کد خبر: 448004 A

رییس سازمان انرژی اتمی خبر داد:

ایلنا: رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران، از طراحی و ساخت چشمه نور و مرکز شتاب‌دهنده بومی در آینده نزدیک در استان قزوین خبر داد.

به گزارش ایلنا، علی‌اکبر صالحی گفت: این مرکز پرتودهی در زمینه محصولات کشاورزی و زمان نگهداری آن‌ها کاربرد دارد که در روز ملی فناوری هسته‌ای رونمایی خواهد شد.

او تصریح کرد: این طرح بومی‌سازی شده نخستین شتاب‌دهنده بومی در جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود که برای پنجاه نفر به صورت مستقیم و سیصد نفر در صنایع زیردستی اشتغال‌زایی می‌کند و در کنار آن زمینه اشتغال برای استان‌های همجوار هم فراهم می‌شود.

رییس سازمان انرژی اتمی همچنین با اشاره به این‌که طراحی آب سنگین کارهایش به بهترین نحو جلو می‌رود، گفت: تولید آب سنگین ما امروز صد تن در سال است که هفتاد تن به آمریکا  و روسیه فروخته‌ایم  و تعدادی از کشورهای اروپایی و چینی هم خواستار  آن هستند.

بر اساس گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وی از اجرای چشمه نور بزرگ‌ترین طرح هسته‌ای کشور هم خبر داد و تاکید کرد: چشمه نور در کنار طرح «رودترون» قزوین اجراء می‌شود و با عملیاتی شدن آن تحولی اساسی در جمهوری اسلامی ایران و خاورمیانه رخ خواهد داد که از نتایج مثبت آن کشورهای دیگر هم می‌توانند استفاده کنند.

علی اکبر صالحی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر