کد خبر: 429486 A

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد:

ایلنا: سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تهیه پیش‌نویس قطعنامه معطوف به حقوق بشر در ایران را حاصل تبانی کشورهایی خواند که خود مرتکب بیشترین قساوت‌ها علیه شهروندان خود می‌شوند و از حقوق‌بشر، صرفاً به عنوان ابزار فشاری علیه ملت‌های خواهان استقلال استفاده می‌کنند.

به گزارش ایلنا، غلامحسین دهقانی با ایراد سخنانی در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص قطعنامه مغرضانه درباره وضع حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران گفت: پیش‌نویس قطعنامه‌ای که قرار است در این کمیته در مورد آن رأی‌گیری شود، بار دیگر آشکارا فقدان صداقت از سوی آن دسته از مدعیان خود خوانده حقوق بشر که طراحان این قطعنامه هستند را نشان می‌دهد. 

اوضاع حقوق بشر در ایران در خور چنین قطعنامه مغرضانه‌ای نیست

او ادامه داد: تردیدی نیست که اوضاع حقوق بشر در ایران در خور چنین قطعنامه مغرضانه‌ای نیست و کانادا و سایر بانیان این قطعنامه نیز از این واقعیت آگاهند؛ با این همه، طراحان این قطعنامه به حدی بی‌پروا بوده‌اند که کشورهایی را که به طور فاحش به نقض حقوق بشر پرداخته و با مصونیت کامل مرتکب قساوت علیه شهروندان شده و می‌شوند را نیز در فهرست بانیان این قطعنامه آورده‌اند. 

حقوق بشر به ابزار فشار بر ملت‌های خواهان استقلال تبدیل شده است

معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل، حضور بزرگترین ناقض حقوق بشر در جهان یعنی رژیم صهیونیستی را در فهرست بانیان این قطعنامه، نفرت‌انگیز خواند و افزود: بدیهی است ایران صرفاً به دلیل تسلیم نشدن در مقابل فشارهای سیاسی طراحان اصلی این پیش‌نویس، مورد هجوم واقع شده است. 

او اضافه کرد: امروز بار دیگر می‌بینیم که حقوق بشر به ابزاری برای اعمال فشار ناعادلانه بر ملتی که استقلال را بر تسلیم در مقابل مداخله انتخاب کرده است، مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد و شاهدیم که موضوع حقوق بشر همچنان برای دنبال کردن منافع نامشروع کشورهایی مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد که به صورت سنتی و تاریخی مدافع استعمار، برده‌داری، نژادپرستی و آپارتاید بوده‌اند. 

ایران صادقانه به ضرورت رعایت و ارتقای حقوق بشر اعتقاد دارد 

سفیر نمایندگی کشورمان افزود: حقیقت امر این است که ورای ملاحظات سیاسی، هیچ زمینه معتبر دیگری برای طرح پیش‌نویس این قطعنامه علیه کشور من وجود ندارد و در نتیجه تعداد بسیار کمی ممکن است چنین قطعنامه سیاست آلوده‌ای را به عنوان یک تلاش واقعی برای حمایت و ارتقای حقوق بشر در نظر بگیرند.

دهقانی ادامه داد: ایران صادقانه به ضرورت رعایت و ارتقای حقوق بشر اعتقاد دارد و به عنوان نمونه‌ای مبرهن، در طول چهار دهه گذشته انتخابات دموکراتیک متعددی در ایران برگزار شده و جهت‌گیری‌های داخلی و خارجی کشور بر پایه و اساس همین انتخابات شکل گرفته است. 

رای مردم در ایران، ترغیب‌کننده فرایندهای دمکراتیک در جامعه است

او ادامه داد: چنین پایه‌ای از احترام و اتکا به رأی و صدای مردم، یک پیشرفت قابل توجه در منطقه ما محسوب می‌شود و همین اتکای همیشگی به صندوق‌های رأی در کشور من، در واقع ترغیب‌کننده فرایندهای دموکراتیک و صلح‌آمیز در جامعه بوده و منجر به شفافیت، مسئولیت‌پذیری و ثبات در تمامی سطوح دولت شده است. 

معاون نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل گفت: به هر حال، برای برخی قدرت‌ها، انتخاب مردم مادامی مورد احترام است که هماهنگ با منافع خودشان باشد و آنهایی که شهامت انتخاب چیزی غیر از این (تمایل این قدرت‌ها) را داشته باشند، باید از طریق کودتای نظامی، خشونت، تحریم، اشغال و یا اتهامات حقوق بشری مورد تنبیه قرار گیرند. 

شکل‌گیری یک الگوی مغرضانه علیه ایران 

دهقانی افزود: اما در مورد متحدان و جیره‌خواران این قدرت‌ها، دموکراسی و احترام به حقوق بشر امری اختیاری است و این قدرت‌ها به راحتی و بدون توجه به عمق فجایع (حقوق بشری) که در سوابق متحدانشان وجود داشته باشد، از آنها حمایت می‌کنند و از طرفی دیگر، به شدت دولت‌هایی را که با آنها همسو نیستند، هرچند که رفتاری دمکراتیک داشته باشند مورد سرزنش شدید قرار می دهند. 

معاون نمایندگی دائمی ایران در سازمان ملل ادامه داد: همانطور که از محتوای این پیش‌‌نویس و نیات پشت آن بر می‌آید، ما به وضوح شاهد الگوی رفتاری مغرضانه‌ای هستیم که علیه ایران و ایرانیان در حال به اجرا درآمدن است. 

ایران دومین کشوری است، بالاترین رشد شاخص توسعه انسانی را دارد

او با بیان اینکه بر خلاف ادعاهای بی‌اساسی که در پیش‌نویس قطعنامه مطرح شده ایران در طول چهار دهه گذشته، به پیشرفت‌های برجسته‌ای در بسیاری از عرصه‌های حقوق بشری نائل آمده بیان کرد: به عنوان نمونه، ایران در طول این مدت دومین کشوری بوده که در جهان، بالاترین رشد شاخص توسعه انسانی را داشته است. 

دهقانی برای نمونه اضافه کرد که ایران، یکی از مؤثرترین شبکه‌ها و برنامه‌های مربوط به آموزش و سلامت زنان و دختران را تدارک دیده، تعداد دانشجویان دختر در سطوح بالای تحصیلی همواره نسبت به مردان بیشتر بوده و آمار اقداماتی چون ختنه زنان و قتل‌های ناموسی در ایران در مقایسه با حتی کشورهای اروپایی نیز کمتر است؛ آمار ازدواج کودکان در ایران از همه کشورهای منطقه پایین‌تر است اما با همه اینها و برخلاف چنین زمینه‌ای، این ایران است که باید با قطعنامه حقوق بشری مورد هدف قرار بگیرد! 

ایران در خط مقدم مبارزه با مجرمان فراملیتی و مقابله با مواد مخدر است

او با بیان اینکه در جبهه مرتبط دیگری که مستقیماً حقوق بشر میلیون‌ها انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، ایران در خط مقدم مبارزه با مجرمان فراملیتی و مقابله با مواد مخدر غیرقانونی است که همواره منجر به از دست رفتن حیات و دارایی افراد بی‌شماری شده است، عنوان کرد: در طول تلاش‌‌های خستگی‌ناپذیر ایران علیه قاچاقچیان فرامرزی مواد مخدر، که عمدتاً مسلح و متصل به جرایم سازمان‌یافته فراملی و شبکه‌های تروریستی نیز هستند، هزاران نیروی ایرانی مجری قانون یا جان خود را از دست داده و یا معلول شده‌اند. 

معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل ادامه داد: همانطور که در اسناد سازمان ملل نیز مورد اشاره قرار گرفته، آمار کشف و ضبط انواع مختلف مواد مخدر غیرقانونی که از تریاک گرفته می‌شود در ایران بسیار فراتر از تمام موادی است که در مجموع در سایر کشورها کشف می‌شود.

وی افزود: به رغم این واقعیت که بیشترین نفع استقامت ایران در مقابل قاچاق مواد مخدر را غرب می‌برد و این جوانان غربی هستند که از خطر اعتیاد به این مواد در امان می‌مانند، حمایت آنها (غربی‌ها) در این زمینه بسیار ناچیز بوده است.

ایران همواره در میان ۱۰ کشوری بوده که میزبان بالاترین تعداد پناهندگان بوده‌ است

دهقانی، این را که ایران با بی‌احترامی کامل به این همه جانفشانی‌ها، باید با طرح قطعنامه حقوق بشری نشانه گرفته شود را امری معنادار خواند و افزود: اجازه دهید موضوع دیگری را مورد توجه قرار دهیم که بسیار به حقوق بشر مربوط است. در حالی که از نظر برخی کشورهای ثروتمند، پذیرش ورود تنها چند هزار آواره تهدیدی امنیتی محسوب می‌شود، ایران برای چهار دهه گذشته مستمراً میزبان میلیون‌ها آواره و مهاجر بوده است. ایران همواره در میان ۱۰ کشوری بوده که میزبان بالاترین تعداد پناهندگان بوده‌ است. میزبانی این آوارگان و پناهندگان، آن هم در شرایط فقدان حمایت بین‌المللی قابل توجه، نقش برجسته‌ای را در حفظ صلح و ثبات در کشورهای همسایه بحران‌زده ما ایفا کرده است. تنها در سال تحصیلی اخیر، ۴۶۰ هزار کودک پناهنده، که ۱۰۰ هزار نفر آنها جزو خانواده‌های پناهنده غیر ثبت شده هستند، به صورت رایگان در مدارس جمهوری اسلامی ایران در حال تحصیلند و تأمین این جمعیت، دشواری عظیمی را بر سیستم آموزشی کشورما تحمیل کرده است. با این وجود، این ایران است که باید با قطعنامه‌ای حقوق بشری نشانه گرفته شود! 

ایران ثابت قدم‌ترین کشور در مبارزه با گروه‌های تروریستی است

او افزود: با اذعان به رابطه واضح بین ارتقای حقوق بشر و مبارزه با ناشکیبایی، افراط‌گرایی و تروریسم و با وجود اینکه برخی کشورها در مصالحه و همکاری با گروه های تروریستی هستند، ایران ثابت کرده که ثابت قدم‌ترین کشور در مبارزه با گروه‌های تروریستی بوده است.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل ادامه داد: در غیاب چنین اراده مصممی از سوی ایران، ممکن بود امروز بخش‌های بیشتری از خاورمیانه زیر بیرق سیاه داعش باشد؛ که اگر چنین می‌شد، در آن شرایط وحشتناک، تراژدی‌ها و قساوت‌های بسیار بیشتری ممکن بود، رخ دهد؛ زنان و کودکان بیشتری مانند ایزدی‌ها ممکن بود قربانی افراط‌گرایی می‌شدند؛ هزاران جوان دیگر ممکن بود سربریده، زنده سوزانده یا به عنوان پیاده نظام گروه‌های تروریستی بکار گرفته شوند؛ کشتار دسته‌جمعی بیشتری رخ می‌داد؛ جرایم بیشتری علیه اقلیت‌ها رخ می‌داد؛ میراث فرهنگی بیشتری به تله‌هایی از خاک و سنگ تبدیل می‌شد و میلیون‌ها نفر بیشتر آواره سواحل مدیترانه و ورای آن می‌شدند. با این وجود، این طنزآمیز است که به رغم چنین واقعیت‌های مستحکمی، ایران باید با قطعنامه‌ای حقوق‌بشری مورد نشانه‌گیری قرار گیرد! 

از هر گونه تعامل معنادار با حریفان جدی خود استقبال می‌کنیم

دهقانی گفت: نه دولت من و نه هیچ دولت دیگری نمی‌تواند ادعای کامل بودن در حقوق بشر را داشته باشد اما کامل نبودن ما از هیچ کشور دیگری بیشتر نیست که ما را سزاوار داشتن قطعنامه کند. تلاش‌های سیاسی و جهت‌دار در این حوزه تنها منجر به افزایش بی‌اعتمادی می‌شود. سیاست دولت آقای روحانی برای تعامل سازنده با جهان، نویدبخش افق جدیدی از گفت‌وگو، شناخت، احترام متقابل و همکاری در همه حوزه‌هاست. برای ارتقای اعتبار گفتمان حقوق بشر، ما به دنبال گفت‌وگو های مبتنی بر احترام و خالی از اتهام و سرزنش هستیم و همان گونه که در گفت‌وگوهای هسته‌ای نیز نشان دادیم، از هر گونه تعامل معنادار با حریفان جدی خود استقبال می‌کنیم.

او افزود: مطمئناً، ارائه پیش‌نویس این قطعنامه از سوی کشوری با سابقه‌ای غیر قابل دفاع در حقوق بشر، حرکتی غیر صادقانه محسوب می‌شود و کمکی به تحقق اهداف ادعایی نمی‌کند؛ خودستایی بانی اصلی قطعنامه و تعدادی از بانیانی که سابقه حقوق بشری سیاهی در پرونده خود دارند، تعجب برانگیز است. مخصوصاً زمانی که خود همین بانیان در جوامع خودشان بی‌توجهی مستمری به افزایش هشداردهنده به حاشیه رانده‌شدگان، کنارزده‌شدگان اجتماعی، محرومیت‌ها، تعصبات فرهنگی افراطی، تمایلات بیگانه‌هراسانه فزاینده، تنفر نژادی و نژادپرستی که بستر لازم برای زایش قساوت‌ها و تروریسم را فراهم می‌آورند از خود نشان می‌دهند. 

دهقانی در پایان تاکید کرد: انتظار می‌رود افکار عمومی جهانی، همچنان تمامیت و صحت (ادعاهای) این قهرمانان خودخوانده حقوق بشری را مورد سؤال و تردید قرار دهد. 

 

غلامحسین دهقانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر