کد خبر: 435417 A

محمد صادق جوادی حصار در قزوین:

ایلنا: دو فعال سیاسی در مراسم روز دانشجوی قزوین سخنرانی کردند

به گزارش ایلنا، محمدصادق جوادی حصار روز دوشنبه در مراسم بزرگداشت روز دانشجو که با حضور شهربانو امانی مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار شد، افزود: عدالت در قاموس دینی و فرهنگی ما جای دادن هر کس یا چیزی در جایگاه خویش است و فروکاستن قدر و قیمت‌ها با عدل و عدالت تناسبی ندارد.

وی اضافه کرد: عدل در آموزه‌های فرهنگی ما مسلمانان چنان جایگاه ویژه‌ای دارد که بسیاری از بزرگان اسلامی گفته‌اند هر چه که عادلانه نیست، اسلامی هم نمی تواند باشد.

جوادی‌حصار با بیان اینکه خطا جزو ذات انسان است، تقدس بخشی به رفتارهای انسانی را سرآغاز خطا دانست و ادامه داد: آنچه امروز، دیروز و فردای حرکت‌های دانشجویی را تهدید می‌کند خروج از جاده انصاف و عدالت است.

وی حفظ، حراست و صیانت از کیان کشور و منافع ملی را مهمتر از دعواها و اختلاف های جناحی و حزبی دانست و گفت: اهمیت منافع ملی به حدی بالاست که حتی با بسیاری اختلاف دیدگاه دارم اما معتقدم برای حفظ منافع کشور باید با چنین افرادی هم متحد بود.

جوادی حصار در ادامه گفت: مخالفت با برجام از جمله کارهای مخالفان داخلی و برخی تندروهای خارجی بود که با تمام توان در مقابل آن ایستادند، اما با اراده ملت ایران و دیپلماسی هوشمندانه دولت، این توافق به سرانجام رسید.

جوادی حصار، برجام را خواست ملت ایران دانست و گفت: هم جهان و هم نظام اسلامی به این نتیجه رسیده که باید این مشکل در تعامل طرفین حل شود و خوشبختانه این ایده به ثمر نشست.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه مظهر اندیشه ورزی و دوری از احساسات هیجان زده است، گفت: آمریکایی‌ها پس از آنکه در برجام دور خوردند، بازی های جدید خود را در زمین ایران آغاز کرده اند و می گویند تمدید تحریم ها جزو برجام نبوده تا با به واکنش کشاندن ما، جمهوری اسلامی را ناقض برجام اعلام کنند، از اینرو باید هوشیاری خود را بیش از پیش حفظ کنیم.

جوادی حصار در ادامه تصویب پیشنهاد ایران مبنی بر کاهش تولید نفت اعضای اوپک و همچنین افزایش سهم تولید نفت ایران را رویداد و پیروزی بزرگی برای دولت و ملت ایران عنوان کرد که باید به درستی برای مردم تبیین شود.

وی همچنین در پاسخ به دانشجویی مبنی بر حل گره‌های داخلی گفت: این ظرفیت در نظام اسلامی تجربه شده است که با دشمنان دیرینه خود می‌توان پای میز مذاکره به نتیجه واحد رسید، لذا این ایده می تواند مدلی برای حل مسائل و اختلافات داخلی باشد.

نماینده ادوار مجالس پنجم و ششم و مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: نظارت و مطالبات دانشجویی بر امور کشور به شفاف سازی عملکرد دولت کمک موثری خواهد کرد.

شهربانو امانی نیز با گرامیداشت یاد سه دانشجوی مبارز سال ۳۲ افزود: این سه دانشجوی اهورایی با حرکت و مبارزه خود مبدا تاریخی روز دانشجو شدند و دانشجویان نسل امروز نیز به عنوان میراث داران شایسته آنان با وجود موانع بسیار، همواره از این هویت دفاع کرده اند.

وی اضافه کرد: آنها که از حضور و خرد جمعی دانشجویان منتقد نگران هستند، درستی تربیت نسل بعد از خود را باور نداشته و آن به زیر سئوال برده اند.

امانی ادامه داد: وقتی فرهنگ تزویر دامن گسترانید و دروغ بصورت ساختاری در جای جای کشور ریشه دوانیده، بیشترین آسیب را در این میان فرهنگ یک ملت خواهد دید.

وی عدالت خواهی، آزادیخواهی و استکبار ستیزی را خصیصه جنبش دانشجویی و حق اساسی تمام دانشجویان دانست و گفت: این مشخصه سوخت و موتور محرکه جنبش دانشجویی در طول تاریخ بوده و همواره با آن همراه خواهد بود.

امانی از دانشجویان به عنوان گروه‌های مرجع یاد کرد و افزود: اگر روزی شهدای ما در جبهه‌ها از حدود و ثغور این کشور دفاع کردند امروز نیز به برکت حضور نخبگان جوان در عرصه‌های مختلف، شاهد تلاش‌ها و مجاهدت ها برای حفظ منافع ملی و حفاظت از خاک کشور هستیم.

وی در ادامه از تیم دیپلماسی کشورمان به عنوان قهرمانان ملی یاد کرد و گفت: برجام نتیجه اراده یک ملت بود و نگرانی دلواپسان نیز از همسویی همین اراده هاست.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با بیان اینکه کمتر دولتی در ایران به اندازه دولت یازدهم چنین دچار بی‌مهری و مشکلات سخت اقتصادی بوده است، ادامه داد: اگر تنها دستاورد برجام رفع سایه شوم جنگ از سر این کشور باشد، این توافق موفقی بوده است.

امانی، تشکیل کمپین و جمع آوری یک میلیون و ۷۰۰ هزار امضا برای حمایت از دریاچه ارومیه را جلوه‌ای کوچک از همین تلاش ها عنوان کرد و افزود: این اراده و مطالبه جمعی توانست مسئولان را متوجه این مشکل و احیای دریاچه ارومیه کند.

این نماینده ادوار مجالس پنجم و ششم مجلس، انفعال جامعه را آغاز مرگ تدریجی آن دانست و ادامه داد: وقتیکه دانشجو یا شهروندان به انفعال کشیده شوند، جامعه پویایی خود را از دست خواهد داد.

امانی، با انتقاد از فضای رسانه ای کشور در اطلاع رسانی ناکافی عملکرد دولت گفت: متاسفانه درحالیکه دولت تدبیر و امید به پشتوانه مردم و تلاش تیم دیپلماسی اقتصادی خود توانست اعضای اوپک را به کاهش تولید نفت و افزایش سهمیه تولید خود متقاعد و همسو سازد، بازتاب مناسب و اطلاع رسانی درستی را از سوی رسانه ملی شاهد نبودیم در حالی‌که در پی تمدید تحریم‌های آمریکا، رسانه ملی به دنبال تهیه گزارش‌های مردمی در این زمینه است.

روز دانشجو محمدصادق جوادی حصار شهربانو امانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر