کد خبر: 433900 A

سنایی:

ایلنا: سفیر ایران در روسیه با بیان اینکه تهران و مسکو با یک رویکرد ثابت با تروریسم برخورد و از دولت قانونی سوریه حمایت می کنند، تاکید کرد: دو کشور در یک همکاری راهبردی در منطقه و بالاخص در سوریه قرار دارند.

به گزارش ایلنا، مهدی سنایی، سفیر ایران در مسکو در برنامه زنده رادیو «وستی اف ام» در پاسخ به این پرسش که به نظر شما روابط روسیه و ایران در حال حاضر در چه سطحی قرار دارد؟ آیا سوریه ما را به‌هم نزدیک کرده یا تنها هم‌رزم در جبهه سوریه هستیم؟ متحد هم هستیم یا اهداف مشترک موقت داریم؟ گفت: می‌توانیم بگوییم که روابط متقابل ایران و روسیه سطح و کیفیت جدیدی را طی سال‌های اخیر پیدا کرده است که می‌تواند در زمینه بین‌الملل، مسائل منطقه‌یی و ... باشد. اتفاقات و دستاوردهایی که در روابط به دست آورده‌ایم ثابت می‌کند که روابط ما واقعا به سطح جدیدی رسیده است.  

اشتراکات ایران و روسیه در خاورمیانه

او در رابطه با این سوال که ایران و روسیه با هم در سوریه همکاری دارند، به یک درک متقابل رسیده و اهداف جنگی و سیاسی یکسانی را در سوریه دنبال می‌کنند. آیا این بدین معناست که ما با هم در یک جبهه در سوریه می‌جنگیم؟ گفت: می‌توانیم قاطع بگوییم ما یک تهدید مشترک در منطقه داریم و آن تروریسم است و ایران و روسیه با یک رویکرد ثابت با این مساله برخورد می‌کنند و نه با استاندارهای دوگانه. ضمنا ایران و روسیه در یک موضوع با هم اشتراک دارند و آن این که هر دو از دولت قانونی سوریه و مبارزه آن با تروریسم حمایت می‌کنند.

سنایی ادامه داد: در ضمن باید به این نکته اشاره کنم که برخی از کارشناسان و تحلیلگران روابط کنونی ایران و روسیه را راهبردی نمی‌دانند و بسیاری دیگر بر این باورند که روابط کنونی ایران و روسیه شاخصه‌های روابط راهبردی را دارد، ولی در حال حاضر آن‌ها در یک همکاری راهبردی در منطقه و بالاخص در سوریه قرار دارند.  

ایران در برابر تحریم‌ها تسلیم نشد

سوال مطرح شده دیگر از این دیپلمات کشورمان این بود که ایران سال‌ها زیر فشار تحریم‌های سختی قرار داشت، تجربه این همه سال تحت تحریم چه بود و نسخه حکومت ایران برای ادامه حیات اقتصادی و توسعه کشور چه بوده است؟ که سنایی در پاسخ تاکید کرد: همان‌طور که اشاره کردید ایران تقریبا ۳۷ سال زیر فشار تحریم‌های سخت قرار داشته است که سخت‌ترین آن‌ها بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ بودند. من به‌عنوان فردی که در این سال‌ها در مجلس و دانشگاه مشغول کار بودم شاهد بودم که با توجه به این که تحریم‌کنندگان می‌گویند تحریم‌ها علیه دولت‌هاست، بیش‌ترین آسیب از این تحریم‌ها را در درجه اول مردم عادی دیدند. در خصوص مبارزه با تحریم‌ها هم باید بگویم ایران بر روی اصول خود پافشاری کرد و تسلیم نشد.

سفیر ایران در مسکو ادامه داد: ایران تلاش کرد که روی اقتصاد مقاومتی سرمایه‌گذاری کند تا در کنار سرمایه‌گذاری بر روی توانمندی‌های خود تحریم‌ها را نیز دور بزند که در این زمینه موفقیت‌های بسیار بزرگی را نیز داشت که از جمله آن رشد خیره کننده در زمینه‌های مختلف علمی بود. مثلا در حوزه نانوتکنولوژی ایران در دوران تحریم‌ها رتبه هفتم جهان را به خود اختصاص داد.  

چرا ایران و روسیه روابط‌شان ضعیف بوده است؟ 

سنایی در پاسخ به این سوال که زندگی واقعی یک ایرانی معمولی چگونه است؟ گفت: اجازه بدهید برای شما از تصوراتی که از ایران در تبلیغات بیان می‌شود بگویم. عنوان می‌کنند همه جا شهروندان ایرانی تحت نظارت نیروهای نظامی هستند، آزادی برای پیروان ادیان خصوصا یهودیان وجود ندارد و در سال‌های اخیر تمامی سرمایه‌ها صرف برنامه هسته‌ای شده است. آیا ایران این‌گونه است؟ متاسفانه بزرگ‌ترین ضعف در روابط دو کشور نداشتن شناخت آن‌ها از یکدیگر است. در این زمینه می‌توان با مروری به تاریخ دو کشور از زمانی که ایرانیان را با نام پارسیان می‌شناختند شروع کرد؛ ملت روسیه با کشور پارس و تاریخ و فرهنگ آن به‌خوبی آشناست، ولی در مقطعی از تاریخ دولت شوروی در روسیه برسر کار بود، در همین دوران در ایران دولت پهلوی روی کار آمد که در گروه حامیان بلوک غرب قرار داشت.

وی ادامه داد: این دولت‌ها دائما از طریق رادیو و تلویزیون علیه یکدیگر صحبت می‌کردند که نتیجه آن ایجاد تصور منفی از یکدیگر در بین مردم بود. این دولت‌ها از همدیگر می‌ترسیدند؛ در ایران در طول سال‌های متمادی قویترین حزب، حزب توده وابسته به کمونیست‌ها بود و شاه از این حزب می‌ترسید و به همین دلیل بزرگ‌ترین دشمن خود را شوروی می‌دانست. در طرف مقابل ایران نیز حامی منافع غرب بود و روسیه از این مطلب هراس داشت. به همین دلیل ۷۰ سال روابطه بین دو کشور ضعیف بوده است.

 سنایی گفت: اگر ما بتوانیم سطح روابط دوجانبه خود را به سطح روابط در ۱۰۰ سال گذشته بازگردانیم رشد بزرگی کرده‌ایم. ۱۰۰ سال پیش در گیلان ایران روس‌ها زندگی می‌کردند و مغازه‌دارهای روسی اجناس روسی می‌فروختند. در جنوب روسیه در آستاراخان و ولادی قفقاز و داغستان تجار ایرانی زندگی و فعالیت می‌کردند. در چندین شهر در جنوب روسیه، ایران سرکنسولگری یا جوامع ایرانی یا اتاق بازگانی داشته است. مساجد و بناهای ایرانیان هنوز در شهرهای منطقه قفقاز وجود دارند، اما بعد از انقلاب ۱۹۱۷ ماشین تبلیغاتی شوروی شروع به تبلیغات منفی علیه ایران کرد این درحالی است که تمامی افرادی که به ایران می‌آیند متعجب می‌شوند و از این تبلیغات منفی چیزی نمی‌بینند.  

ایران امروز تلفیقی از تمدن و فرهنگ پارسی و سنن و قوانین اسلامی است

وی تاکید کرد: ایران امروز تلفیقی از تمدن و فرهنگ پارسی و سنن و قوانین اسلامی است. در ایران در حدود بیش از ۶۰ درصد دانشجویان دختر هستند و در هیات دولت خانم‌ها پست‌های حساسی دارند. در خصوص یهودیان هم باید بگویم نه تنها آنان که مسیحیان و زرتشیان نیز در ایران زندگی مسالمت‌آمیز و خوبی دارند، من پیش از این نماینده مجلس بودم، به شما میگویم که پیروان این ادیان در مجلس ایران نماینده هم دارند.

ایران هرگز روسیه و مردمش را شیطان نخواند

مجری برنامه در ادامه از سنایی پرسید که در دنیایی زندگی می‌کنیم که اکثر اطلاعات ما در مورد ایران را دیگران ساخته‌اند، می‌خواهم واقعیت‌ها را بدانیم تا بتوانیم از این طریق منافع مشترک و حوزه‌هایی که می‌توانیم با هم فعالیت کنیم را بشناسیم، آیا این واقعیت دارد که ایرانی‌ها معتقدند آمریکا شیطان بزرگ است و روسیه شیطان کوچک؟ که او در پاسخ گفت: هرگز چنین مساله‌ای در مورد روسیه گفته نشده، در دوران شوروی ایران شعار سیاست مستقل نه شرقی و نه غربی را داشت و هرگز روسیه و مردمش را شیطان نخواندند.

 این دیپلمات کشورمان هم‌چنین در رابطه با این که، ایران می‌تواند چه جذابیت‌هایی برای گردشگران داشته باشد؟ گفت: ایران دیدنی‌های فراوانی دارد که شامل آثار تاریخی و  طبیعت عالی این کشور می‌شود. برای مثال هم اینک در شمال غرب ایران دمای هوا به منفی پانزده درجه و گاهی بیش‌تر هم می‌رسد در حالی که در شهرهای جنوبی هوا دمای حدود ۲۵ درجه دارد.

گردشگری ایران و روسیه رشد صد در صدی بوده است

او ادامه داد: در تمامی فصول سال طبیعت متفاوت ایران گردشگران را جذب می‌کند. علاوه بر این در ایران پیست‌های اسکی بسیار خوبی وجود دارد که اتفاقا در سال‌های اخیر گردشگران زیادی از روسیه با سفر به ایران از آن‌ها استفاده  کرده‌اند. در سال گذشته در موضوع گردشگران ایرانی که از روسیه دیدن کردند و گردشگران روسی که از ایران بازدید داشتند رشد صد در صدی را شاهد بودیم.  

سنایی با اشاره به انواع محصولاتی که روسیه از بازار ایران خریداری می‌کند، گفت: خشکبار، میوه، خرما، پسته، فرش، داروهای ایرانی و برخی محصولات نفتی از جمله این محصولات هستند.

وی در خصوص این که آیا در مورد نفت هم به تفاهم رسیدیم تا تولید نفت کاهش یابد؟ افزود: بله اتفاقا روز دوشنبه رییسان‌جمهور دو کشور تماس تلفنی داشتند که خوشحالیم شاهد نتیجه آن هستیم.

 ایران به‌دنبال عدالت در منطقه است

سوال دیگری که از سفیر کشورمان پرسیده شد در مورد این بود که  ایران در صحنه بین‌الملل بسیار قوی حضور دارد. بعد از جنگ سنگین با عراق ایران امروز ارتشی قوی، نیروهای اطلاعاتی مجرب و تجربه بسیار بزرگی به‌دست آورده است. ایران امروز نقش موثری را در عراق، سوریه، لبنان و یمن دارد. آیا این واقعا همان طرح حلال شیعی است که می‌گویند و ایران می‌خواهد از این طریق به بازسازی امپراتوری خود بپردازد؟ که سنایی در پاسخ تاکید کرد: ایران به‌دنبال عدالت در منطقه است. همان‌طور که می‌بینید دخالت‌های قدرت‌های خارجی در منطقه نتیجه بخش نبوده است و دیر یا زود همه به این نتیجه می‌رسند که مشکلات هر کشور باید داخل همان کشور و توسط مردمش حل شود.


 

مهدی سنایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر