کد خبر: 439015 A

تحلیل رسانه‌های غربی از آزادسازی حلب؛

ایلنا: روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی نوشت: حلب یکی از مسیرهای کوریدور مدیترانه‌ای ایران است. از این منظر‌ این شهر به زودی به منطقه ژئوپلتیک تهران تبدیل خواهد شد که به همه مناطق جنگی دیگر دسترسی دارد.

به گزارش ایلنا روزنامه «گاردین» در گزارشی تحت عنوان «افزایش نفوذ روسیه در خاورمیانه و پیروزی ایران» نوشت: در پی خروج روز چهارشنبه اتوبوس‌های سبز محاصره‌کنندگان از حلب، بشار اسد و دو حامی اصلی آن یعنی روسیه و ایران واکنش‌های متفاوتی داشتند.

برای مسکو توافق آتش‌بس اوج نفوذ روسیه در حلب بود جایی که قله دیگری برای ادعای صلح‌طلبی روسیه محسوب می‌شود. از سوی دیگر ادعا شده است که پذیرش خروج مبارزان و غیرنظامی‌های باقی‌مانده از حلب با هدف حفظ اهرم‌های نفوذ ایران در جبهه سوریه و تحت الشعاع قرار دادن قدرت روسیه بوده است.

«گاردین» نوشت: این واگرایی در جنگ سوریه تازگی داشت. جایی که منافع ایران و روسیه در حفظ اسد یکی بود،  دو کشور را حول محور این منافع جمع کرده بود حال به ناگاه راهی برای ایجاد دشمنی بین دو کشور را فراهم آورد؛ چراکه الان باید معلوم شود پیروز نهایی این جنگ چه کسی است. نیروی هوایی روسیه اهمیت کمی دارد. نیروهای زمینی ایران در این زمینه پیروزی‌های بیشتری کسب کرده‌اند.

در شش سال اخیر در جنگ سوریه مناطق تحت محاصره و جمعیت محصور مهم‌ترین نقش را بازی کرده‌اند و ایران نیز نقش مستقیمی در تعیین سرنوشت این جمعیت‌ها برای پیروی و حفظ امنیت اسد در قدرت داشته‌اند.

پذیرش خروج محصوران از منطقه حلب جزو برنامه ایرانی‌ها نبوده است. در اولین ساعاتی که ترکیه و روسیه آتش‌بس را اعلام کردند، ایران مساله خروج زندانی‌ها در دو روستای شمال حلب را مطرح کرد. این روستا‌ها توسط جبهه النصره محاصره شده است. ایران خواستار مبادله زندانی‌ها و کشته‌شده‌ها تحت شرایط خودش بود.

پیروزی در حلب برای هر دو طرف اهمیت زیادی دارد اما به محض اینکه آب‌ها در حلب از آسیاب بیفتد‌ این مساله بیشتر به نفع ایران خواهد بود. حفظ دومین شهر بزرگ سوریه و قلب صنعتی این کشور آن اندازه که به نفوذ ایران در قلب استراتژیک منطقه کمک می‌کند، اهمیت ندارد.

حلب یکی از مسیرهای کوریدور مدیترانه‌ای ایران است. از این منظر‌ این شهر به زودی به منطقه ژئوپلتیک تهران تبدیل خواهد شد که به همه مناطق جنگی دیگر دسترسی دارد.

این روزنامه مدعی شده مقام‌های ایرانی به طور مستقیم با نظامیان احرارالشام درباره سرنوشت شهر دیگر تحت محاصره آن‌ها یعنی زبدانی در غرب دمشق مذاکره کرده‌اند.

به ادعای گاردین سیصد خانواده شیعه از عراق به شهر درعا جایی که در ماه اگوست از محاصره داعش خارج شده ست نقل مکان کرده‌اند. در نزدیکی حرم حضرت زینب ایران املاک زیادی را خریداری کرده و از کسانی که به این منطقه نقل مکان می‌کنند، حمایت می‌کند.

امنیت کوریدور نفوذ ایران با حضور جامعه شیعیان حفظ می‌شود و این مهم‌ترین حرکت ایران از زمان انقلاب اسلامی به شمار می‌رود.

هدف روسیه خیلی کمتر به ایدئولوژی و بیشتر به سیاست‌های واقع‌گرایانه نزدیک است. ولادیمیر پوتین امروز در حال تغییر سهم منطقه و گرفتن سهم آمریکاست. این درحالی است که دونالد ترامپ رییس‌جمهو آمریکا نیز علاقه کمی به منطقه خاورمیانه نشان داده است. نفوذ روسیه در خاورمیانه در حال افزایش است اما این افزایش نفوذ، باید تحت نظر قدرت‌های بزرگ منطقه باشد.

روزنامه گاردین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر