمیسر اتحادیه اروپا مطرح شد؛

ایلنا: کریستوس استیلیانیدس کمیسر اتحادیه اروپا در امور کمک‌های بشردوستانه و مدیریت بحران با دکتر رحمانی فضلی دیدار و در مورد مسائل مربوط به مهاجرین و پناهندگان افغانستان در ایران گفتگو کرد.

به گزارش ایلنا، در این دیدار که عصر امروز در وزارت کشور انجام شد، رحمانی فضلی وزیر کشور با اشاره به اهمیت روند همکاری ایران و اتحادیه اروپا در مورد کمک به آوارگان و پناهندگان افغانستانی خواستار افزایش حجم این همکاری‌ها شد.

وزیر کشور با اشاره به میزبانی جمهوری اسلامی ایران از سه میلیون پناهنده افغانستانی در نزدیک به سه دهه و دشواری‌های ناشی از آن گفت: حمایت‌های ما از پناهندگان با نگاه اعتقادی و انسانی دنبال می‌شود و بهترین گواه بر این رویکرد این است که کمک‌های بین المللی در این زمینه حتی سه درصد از هزینه هائی را که جمهوری اسلامی ایران در زمینه اسکان و خدمات درمانی وآموزشی برای پناهندگان و آوارگان کشور افغانستان در کشورمان صرف کرده است، تأمین نمی‌کند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه هم اکنون موضوع قاچاق انسان با آوارگان ترکیب شده است افزود: اگر جامعه جهانی برای تأمین امنیت افغانستان و ایجاد مسکن و اشتغال مردم این کشور چاره اندیشی نکند روند آوارگی مردم این کشور ادامه خواهد یافت و حوادث اخیر افغانستان و درگیری‌های داخلی آن نشان می‌دهد چشم انداز کاملاً امیدوار کننده‌ای در آنجا وجود ندارد.

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران افزود: اگر جامعه جهانی پدیده مهاجرت را در منطقه مدیریت نکند قطعاً سیل مهاجرت اتباع افغانستان به کشورهای اروپائی افزایش خواهد یافت.

وزیر کشور همچنین پیشنهادات کریستوس استیلیانیدس کمیسر اتحادیه اروپا در امور کمک‌های بشر دوستانه و مدیریت بحران را قابل پیگیری و تأمل خواند و آمادگی ایران برای همکاری در حوزه‌های امنیتی به ویژه درموضوع قاچاق مواد مخدر و تروریسم در مسیر بالکان را اعلام کرد.

در این دیدار کریستوس استیلیانیدس کمیسراتحادیه اروپا در امور کمک‌های بشردوستانه و مدیریت بحران با قدردانی از کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به پناهندگان و پذیرائی از میلیون‌ها آواره در بیش از ۳ دهه اخیر گفت: فعالیت ایران در این زمینه هزینه‌های مالی و اجتماعی زیادی را برای کشور شما ایجاد کرده است و در عین حال، کمک‌های جهانی قابل توجهی به ایران صورت نگرفته است، بنابراین من درباره افزایش همکاری اتحادیه اروپا با ایران رایزنی خواهم کرد.

وی با بیان اینکه وضعیت بغرنج افغانستان نشان می‌دهد که کمک‌های ایران چقدر با اهمیت است افزود: در این سفر از وضعیت آوارگان در کرمان بازدید کردم ودر جریان کار بزرگ ایران برای آوارگان در زمینه ارائه خدمات آموزشی و بهداشتی قرار گرفتم وحتماً این پیام را انتقال خواهم داد که ایران بهترین الگو در جهان برای کمک رسانی به پناهندگان است.

کمیسر اتحادیه اروپا در امور بشر دوستانه با قدردانی از حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینه آموزش کودکان افغانستانی، حتی فرزندان خانواده‌های فاقد مجوز اقامت در ایران افزود: ارائه فرصت‌های زندگی بهتر و رفع نیازهای فردی اتباع افغانستانی در ایران شایسته تقدیر است و من به عنوان کمیسر اتحادیه اروپا که همراه با ایران دارای تعهد اخلاقی در زمینه کمک به پناهندگان هستیم، معتقدم باید جامعه بین المللی را به افزایش کمک‌های بشر دوستانه به آوارگان کشور افغانستان تشویق کنیم.

رحمانی‌فضلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر