کد خبر: 453250 A

با تصویب هیات دولت صورت گرفت؛

با تصویب هیئت دولت مبلغ بیست میلیارد ۲ میلیارد تومان به صورت تملک دارایی سرمایه‌­ای و مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی ارزان قیمت به کشاورزان خراسان جنوبی اختصاص یافت.

به گزارش ایلنا، هیات وزیران در جلسه ۱۵/۱۰/۱۳۹۵ به پیشنهاد وزارت کشور و تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسیجمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

۱- مبلغ بیست میلیارد (۰۰۰ر۰۰۰ر۰۰۰ر۲۰) ریال به صورت تملک دارایی سرمایه ­ای از محل منابع ماده (۱۲) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور موضوع بند (م) ماده (۲۸) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) – مصوب ۱۳۹۳ - ، برای جبران خسارات و بازسازی تأسیسات زیربنایی و بخش کشاورزی ناشی از حوادث غیرمترقبه در اختیاراستانداری خراسان جنوبی قرار می‌گیرد تا برابر قوانین و مقررات مربوط هزینه شود.

۲- مبلغ یکهزار میلیارد (۰۰۰ر۰۰۰ر۰۰۰ر۰۰۰ر۱) ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت از محل منابع بانک کشاورزی برای جبران خساران ناشی از سرمازدگی به بخش کشاورزی دراستان خراسان جنوبی با اولویت محصول زعفران و انار در شهرستان­های فردوس، بشرویه و سرایان با معرفی دستگاه‌های اجرایی ذی­ربط با هماهنگی استانداری (در قالب کارگروه موضوع بند (و)تبصره (۱۳) قانون بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور) با سود و کارمزد پنج درصد با بازپرداختحداکثر ده سال به خسارت‌دیدگان پرداخت می‏شود. تعیین حداکثر سقف تسهیلات پرداختی بر حسب نوع فعالیت با رویکرد بهره­مندی حداکثری خسارت­دیدگان بر عهده شورای هماهنگی مدیریت بحران استان خواهد بود. بدهی احتمالی سنوات قبل آسیب‌دیدگان به بانک‌ها مانع از دریافت این تسهیلات نخواهد بود.

۳- سازمان برنامه و بودجه کشور پرداخت یارانه سود (مابه‌التفاوت سود تعیین شده سهم  متقاضی تا نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار در بخش کشاورزی) و مانده مطالبات معوق شامل اصل و سود تسهیلات اعطایی به خسارت‏دیدگان موضوع بند (۲) این تصویب‌نامه را تضمین و تعهد می نماید که هزینه­های یادشده پس از اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در لایحه بودجه سال بعد پیش‌بینی و منظور نموده و به شبکه بانکی پرداخت نماید. این تضمین نافی مسئولیت بانک­ عامل در وصول مطالبات خود نیست.

۴- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است نسبت به استمهال تسهیلات سررسید شده خسارت­دیدگان بخش کشاورزی خسارت‌دیده ناشی از سرمازدگی به مدت حداکثر سه سال به تشخیص کارگروه مذکور در بند (۲) این تصویب‌نامه اقدام و بار مالی ناشی از این بند پس از اعلام بانک یادشده در لایحه بودجه سال بعد پیش­بینی خواهد شد.

۵- سازمان برنامه و بودجه استان خراسان جنوبی موظف است ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام بازسازی و جبران خسارات، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را در مقاطع سه ماهه به سازمان برنامه بودجه کشور ارسال نماید.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس­ جمهور این مصوبه را به وزارت کشور – وزارت امور اقتصادی و دارایی – وزارت جهادکشاورزی سازمان برنامه و بودجه کشور – بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرده است.

جلسه هیات دولت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر