کد خبر: 453217 A

هیات دولت با اختصاص مبلغ ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان­ قیمت به کشاورزان استان مرکزی موافقت کرد.

به گزارش ایلنا، هیئت وزیران در جلسه ۱۵/۱۰/۱۳۹۵ به پیشنهاد وزارت کشور و تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

۱ - مبلغ هفتصد میلیارد (۰۰۰ر۰۰۰ر۰۰۰ر۷۰۰) ریال تسهیلات بانکی ارزان­ قیمت از محل منابع بانک کشاورزی برای جبران خسارات ناشی از سرمازدگی به بخش کشاورزی در استان مرکزی با معرفی دستگاه­های اجرایی ذی­ربط با هماهنگی استانداری (در قالب کارگروه موضوع بند (و)تبصره (۱۳) قانون بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور) باسود و کارمزد ده درصد با بازپرداخت حداکثرده سال به خسارت­دیدگان پرداخت می‏شود. تعیین حداکثر سقف تسهیلات پرداختی بر حسب نوع فعالیت با رویکرد بهره ­مندی حداکثری خسارت­دیدگان بر عهده شورای هماهنگیمدیریت بحران استان خواهد بود. بدهی احتمالی سنوات قبل آسیب­ دیدگان به بانک­ها مانع از دریافت این تسهیلات نخواهد بود. در استفاده از این تسهیلات نیز موارد زیر الزامی است:

الف- داشتن پوشش بیمه‌ای مناسب.

ب- اصلاح و تغییر الگوی کشت از طریق ترویج کاشت محصولات و پایه­های مقاوم به سرما ویخ‌زدگی در مواردی که منجر به بازسازی و یا نوسازی باغات می­شود.

۲- سازمان برنامه و بودجه کشور پرداخت یارانه سود (مابه‌التفاوت سود تعیین شده سهم متقاضی تا نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار در بخش کشاورزی) و مانده مطالبات معوق شامل اصل و سود تسهیلات اعطایی به خسارت‏ دیدگان موضوع بند (۱) این تصویب‌نامه را تضمین و تعهد می‌نماید که هزینه‌های یادشده پس از اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در لایحه بودجه سال بعد پیش‌بینی و منظور نموده و به شبکه بانکی پرداخت نماید. این تضمین نافی مسئولیت بانک‌ عامل در وصول مطالبات خود نیست.

۳- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است نسبت به استمهال تسهیلات سررسید شده خسارت­ دیدگان بخش کشاورزی خسارت­دیده ناشی از سرمازدگی به مدت حداکثر سه سال به تشخیص کارگروه مذکور در بند (۱) این تصویب‌نامه اقدام و بار مالی ناشی از این بند پس از اعلام بانک یادشده در لایحه بودجه سال بعد پیش­ بینی خواهد شد.

۴- سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی موظف است ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام جبران خسارات، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان برنامه بودجه کشور ارسال نماید.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس ­جمهور این مصوبه را به  وزارت کشور – وزارت امور اقتصادی و دارایی – وزارت جهادکشاورزی سازمان برنامه و بودجه کشور – بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرده است.

کشاورزان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر