کد خبر: 429881 A

سراج در اجلاس جهانی آمبودزمان بین‌المللی پیشنهاد داد:

ایلنا: رئیس سازمان بازرسی کل کشور در سخنرانی خود در اجلاس تایلند اظهار داشت که ارزیابی نادرست از فعالیت‌های آمبودزمانی، چه در قالب بزرگنمایی آنچه اتفاق افتاده و چه در شکل کوچک شمردن یا نادیده گرفتن اقدامات، تأثیرات مخربی بر فعالیت‌های آتی این نهادها برجای خواهد گذارد.

به گزارش ایلنا، ناصر سراج که برای شرکت در یازدهمین اجلاس جهانی موسسه آمبودزمان بین‌المللی به بانکوک سفر کرده است، در خصوص ارزیابی فعالیت‌های نهادهای نظارت و بازرسی در حوزه‌های آمبودزمانی، ضمن برشمردن اهمیت نهاد آمبودزمان که به‌عنوان واسط میان دولت‌ها و شهروندان عمل می‌کند، موضوع ارزیابی عملکرد آمبودزمان را مبحثی پایه‌ای و بنیادی دانست و محور اصلی آن را اثربخشی فعالیت‌های آمبودزمانی بیان کرد.

آگاهی از میزان اثربخشی بر مساله اصلی فعالیت‌های آمبودزمانی، اثربخشی بر روی گروه‌های هدف و میزان تاثیر این فعالیت‌ها بر دیگر حوزه‌ها، حیطه‌های سه‌گانه ارزیابی است و ارزیابی دقیق بدون سنجش این موارد امکان پذیر نیست و این امر تنها در یک نظام آماری قابل اعتماد معنادار خواهد بود.

سراج اظهار کرد: سنجش اثربخشی فعالیت‌های آمبودزمانی در بازه‌های زمانی مشخص دوگونه روندشناسی در مورد اثربخشی آمبودزمان به وجود می‌آورد. بررسی و مقایسه فعالیت‌های یک آمبودزمان در دوره‌های مختلف و مورد مقایسه قرار گرفتن فعالیت‌های آمبودزمان‌های مختلف در سطوح فراملی زمینه را برای درس‌آموزی از تجارب دیگران در موقعیت‌های موفق و ناموفق فراهم می‌کند.

وی گفت: در ارزیابی عملکردهای آمبودزمانی بکارگیری روش‌های دقیق ارزیابی عملکرد و بکارگیری افراد حرفه‌ای در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور در پیشنهادی کاربردی خطاب به اعضای آمبودزمان بین‌المللی گفت: برای موفقیت در تحقق این ارزیابی به‌طور موردی و نیز مطالعات مقایسه‌ای با همکاری این نهاد جهانی و آمبودزمان‌های منطقه‌ای، تشکیل گروه‌های موقت علمی و تدوین شاخص‌های جهانی و منطقه‌ای عملکرد آمبودزمانی در حوزه‌های اساسی این فعالیت‌ها ضروری است تا اینکه آمبودزمان‌ها تصویر وضعیت فعلی خود در مقایسه با گذشته خود و در مقایسه با دیگران را دارا باشند.

سراج در خاتمه اظهار کرد: بهترین فرصت ممکن برای ارائه آمارهای مقایسه‌ای در قالب شاخص‌های یاد شده و ترسیم تصویری کلی از اثربخشی‌های عملکرد آمبودزمانی در اجلاس‌های جهانی و منطقه‌ای آمبودزمانی است.

یازدهمین اجلاس جهانی آمبودزمان بین‌المللی با حضور بیش از یکصد و پنجاه آمبودزمان از مناطق مختلف جهان روز چهارشنبه در بانکوک تایلند آغاز بکار کرد. همچنین در این سفر محمدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در تایلند نیز به همراه رئیس سازمان بازرسی کل کشور در مراسم افتتاحیه شرکت داشت.

ناصر سراج
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر