کد خبر: 434202 A

واکنش رژیم صهیونیستی به یک خبر؛

ایلنا: در پی اعلام خبر تاسیس دفتر دیپلماتیک رسمی اتحادیه اروپا در ایران ، رژیم صهیونیستی از بروکسل خواست نسبت به این اقدام تجدیدنظر کند و آن را «اشتباهی خطرناک»‌ توصیف کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از «اسراییل هیوم»، در بیانیه‌ای که از سوی شورای اروپا به مناسبت سالگرد برنامه جامع اقدام مشترک که به طور عمومی توافق هسته‌ای ایران با غرب نامیده می‌شود، آمده است: یک سال پس از تصویب توافق تاریخی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران که در وین بر سر آن توافق انجام شد، اتحادیه اروپا خرسند است تا اعلام کند که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در حال اجرا شدن است. این موضوع نشان می‌دهد که با اراده سیاسی، پشتکار و دیپلماسی چند جانبه می‌توان به راه حل‌های عملی برای مشکلات بسیار دشوار دست یافت.

اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهند تا از فعالیت‌هایی که در تضاد با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل هستند، خودداری کند و این اتحادیه در همکاری نزدیک با آژانس بین المللی انرژی اتمی در تحقق مسوولیتش در راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدات هسته‌ای ایران متعهد است. رعایت تعهدات از سوی همه طرف‌ها برای اعتمادسازی و امکان ایجاد پیشرفت تدریجی و ثابت در روابط بین اتحادیه اروپا، کشورهای عضو آن و ایران همان‌گونه که در شورای امور خارجه در ژوییه ۲۰۱۵ بیان شده یک شرط ضروری است.

بر اساس این بیانیه، اتحادیه اروپا بیان می‌کند که تعهدات مرتبط با تحریم‌های این اتحادیه تحت برجام طبق طرح اجرای مورد توافق تحقق یافته است.به نفع اتحادیه اروپاست که رفع تحریم‌های اقتصادی و مالی مرتبط با هسته‌ای مزایایی برای مردم ایران به همراه داشته باشد. اتحادیه اروپا تاکید می‌کند که شفاف‌سازی درباره‌ رفع تحریم‌ها برای دادن مجوز تعامل دوباره بانک‌های و شرکت‌های تجاری اروپایی در ایران مهم است. برای این که ایران به طور کامل از مزایای لغو تحریم‌ها بهره مند شود لازم است که این کشور بر مشکلات مرتبط بر سیاست‌گذاری اقتصادی و مالی، شرایط اقتصادی و قواعد قانونی فائق آید. اتحادیه اروپا بار دیگر بر تعهداتش برای توسعه بیش‌تر روابط با ایران به ویژه در حوزه‌هایی مانند تجارت، انرژی، حقوق بشر، همکاری هسته‌ای صلح‌آمیز، مهاجرت، محیط زیست، مبارزه با تهدیدهای فراملی از قبیل مواد مخدر، همکاری‌های بشر دوستانه، حمل و نقل، تحقیقات، آموزش، فرهنگ و مسایل منطقه‌یی تاکید می‌کند. در این راستا اتحادیه اروپا بیانیه نهایی مشترک نماینده عالی به همراه گروهی از نمایندگان در دیدار از تهران را در نظر می‌گیرد.

اتحادیه اروپا از استراتژی تعامل تدریجی حمایت می‌کند و به عنوان بخشی از این جریان، اتحادیه اروپا قصد دارد تا یک دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا را در ایران افتتاح کند.

در پایان این بیانیه آمده است: برجام در جهت منافع همه منطقه است و فرصتی برای پیشرفت همکاری منطقه‌یی ایجاد می‌کند که باید از سوی همه طرف‌ها مغتنم شمرده شود. اتحادیه اروپا از همه طرف‌ها می‌خواهد که در جهت یک شرایط منطقه‌یی مشترک و کمک به کاهش تنش‌ها فعالیت کنند. اتحادیه اروپا بار دیگر بر تعهداتش برای کمک به تحقق پیشرفت وضعیت منطقه‌یی تاکید می‌کند.

اما وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای در واکنش به این بیانیه موگرینی از بروکسل خواست تا با دقت این اقدام را بررسی کند.

در این بیانیه آمده است: گشایش دفتر اتحادیه اروپا در ایران اشتباهی خطرناک است. رفتار ایران تغییر نکرده است.

وزارت خارجه رژیم صهیونیستی که بزرگ‌ترین تروریسم دولتی است در این بیانیه با لحنی خصمانه ایران را به حامیت از تروریسم در جهان متهم کرد.

در بیانیه وزارت خارجه رژیم صهیونیستی با اشاره به اقدامات موشکی ایران آمده است: ایران تعهدات بین‌المللی‌اش را نقض و موشک هایش را با عبارت «اسراییل باید محو شود» مزین می‌کند. ایران اخیرا یک روحانی را به ریاست مجلس خبرگان برگزید که خواستار نابودی هم اسراییل و هم آمریکاست. تا زمانی که ایران خشونت و کشتار را در جهان اشاعه می دهد نباید پاداشی دریافت کند.

اسرائیل هیوم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر