کد خبر: 453021 A

عواقب دستور اخیر ترامپ؛

مجله تایم آمریکا در مقاله‌ای به داستان ۲ نفر از شهروندان سه کشور از کشورهایی که به موجب حکم ترامپ صدور ویزا به آنها تا ۹۰ روز به طور موقت متوقف شده است، پرداخت.

به گزارش ایلنا، مجله «تایم» در این مقاله با عنوان «داستان دو نفر که زندگی‌شان با حکم ترامپ نابود شده است» به بیان مشکلات ناشی از حکم ترامپ مبنی بر ممنوعیت صدور ویزا برای شهروندان کشورهای ایران، لیبی، عراق، سومالی، سودان، یمن و سوریه پرداخته است.

عامر عرب ۳۵ ساله مهندس نرم افزار، ساکن استانبول 

شهروند سوریه‌ای فلسطینی‌تبار که در بخش پناهجویان فلسطینی در استان یرموک دمشق زندگی می‌کرد از سال ۲۰۰۳ به ترکیه رفته بود. در سال ۲۰۱۲ با یک آمریکایی که در استانبول زندگی می‌کرد ازدواج کرده و به عنوان ویراستار در یک مرکز مطالعاتی اقتصادی کار می‌کند.

با افزایش ناامنی‌ها در ترکیه و کودتای سال گذشته او تصمیم گرفت که از ترکیه خارج شود و به همین منظور در ماه اگوست برای مهاجرت به آمریکا اقدام کرد. این زوج برنامه داشتند که در تابستان آینده به کالیفرنیا یا واشنگتن سفر کنند و در آنجا مشغول به کار در حوزه مهندسی نرم‌افزار و ترجمه عربی و انگلیسی شوند.

او گفته این قانون جدید زندگی‌اش را نابود کرده است. او مجبور است در ترکیه زندگی کند اما نگران امنیت همسرش است. او یک شهروند آمریکایی است و دلیل تصمیم آنها برای ترک ترکیه اتفاقات اخیر در این کشور بوده است. ترکیه هرروز ناامن‌تر می‌شود و همسر او تنها به خاطر او مجبور است در ترکیه بماند.

عامر گفته ترامپ رییس‌جمهور است که به واقعیت‌ها بی‌توجه است.

فیصل ۲۶ ساله عراقی، ساکن آمریکا

فیصل عراقی‌الاصل است و ده ماه پیش برای زندگی به آمریکا رفته است. او در عراق به عنوان نویسنده و تهیه‌کننده یک برنامه سیاسی به نام برنامه البشیر فعالیت می‌کرد. این برنامه با همه از سیاست مداران عراقی گرفته تا داعشی‌ها شوخی می‌کرد. به همین دلیل فیصل و دیگر اعضای این برنامه بارها به مرگ تهدید شده‌اند. او به دلیل نگرانی‌هایی که از امنیت خود داشته به آمریکا مهاجرت کرده و حالا نمی‌تواند به عراق برگردد. 

فیصل دو برادر دارد که یکی از آنها در بالتیمور زندگی می‌کنند و دیگری بعد از قراردادی که با یک شرکت آمریکایی امضا کردند عراق را به مقصد آمریکا ترک کرده است. والدین او در اردن زندگی میک‌نند و میخواستند به او در آمریکا بپیوندند اما با حکم ترامپ وضعیت آنها معلق شده است.

فیصل به مجله تایمز گفته: تردیدهای زیادی درباره وضعیت زندگی ما در آمریکا وجود دارد و الان در برزخ هستیم. من گیج شده‌ام و من تنها کسی نیستم که از این بابت نگران است. برادر من نیز در اینجا زندگی می‌کند . من همه زندگی‌ام را با خانواده‌ام گذرانده‌ام. همیشه فکر می‌کردم تنها برای چند سال قرار است اینجا تنها بمانم.

او گفته من به خانواده‌ام که دائم در مورد وضعیت من سوال می‌کنند میگویم همه چیز درست خواهد شد اما واقعیت این است که درست نخواهد شد.

مجله تایم ممنوعیت صدور ویزا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر