کد خبر: 453237 A

از سوی معاون اول رییس‌جمهور؛

آیین نامه اجرایی قانون اصلاح اختیارات سازمان بسیج سازندگی نیروی مقاومت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ابلاغ شد.

به گزارش ایلنا، هیئت وزیران در جلسه ۱۲/۱۰/۱۳۹۵ به پیشنهاد نیروی مقاومت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و با همکاری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و به استناد ماده (۶) قانون اصلاح اختیارات سازمان بسیج سازندگی نیروی مقاومت بسیجسپاه پاسداران انقلاب اسلامی - مصوب ۱۳۸۶- آیین­نامه اجرایی قانون یادشده را به شرح زیرتصویب کرد:

آیین نامه اجرایی قانون اصلاح اختیارات سازمان بسیج سازندگی نیروی مقاومت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

ماده ۱- در این آیین ­نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می­روند:

الف– سازمان: سازمان بسیج سازندگی و رده­های تابعه.

ب– قانون: قانون اصلاح اختیارات سازمان بسیج سازندگی نیروی مقاومتبسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی - مصوب ۱۳۸۶- .

پ- دستگاه اجرایی: دستگاه­های موضوع ماده (۲) قانون و همچنین ماده (۵)قانون مدیریت خدمات کشوری - مصوب ۱۳۸۶-.

ت- زود بازده: فعالیت­ها، طرح­ها و پروژه­هایی که در حوزه­های آب، کشاورزی، باغبانی، آبخیزداری، جنگل­ها و مراتع، بیابان­زدایی و عمرانی، صنایع تبدیلی کوچک، انرژی (آب و برق)،راه و ساختمان، سلامت، بهداشت و درمان که ظرف (۱۸) ماه اجرا و به مرحله بهره­برداری برسد.

ث- عام­ المنفعه: فعالیت­ها، طرح­ها و پروژه­هایی که منافع آن شامل عامه مردم مناطق محروم،روستاهای کمتر توسعه­یافته و شهرهای کوچک و مرزی می­شود از قبیل مسجد، خانه بهداشت، مدرسه، خانه معلم، راه روستایی، آبرسانی و بخش­های راه و آب و مسکن.

ج- امدادی: فعالیت­ها، طرح­ها و پروژه­هایی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه در روستاها،مناطق محروم و شهرهای کوچک و مرزی و در صورت اعلام نیاز دستگاه­های اجرایی اجرا می­شود.

چ- فرهنگی: فعالیت­ها، طرح­ها و پروژه­هایی که در حوزه­های دینی، هنری، ورزشی، سوادآموزی و زیست محیطی انجام می­شود.

ح- مردم یاری: فعالیت­ها، طرح­ها و پروژه­هایی که با مشارکت مردم انجام می­گیرد و عموماً مورد تقاضای مردم می­باشد.

خ- کم هزینه: فعالیت­ها، طرح­ها و پروژه­هایی که بارمالی آن معادل معاملات متوسط، موضوع قانون برگزاری مناقصات – مصوب ۱۳۸۳- و مصوبه ­های سالانه مربوط به تعیین نصابمعاملات یادشده می­باشد.

ماده ۲- دستگاه­های اجرایی مجازند بخشی از اجرای طرح­ها و پروژه­های تملک دارایی سرمایه­ای خود با یکی از ویژگی­های زودبازده، عام‏المنفعه، کم هزینه، امدادی، فرهنگی و مردم یاری و بهداشت و درمان در مناطق محروم، کمتر توسعه­یافته، روستاها و شهرهای کوچک و مرزی را که پس از فراخوان عمومی با عدم وجود متقاضی مواجه می­شوند، با رعایت قوانین و مقررات مربوط، به سازمان واگذار نمایند. تملک و مدیریت طرح­های مذکور پس از پایان عملیات اجرایی به دستگاه اجرایی مربوطباز می­گردد.

تبصره ۱- اجرای طرح­های امدادی، فرهنگی و مردم­یاری در سایر نقاط کشور نیز به درخواست دستگاه اجرایی و اعلام آمادگی سازمان قابل تفویض، واگذاری و اجرا توسط سازمان است.

تبصره ۲ – هزینه اجرای طرح­ها توسط سازمان ضمن حفظ کیفیت و رعایت الزامات قانونی پروژه نباید بیش از هزینه اجرای طرح براساس فهرست بهای مصوب همان سال باشد. مسئولیت نظارت بر مفاد این تبصره برعهده دستگاه کارفرمای پروژه است.

تبصره ۳ – سازمان برنامه و بودجه کشور مجاز است بخشی از اعتبارات طرح­ها را به پیشنهاددستگاه اجرایی برای تحقق اهداف قانون به عنوان کمک به طرح در اختیارسازمان قرار دهد.

ماده ۳- دستگاه­های اجرایی می­توانند به منظور پشتیبانی از اردوهای جهادی، فعالیت­هایعام­المنفعه و فعالیت­های غنی­سازی اوقات فراغت جوانان در عرصه­های کار و تلاش و سازندگی،با استفاده از امکانات و تجهیزات خود جهت تشویق، مشارکت و حضور نیروهای داوطلببسیجی و مردمی، جوانان و متخصصان در فعالیت­های سازمان اقدام نمایند.

ماده ۴- به منظور ایجاد هماهنگی، پشتیبانی و نظارت بر اجرای قانون و مفاد این آیین­نامه، آشنایی با فرهنگ کار و تلاش جهادی، کارگروهی با ترکیب زیر تشکیل می­گردد:

الف- وزیر کشور (رییس کارگروه)

ب– معاون عمرانی وزیر کشور (دبیر کارگروه)

پ– معاون وزیر آموزش و پرورش

ت- معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

ث– معاون وزیر ورزش و جوانان

ج– معاون وزیر جهادکشاوزی

چ– معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت

ح– معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

خ- معاون رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

د- معاون رییس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

ذ– رییس سازمان

ر– معاونین سایر اعضای هیئت دولت حسب مورد.

تبصره– مسئولیت هماهنگی، پشتیبانی و نظارت بر اجرای طرح­های بسیج سازندگی در استان­ها برعهده استاندار می­باشد. استاندار نسبت به تشکیل کمیته استانی با رده­های متناظر کارگروه دراستان اقدام و گزارش مربوط را هر فصل (سه ماهه) برای دبیرخانه کارگروه ارسال می­نماید.

ماده ۵- سازمان در اجرای قراردادهای پیمانکاری موضوع این آیین­نامه، مشمول ماده (۴)آیین­نامه اجرایی ماده (۲۲) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت موضوع تصویب­نامه شماره ۱۵۷۷۸/ت۲۷۰۵۵هـ مورخ ۲۸/۳/۱۳۸۲ با اصلاحات بعدی می­باشد.

ماده ۶- سازمان مکلف است گزارش سالانه اجرای قانون و این آیین­نامه را بارعایت سلسله مراتب به سازمان برنامه و بودجه کشور ارایه نماید.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس ­جمهور این مصوبه را به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح - وزارت کشور- وزارت آموزش و پرورشوزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی- وزارت ورزش و جوانان وزارت جهادکشاورزی- وزارت صنعت، معدن و تجارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی- سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگریسازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران – سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرده است.

معاون اول رییس‌جمهور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر