کد خبر: 449211 A

شمخانی:

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: به دلیل مخالفت ایران با مشارکت آمریکا در اجلاس آستانه، هیچ گونه دعوت مشترکی برای حضور آمریکا از سوی سه کشور مبتکر برگزاری اجلاس به عمل نیامده است.

به گزارش ایلنا، علی شمخانی با اشاره به سوابق بدعهدی و ناکارآمدی آمریکا برای برقراری آتش بس و هدایت طرفین درگیری در سوریه به سمت گفت‌وگو گفت: هیچ دلیلی برای مشارکت آمریکا در مدیریت، راهبری و هدایت ابتکارات سیاسی جاری در بحران سوریه وجود نداشته و ایفای نقش این کشور در اجلاس آستانه نیز کاملا منتفی است.  

ایران در اجلاس آستانه نیز حضوری پررنگ و فعال خواهد داشت

او افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوانی کشوری که اصلی‌ترین نقش را در پشتیبانی از دولت قانونی سوریه در مبارزه با تروریسم داشته است در فرآیندهای سیاسی از جمله اجلاس آستانه نیز حضوری پررنگ و فعال خواهد داشت. 

آمریکا در اجلاس آستانه نقشی نخواهد داشت 

نماینده مقام معظم رهبری با اشاره به برخی اخبار منتشر شده پیرامون دعوت از آمریکا برای حضور در اجلاس آستانه اظهار داشت: به طور قطع آمریکا در فرایند گفت‌وگوها و جمع‌بندی نتایج اجلاس آستانه نقشی نخواهد داشت و احتمال دعوت کشور میزبان از آمریکا به عنوان ناظر در اجلاس وجود دارد.

چه کسانی در اجلاس آستانه حاضر می‌شوند؟

شمخانی با اشاره به ترکیب گروه‌های سوری که در این اجلاس حضور خواهند یافت، تصریح کرد: تنها مسلحانی که توافق آتش بس را امضا کرده و تعهد خود را به گفت‌وگوهای سوری - سوری اعلام کرده‌اند به همراه نماینده سازمان ملل متحد در اجلاس آستانه دعوت شده‌اند.

بر اساس برنامه اعلام شده، نشست آستانه در روزهای چهارم و پنجم بهمن ماه جاری در قزاقستان تحت نظارت ایران، روسیه و ترکیه  برگزار می‌ گردد. این اجلاس با محوریت برگزاری گفت‌وگوهای سوری - سوری با مشارکت دولت و مسلحان سوریه و با هدف فراهم کردن مقدمات حل سیاسی بحران در این کشور انجام می‌شود. 

 

علی شمخانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر