کد خبر: 433892 A

صالحی:

ایلنا: رییس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد:‌ اگر قانون تحریم‌های ایران دوباره عملیاتی و اجرایی شود، نقض صریح برجام است.

به گزارش ایلنا، علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به مصوبه سنای آمریکا درباره تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله علیه ایران گفت: این تمدید عملا نقض صریح «برجام» است به ویژه اگر اجرایی و عملیاتی شود. 

او گفت: این قانون اکنون وجود دارد اما رییس‌جمهور آمریکا آن را ملغی اثر کرده است و فعلا آثاری مترتب بر آن واقف نیست اما اگر دوباره عملیاتی و اجرایی شود، نقض صریح برجام است.

معاون رئیس جمهور درباره واکنش احتمالی ایران به اقدام آمریکایی‌ها گفت: جمهوری اسلامی ایران ضرورتی بر علنی کردن آن (اقدامات متعاقب) مساله ندارد، ما پیش‌بینی‌های لازم را از قبل کرده‌ایم یعنی آمادگی خوبی داریم که بخواهیم واکنش نشان دهیم.

صالحی خاطرنشان کرد: در هیات نظارت بر اجرای برجام که رییس‌جمهور پس از سخنان مقام معظم رهبری آن را تشکیل داده بود درباره این موضوع صحبت شد و اقدامات لازم را مدنظر قرار دادند و گفتند ما سیر تحول "ایسا" را رصد و متناسب با آن تصمیمات لازم را اتخاذ می‌کنیم.

بنا بر گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رییس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: این‌گونه نبوده است که ما در خلاء پیش رفته و عمل کرده باشیم چون که پیش‌بینی‌های لازم را کرده‌ایم اما فعلا نمی‌خواهیم اعلام کنیم که چه کار خواهیم کرد، چون که این موضوع را گذاشته‌ایم تا مسوولان نظام در زمان مقرر بنا به تشخیص به ما اعلام کنند و ما هم اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

صالحی گفت: موضوع «برجام» دو بُعد عمده دارد یک بعد فنی و یک بُعد تحریمی که ما در بُعد فنی مشکلی نداریم و جلو می‌رویم چون که اقدامات بسیارخوبی در بعد فنی انجام می‌شود اما در بُعد تحریمی آنها مشکلاتی را برای ما ایجاد می‌کنند.  
صالحی تاکید کرد: امیدواریم ضرورتی پیدا نکند که ما بخواهیم از ابزار فنی درمقابله با تحریم آنها استفاده کنیم چرا که اگر اینگونه شد قطعا آنها بازنده خواهند بود.  
وی افزود: ما تلاش کردیم تا برجام محقق شود امیدواریم آنها هم سر عقل بیایند و این برجام به هم نخورد. 
رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که تا چه زمانی باید شاهد نقض برجام به ویژه در امور تحریمی باشیم تاکید کرد: ما قطعا تصمیماتمان احساسی نخواهد بود بلکه از روی تدبیر، هوشیاری و هوشمندی تصمیم خواهیم گرفت زیرا اصل، منافع ملی و حاکمیت ملی ماست و همانگونه که برجام را در این چارچوب با حمایت مردم و ارشادات مقام معظم رهبری پیش برده‌ایم یقینا از این پس هم من بسیار امیدوارم هستم و نگرانی ندارم. 
صالحی گفت: چه آنها برجام را برهم بزنند و چه حفظ کنند ما پیروز این میدان هستیم و امیدواریم که دردسر برای ما ایجاد نکنند زیرا دلمان می‌خواهد آنها عاقل باشند و برای ما و خودشان دردسر ایجاد نکنند. 
صالحی تصریح کرد: در هر دو حالت حفظ یا برهم زدن برجام، ما بازنده نیستیم و آنها هستند که بازنده اصلی خواهند بود. 
وی افزود: در مجموع، ارزیابی این مسائل به هیئت نظارت بر اجرای برجام مرتبط است و در آن هیئت باید داده ها و ستانده‌ها را بررسی کنند و براثر اطلاعات و اتفاقاتی که می‌افتد باید ارزیابی کامل از آن کنند تا متناسب با آن تصمیم بگیرند. 
صالحی با بیان اینکه برجام برای ما مهم و دستاورد بزرگی برای کشور، منطقه و نظام جامعه بین‌الملل است تاکید کرد: تمام تلاشمان بر این خواهد بود که خدشه‌ای به برجام وارد نشود و اگر آنها بخواهند این گونه واضح و علنی برجام را زیر سوال ببرند و خدشه‌ای به آن وارد کنند، افکار عمومی مطلع خواهد شود این آمریکایی‌ها هستند که قدم‌های اولیه نقض عهد را برداشته‌اند.
وی ادامه داد: ما طبق فرمایش مقام معظم رهبری پیشگام در نقض عهد نخواهیم بود ضمن اینکه آمادگی لازم را برای پاسخگویی داریم اما همه تلاشمان را در چارچوب منافع و حاکمیت ملی می‌کنیم تا برجام حفظ و نگذاریم لطمه و خدشه‌ای به آن وارد شود.
وی افزود: تصمیم اینکه چه قدمی برداریم، با مسئولان نظام است که آنها اعلام می‌کنند و ما هم مطابق آن شرایطی که برایشان تشریح کردیم که وضعیت ما از نظر فنی چگونه است، تابع تصمیم هستیم.
صالحی درباره واکنش احتمالی دیگر اعضای 1+5 به نقض برجام گفت: اروپایی‌ها به ویژه خانم موگرینی پیش از این اعلام کرده بودند که قطعا این امور را نقض برجام می‌دانند حتی خود امریکایی‌ها مانند جان کری، وزیر خارجه امریکا گفته بودند که اگر این تمدید صورت گیرد و عملیاتی شود، نقض برجام است و این موضوعی نیست که بخواهند آن را کتمان کنند و خودشان هم اعتراف کرده‌اند. 
صالحی تاکید کرد: اگر واقعا این موضوع (ایسا) بخواهد عملیاتی شود و ملغی اثر نشود، کاملا مشهود است که نقض برجام صورت گرفته است و تصمیمات مقتضی را مسئولان نظام خواهند گرفت. 
وی در پاسخ به این پرسش که پیش از این آمادگی، این موضوع (تمدید تحریم های 10 ساله ) را داشتید گفت: ما کاملا آماده‌ایم. 
علی اکبر صالحی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر