کد خبر: 428828 A

حزب زاکانی به دنبال بازگشت به قدرت؛

ایلنا: زاکانی برخلاف بسیاری از دوستان و هم مسلکان که بعد از شکست در انتخابات لباس نظامی‌گری را دوباره به تن کردند، تلاش زیادی خواهد داشت تا بار دیگر به عرصه سیاسی ایران بازگردد. با این حال مشخص نیست که حزب و تشکیلات و جمع آوردن یاران و همفکران برای رسیدن به پاستور است یا زاکانی هم به یک صندلی کنار سروری در بهشت هم راضی خواهد بود؟

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، بعد از جبهه پایداری، موتلفه اسلامی، جامعه اسلامی مهندسین، جمعیت پیشرفت و عدالت و یکتا، حالا نوبت جمعیت رهپویان بود تا کنگره سالانه خود را برگزار کند و از چهره‌های جدید این حزب رونمایی کند. حزبی که به عنوان یکی از احزاب اقمانی نزدیک به جمعیت ایثارگران شناخته می‌شود و سایت توقیف شده جهان نیوز، هفته نامه پنجره و هفته نامه نماینده تا حدودی بیان کننده دیدگاه‌های این جریان سیاسی است.

اصلی‌ترین چهره این جریان علیرضا زاکانی است که در انتخابات مجلس نیز از طراحان اصلی برنامه وحدت اصولگرایان در انتخابات تهران بود اما شکست سی نفره لیست اصولگرایان در تهران انتقادات زیادی را متوجه وی کرد. پرویز سروری عضو شورای شهر تهران و الیاس نادران دیگر نماینده سابق تهران از دیگر چهره‌های مشهور این حزب هستند. از سویی دو نماینده فعلی مجلس نیز عضو شورای مرکزی رهپویان به شمار می‌روند. اولی دهقان است. چهره‌ای گمنام در مجلس قبلی که در مجلس دهم برای نشستن روی صندلی نایب رئیسی نامزد شد اما در نهایت صندلی را به مطهری و پزشکیان واگذار کرد. دیگری امیرآبادی فراهانی نماینده قم در مجلس که او نیز فعلا حضورش زیر سایه علی لاریجانی تعریف شده است و البته یکی از صندلی‌های هیئت رئیسه مجلس را به دست آورده است.

امیرآبادی فراهانی از چهره‌هایی است که این دوره به شورای مرکزی رهپویان اضافه شده است و حسین مظفر در این دوره در شورای مرکزی حزب قرار ندارد.

از دیگر چهره‌های سرشناسی که در این حزب وجود دارند طائب رئیس قرارگاه عمار است. قرارگاهی که از جمعی از نظریه‌پردازان برجسته اصولگرا همچون حسن عباسی و حسین الله کرم در آن عضویت دارند.

با این حال اعضای شورای مرکزی جمعیت رهپویان مملو از چهره‌های گمنام است. نام بعضی از این افراد در لیست ۴۵ فعال دانشجویی دیده می‌شود که بعد از افشاگری‌های روزنامه ایران نسبت به مدرک تحصیلی زاکانی و تذکر روح‌الله حسینیان در مجلس در سال ۹۱، با انتشار نامه سرگشاده ای از مدرک تحصیلی زاکانی دفاع کردند. این افراد در جدول زیر با شماره( ۲) مشخص شده‌اند. این نامه با عنوان  جمعی از مسئولین و اعضای سابق شورای مرکزی بسیج دانشجویی دانشگاه های کشور امضا شده بود و احتمالا این افراد در زمان مسئولیت زاکانی در بسیج دانشجویی کشور، مسئول بسیج برخی دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها بوده‌اند.

برخی دیگر از اعضای شورای مرکزی رهپویان اما همین اندازه هم شهرت ندارند که در جدول با شماره ۱ مشخص شده‌اند. احتمالا اعضای ستاد انتخاباتی زاکانی در انتخابات ریاست جمهوری باشند که بعد از  انصراف زاکانی، به ستاد حداد عادل رفتند اما در مجموع آنقدر تاثیرگذار نبودند تا جایی که حداد عادل نیز ناچار به انصراف شد.

زاکانی برخلاف بسیاری از دوستان و هم مسلکان که بعد از شکست در انتخابات لباس نظامی‌گری را دوباره به تن کردند، تلاش زیادی خواهد داشت تا بار دیگر به عرصه سیاسی ایران بازگردد. با این حال مشخص نیست که حزب و تشکیلات و جمع آوردن یاران و همفکران برای رسیدن به پاستور است یا زاکانی هم به یک صندلی کنار سروری در بهشت هم راضی خواهد بود؟

جدول-میثم2

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر