کد خبر: 440379 A

روحانی در اختتامیه همایش تجاری ایران و ارمنستان:

ایلنا: رییس‌جمهور گفت: هیچ مانعی در مسیر توسعه مناسبات و همکاری‌های ایران و ارمنستان نمی‌بینیم. امنیت موجود در دو کشور پایه‌ای خوب برای گسترش روابط اقتصادی خواهد بود.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهور عصر چهارشنبه به وقت محلی در اختتامیه همایش تجاری ایران و ارمنستان با اشاره به اینکه ایران و ارمنستان باید بتوانند از ظرفیت‌های متقابل به نفع دو ملت و منطقه استفاده و بهره برداری کنند، گفت: اینکه کارآفرینان ایران و ارمنستان با یکدیگر و ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی دو کشور آشنا شوند، بسیار حائز اهمیت است.

رییس‌جمهور با بیان اینکه سرمایه بزرگ ما علاقه دیرینه دو ملت و تمدن واحد دو کشور است، خاطرنشان کرد: ارامنه ایرانی یک پل ارتباطی قوی میان دو کشور هستند که باید به خوبی از این فرصت در راستای تعمیق و تحکیم روابط بهره برداری کنیم.

روحانی با بیان اینکه مسئولان ایران و ارمنستان باید شرایط را برای توسعه همکاری‌ها و روابط فراهم و موانع موجود را برطرف کنند، تصریح کرد: امروز این اراده قوی بین مسوولین دو کشور وجود دارد و زمانی که دولتمردان مصمم باشند، مشکلات و موانع به راحتی برطرف خواهد شد.

رییس‌جمهور لغو روادید میان ایران و ارمنستان را قدم مهمی برای گسترش گردشگری و روابط علمی، دانشگاهی و فرهنگی دو کشور برشمرد و با اشاره به اینکه مهم است که دو کشور همسایه از ظرفیت‌ها به نفع یکدیگر و کل منطقه بهره‌برداری کنند، گفت: ما باید از ظرفیت‌های موجود در راستای منافع دو ملت بهره برداری کنیم.

روحانی با اشاره به تلاش مسئولان برای توسعه صادرات گاز ایران به ارمنستان و توسعه روابط بانکی دو کشور، افزود: روابط بانکی دو کشور باید کاملاً برقرار شود چرا که بدون توسعه مناسبات بانکی روند روابط تجاری و اقتصادی دو کشور پرشتاب نخواهد بود.

رییس‌جمهور با اشاره به ضرورت تسهیل در تبادلات مالی و اعتباری و خدمات گمرکی برای تجار و بخش خصوصی، افزود: استفاده و بهره گیری از منطقه آزادارس، می‌تواند روابط دو کشور را تسهیل کند.

روحانی با اشاره به جایگاه خوب جغرافیایی ایران و ارمنستان، اظهار داشت: دو کشور می‌توانند به یک دالان ترانزیتی میان شمال- جنوب تبدیل شوند.

رییس‌جمهور ادامه داد: اتصال دریای سیاه به خلیج فارس موجب تحول بزرگ در روابط اقتصادی و تجاری دو کشور و منطقه خواهد شد.

روحانی با تاکید بر اینکه هیچ مانعی در مسیر توسعه مناسبات و همکاری‌های ایران و ارمنستان نمی‌بینیم، گفت: امنیت موجود در دو کشور پایه‌ای خوب برای گسترش روابط اقتصادی خواهد بود.

رییس‌جمهور با بیان اینکه در خصوص تجارت ترجیحی هم بین دو کشور و هم ایران و اتحادیه اورآسیا باید قدم‌های بزرگی برداریم، خاطرنشان کرد: بی‌تردید در آینده شاهد روابط مثبت دو ملت در زمینه‌های مختلف اقتصادی، علمی و فناوری دو ملت و دو کشور خواهیم بود.

رییس‌جمهور ارمنستان نیز در این همایش با بیان اینکه سطح تضمین به تجار ایران را افزایش می‌دهیم، از علاقه‌مندی کشورش به پیوند دریای سیاه و خلیج فارس از طریق ایران و ارمنستان سخن گفت و اظهارداشت: امیدوارم سریع به امضای توافقنامه تجارت آزاد برسیم.

سرژ سرکیسیان همچنین تصریح کرد که کشورش خواهان برقراری پرواز مستقیم میان تهران – ایروان است.

 

حسن روحانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر