کد خبر: 434229 A

نشنال اینترست مدعی شد؛

ایلنا: این نشریه آمریکایی در مقاله ای نوشت: اگر آمریکا و ایران قصد دارند روابطشان را بهبود بخشند و رفتار منطقه‌ای ایران نیز کنترل کند، باید به اتحاد علیه داعش فکر کند. در غیر این صورت اختلافات عمیق دو کشور و بی‌اعتمادی حاکم بر روابطشان، مانع از اجرای تعهدات طرف غربی در برجام، تعلیق تحریم‌ها و انتفاع اقتصادی مردم ایران خواهد بود.

به گزارش ایلنا نشریه‌ی «نشنال اینترست» آمریکا طی مقاله‌ای با تأکید بر این‌که ایران به تمامی تعهداتش طبق برجام عمل کرده و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای نیز بر آن صحه گذاشته، می‌نویسد که اتحادیه‌ی اروپا و ایالات متحده‌ی آمریکا پس از گزارش آژانس اعلام کردند که تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای خود را تعلیق خواهند نمود.

این نشریه نوشت: گستردگی تحریم‌های چندلایه‌ی آمریکا مانع از تعلیق به موقع آن‌ها شده است؛ چراکه بخشی از تحریم‌ها را دولت و بخشی را کنگره وضع نموده که تعلیق هرکدام از آن‌ها زمان زیادی لازم دارد. از طرف دیگر بانک‌های خارجی نگرانند که تحریم‌های آمریکا با بهانه‌های دیگری مانند حقوق بشر و آزمایش‌های موشکی علیه ایران مجدداً وضع و اعمال شوند. به همین دلیل مردم ایران هنوز اثرات مثبت اقتصادی برجام را ندیده‌اند. علاوه بر این کنگره تحریم‌های جدیدی نیز به دلایل غیرهسته‌ای علیه ایران وضع نموده است. این امر اختلافات ایران و آمریکا را تشدید و برجام را بیش از پیش متزلزل خواهد نمود.

نویسنده این مقاله ادامه می‌دهد که هرچند منافع دو کشور در خاورمیانه و سایر نقاط جهان در موارد بسیاری متعارض است و قابل جمع نیست، اما در موضوع داعش، ایران و ایالات متحده نظرات نسبتاُ مشابهی دارند؛ هر دو، این گروه تروریستی را تهدیدی علیه امنیت خود می‌دانند و هر دو راه مقابله با تروریست‌های افراطی داعش را اقدام نظامی می‌دانند. آمریکا نیروی هوایی قدرتمندی دارد که حضورش برای نابودی داعش، ضروری است؛ ولی توان اقدام زمینی ندارد. در نقطه‌ مقابل ایران نیروهای زمینی نظامی و شبه‌نظامی بسیاری را ساماندهی کرده و مشغول عملیات علیه داعش است.

محمد ایوب، استاد دانشگاه ایالتی میشیگان، در پایان مقاله مدعی می‌شود که اگر آمریکا و ایران قصد دارند روابطشان را بهبود بخشند، که در نتیجه‌ آن تحریم‌های اقتصادی ایران تعلیق شود و رفتار منطقه‌ای ایران نیز کنترل گردد، تنها راهش اتحاد علیه داعش است. در غیر این صورت اختلافات عمیق دو کشور و بی‌اعتمادی حاکم بر روابطشان، مانع از اجرای تعهدات طرف غربی در برجام، تعلیق تحریم‌ها و انتفاع اقتصادی مردم ایران خواهد بود.

 

نشنال اینترست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر