کد خبر: 435459 A

جهانگیری در دیدار رییس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ:

ایلنا: معاون اول رییس جمهور با اشاره به تجارب و توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در اقدامات بشردوستانه گفت: جمهوری اسلامی ایران از توانمندی‌های لجستیکی خوبی در کمک‌های بشر دوستانه برخوردار است و می تواند به عنوان کانونی برای ارسال کمک های بشر دوستانه کمیته بین المللی صلیب سرخ در منطقه مطرح باشد.

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه‌شنبه) در دیدار «پیتر مائورر» رییس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اظهار داشت: کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اقدامات بشردوستانه بسیار مهمی در سطح جهانی و منطقه‌ای انجام می‌دهد و جمهوری اسلامی ایران نیز براساس ارزش ها و آموزه های دین اسلام و نیز براساس فرهنگ غنی ملت ایران، علاقمند به توسعه همکاریهای دوجانبه با این کمیته در زمینه اقدامات بشر دوستانه است.

وی با اشاره به تعامل و همکاری‌های سازنده ایران و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ که از سال‌ها قبل وجود داشته و هم اکنون از روند رو به رشدی برخوردار است،‌ افزود: کمیته بین المللی صلیب سرخ در مقاطع مختلف و به خصوص در دوران دفاع مقدس اقدامات خوبی انجام داد و پس از جنگ تحمیلی نیز نقش مهمی میان ایران و عراق در جستجوی مفقودین جنگ ایفا کرد.

جهانگیری با اشاره به انطباق و مشترکات آموزه های دین اسلام و حقوق بین الملل بشردوستانه خاطرنشان کرد: متاسفانه گروه های تکفیری و تروریستی چهره نادرستی از اسلام به تصویر کشیده اند و در این میان برخی کشورهای غربی نیز به این موضوع دامن می زنند.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به سخنان رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ مبنی بر وجود مشترکات فراوان میان حقوق بشردوستانه اسلام و حقوق بین‌الملل بشردوستانه تصریح کرد: امیدوارم گفتگو و مذاکره در این زمینه منجر به آن شود که کرامت انسانی در سطح بین المللی مورد احترام همگان قرار گیرد.

وی افزود: دین اسلام به موضوعات مرتبط با حقوق بشردوستانه توجه ویژه ای دارد و در آموزه های دینی ما این موضوع بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

جهانگیری در ادامه با تاکید بر اینکه کمیته بین‌المللی صلیب سرخ باید نقش محوری تر و پررنگ‌تری در خصوص مسائل منطقه و به ویژه بحران سوریه و یمن ایفا کند، گفت:‌ مردم یمن در شرایط دشواری قرار دارند و ایران آمادگی دارد از طریق توسعه همکاری ها با کمیته بین المللی صلیب سرخ بتواند اقدامات جدی‌تری در ارسال کمک‌های بشر دوستانه به مردم این کشور انجام دهد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به این نکته که بحران های منطقه به کشور یمن محدود نمی شود، خاطرنشان کرد: عراق،‌ سوریه،‌ افغانستان و برخی کشورهای دیگر نیز در شرایط بحران و درگیری قرار دارند و کمیته بین المللی صلیب سرخ می تواند برای کمک به این مناطق بحران زده بیش از گذشته روی ایران حساب کند.

وی ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی ایران از مذاکرات انجام شده و توافقات صورت گرفته میان کمیته بین المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر ایران و سایر دستگاه های اجرایی حمایت می کند و آمادگی داریم همکاری های فیمابین را هر چه بیشتر افزایش دهیم.

رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز در این دیدار با اشاره به وخیم تر شدن اوضاع و درگیری ها در نقاط مختلف جهان، گفت: نگران گسترش تاثیرات درگیری ها در مناطق مختلف هستیم و افزایش درگیری ها و منازعات در مناطق مختلف از جمله یمن، سوریه، عراق و دیگر نقاط جهان باعث شده که کمیته بین المللی صلیب سرخ بودجه خود را ۵۰ درصد افزایش دهد.

پیتر مائورر افزود: با روندی که در پیش گرفته شده و با افزایش درگیری ها و منازعات مسلحانه در نقاط مختلف جهان، متاسفانه آمار آوارگان به رکورد بی سابقه ای رسیده و مشکلات فراوانی برای این آوارگان بوجود آمده است.

وی با اشاره به ملاقات های سازنده خود با مسئولین جمعیت هلال احمر و وزارت خانه های امور خارجه و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: در این دیدارها در خصوص راهکارهای افزایش همکاری های دو جانبه در جهت ارتقاء پاسخگویی به بحران ها و افزایش کمک های بشردوستانه مورد بررسی قرار گرفت و توافقات خوبی حاصل شد.

رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ همچنین با تاکید براینکه همکاری های ایران و این کمیته باید در میدان عمل هر چه بیشتر افزایش پیدا کند، خاطر نشان کرد: کمیته بین المللی صلیب سرخ برای پاسخگویی هرچه بیشتر به بحران ها و افزایش کمک های بشردوستانه نیازمند حمایت سیاسی کشورهایی است که از نفوذ منطقه ای برخوردار هستند.

وی با اشاره به مشترکات فراوان میان آموزه ها و تاکیدات دین اسلام در خصوص اقدامات بشردوستانه و حقوق بین الملل بشردوستانه گفت: مشترکات فراوانی میان این دو وجود دارد و این موضوع از نظر سیاسی دارای اهمیت است چرا که امروز برخی سیاستمداران در جهت سیاه نمایی مذهب گام بر می دارند اما حقوق بشردوستانه دین اسلام و حقوق بین المللی بشر دوستانه از نقاط مشترک فراوانی برخوردار هستند و ما باید این واقعیت را ترویج کنیم.

پیتر مائورر همچنین با اشاره به قابلیت ها و توانمندی های لجستیک ایران برای توسعه کمک های بشردوستانه گفت: کمیته بین المللی صلیب سرخ علاقمند است ایران به عنوان کانون کمک های بشردوستانه این کمیته در منطقه مطرح باشد تا با استفاده از توانمندی های ایران شاهد افزایش کمک های بشردوستانه به نقاط مختلف منطقه باشیم.

وی همچنین از آمادگی کمیته بین المللی صلیب سرخ برای ایفای نقش فعال تر در بحران یمن و سوریه خبر داد و افزود: برای این کار نیازمند همکاری کشورهای مختلف از جمله ایران هستیم تا بتوانیم به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.

اسحاق جهانگيري
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر