کد خبر: 429869 A

خوشرو در نامه به دبیرکل سازمان ملل:

ایلنا: سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک در پاسخ به اقدام اخیر امارات متحده و ده کشور دیگر عربی در ارسال نامه به سازمان ملل متحد و طرح اتهامات بی‌پایه علیه ایران، ضمن ارسال نامه‌ای به بان‌کی‌مون و پاسخ به اتهامات طرح شده، از وی خواست تا این نامه را به عنوان سند رسمی منتشر کند.

به گزارش ایلنا، غلامعلی خوشرو در نامه خود با اشاره به ادعای نمایندگان ۱۱ کشور عربی مبنی بر توسعه‌طلبی و دخالت ایران در امور داخلی کشورهای عربی آورده است:

طنز تلخ ماجرا این است که امضاکنندگان این نامه، با حمایت بی‌دریغ نظامی و مالی خود از تجاوزگری صدام حسین، جنگی هشت ساله را بر ایران تحمیل کردند. به‌علاوه همین کشورها که ایران را به مداخله در امور داخلی کشورها متهم می‌سازند در نهایت دورویی، خود در حال بمباران کردن مردم بی‌گناه یمن هستند.

اتهامات بی‌پایه و اساس این کشورها به ایران در مورد حمایت ایران از تروریسم نیز تقلیدی کودکانه از اتهامات مشابهی است که دیگر قدرت‌ها به خاطر حمایت ایران از آرمان و مردم فلسطین مطرح می‌کنند. مضحک است که رژیم‌‌هایی که خود پرورش‌دهنده و صادرکننده افراط‌گرایی و تفکر تکفیری به عراق، سوریه و دیگر کشورها هستند؛ اینک ایران را به حمایت از تروریسم متهم می‌کنند.

اتهامات امضاکنندگان این نامه در مورد دخالت ایران در امور داخلی یمن نیز واهی و بی‌پایه است، چراکه خود این کشورها به راستی می‌دانند که با تحمیل یک محاصره کامل بر یمن، شبیه محاصره غزه، این کشور را در آستانه نابودی قرار داده‌اند و همزمان ایران را متهم به حمایت مالی و تسلیحاتی از یمن می‌سازند. آیا به راستی طرح این اتهامات از سوی این کشورها مسخره نیست؟

اتهام مداخله در امور داخلی بحرین نیز هیچ پایه و اساسی ندارد. کافی به نتیجه‌گیری گزارش کمیسیون مستقل بحرینی، معروف به گزارش باسیونی مراجعه کنید که در آن هرگونه مداخله ایران در حوادث بحرین صریحا رد شده است. همین گزارش خود شاهد معتبری بر عدم مداخله‌جویی ایران است.

حمایت مستشاری ایران از نیروهای نظامی در سوریه نیز بر اساس درخواست دولت مشروع این کشور و درچارچوب حقوق بین‌الملل و حق دفاع مشروع و بند ۵۱ منشور ملل متحد صورت می‌گیرد. اگر حمایت ایران و دیگر کشورها از دولت سوریه وجود نداشت؛ گروه‌های جنایت کار و تکفیری که توسط دولت‌های امضاکننده همین نامه حمایت می‌شوند تاکنون بر سوریه غالب شده بودند و پرچم سیاه خود را بر سراسر سوریه و دیگر نقاط خاورمیانه بر افراشته بودند.

به‌راستی شگفت‌آور است که کشورهای عربی ایران را متهم به سیاسی کردن حادثه منا کرده‌اند. جمهوری اسلامی ایران در حالی متهم به سیاسی کردن این موضوع شده است که پس از وقوع آن و در طول بیش از یک سال که از این حادثه می‌گذرد همچنان در انتظار اعلام نتیجه تحقیقات در مورد مرگ حدود پانصد تن از اتباع خود از سوی دولت سعودی بوده است و درخواست‌های مکرر برای تشکیل کمیسون تحقیق متشکل از نمایندگان کشورهای قربانیان این حادثه با بی‌اعتنایی مقامات سعودی روبه‌رو شده است. آیا به راستی درخواست انجام حداقل اقدام معمول بین‌المللی یعنی انجام تحقیقات مستقل، شناسایی و معرفی عوامل و مقصرین آن به معنی سیاسی کردن این موضوع است؟

در پاسخ به ادعاهای امارات متحده عربی در مورد سه جزیره ایرانی تمب بزرگ و کوچک و ابوموسی که در این نیز نامه تکرار شده است؛ بار دیگر بر موضع اصولی ایران تاکید می‌کنیم که جمهوری اسلامی ایران چنین ادعایی را به رسمیت نمی‌شناسد و این سه جزیره را بخش‌هایی جدایی‌ناپذیر سرزمین ایران می‌داند.

بار دیگر به امضا کنندگان این نامه یادآوری می‌کنم که نام خلیج فارس در اشاره به پیکره آبی میان ایران و شبه جزیره عربی ریشه عمیق در تاریخ دارد و از حدود پانصد سال پیش از اغاز تمدن مسیحی مورد استفاده بوده است. این نام بارها توسط مراجع ذی‌ربط بین‌المللی و از جمله سازمان ملل متحد مورد تایید قرار گرفته است. نام این پیکر آبی خلیج فارس است و بر اساس سلیقه رهبران سیاسی دگرگون نمی‌شود. 

در پایان این نامه سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد بار دیگر تاکید کرده است که راهبرد امنیتی ایران در خلیج فارس بر مبنای تنش‌زدایی و توسعه روابط دوستانه با همسایگان استوار است به صورتی که صلح، امنیت و ثبات برای همه کشورهای این منطقه تامین شود.

غلامعلی خوشرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر