کد خبر: 457135 A

معاون اول رییس جمهور از طرح احیای ۵۵۰ هزار هکتار اراضی دشت‌های خوزستان و ایلام بازدید کرد.

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری ظهر امروز (سه شنبه) پس از بازدید هوایی از این اراضی، در شهرستان رامشیر حضور یافت و با تعدادی از کشاورزان گفت و گو کرد و پای درد و دل آنها در خصوص سهم آب نشست.

معاون اول رییس جمهور همچنین در جمع تعدادی از اهالی و کشاورزان این منطقه با تبریک پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: استان خوزستان استانی مهم در بخش های مختلف از جمله نفت و گاز است و طرح های بزرگ و اساسی در این استان در دست اجرا است.

جهانگیری استان خوزستان را استانی پر اهمیت در بخش کشاورزی برشمرد و گفت: استان خوزستان رتبه نخست را در کشاورزی دارد که باید بهره برداری مطلوبی از اراضی حاصل خیز این استان صورت گیرد تا بخش مهمی از نیازهای اصلی اقتصادی کشور از این طریق تامین گردد.

وی یکی دیگر از مهمترین جهت گیری های اقتصاد مقاومتی را تلاش برای تامین امنیت غذایی مردم کشور دانست و گفت: هیچ استانی مانند استان خوزستان نمی تواند در این زمینه نقش آفرینی کند.

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه یکی از طرح های اساسی که از ابتدای شروع به کار دولت تدبیر و امید مورد توجه قرار گرفت طرح احیای ۵۵۰ هزار هکتار اراضی دشت های خوزستان و ایلام بود گفت: این طرح در سفر مقام معظم رهبری در دهه ۷۰ به مردم خوزستان وعده داده شد اما متاسفانه در سالهای گذشته با وجود درآمدهای فراوان دولت، توجهی به این وعده صورت نگرفت اما دولت تدبیر و امید آن را به یک برنامه روشن تبدیل کرد و با مجوز مقام معظم رهبری ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت کرد و برای اجرای این طرح در اختیار وزارت جهاد کشاوزی قرار داد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای تامین آب مورد نیاز این طرح بر لزوم استفاده بهینه از منابع آب تاکید کرد و گفت: باید در آبیاری این اراضی از روش های نوین استفاده شود تا حداکثر صرفه جویی در منابع آب صورت گیرد.

وی از کشاورزان و دست اندرکاران وزارت جهاد کشاورزی به خاطر عملکرد خوب در اجرای این طرح قدردانی کرد.

جهانگیری در خصوص مشکل ریزگردها نیز به جلسه دیشب خود با مسئولین استان اشاره و خاطر نشان کرد: تصمیمات خوبی برای حل این مشکل اتخاذ شده است.

معاون اول رییس جمهور افزود: استاندار خوزستان اختیار پیدا کرده است که کلیه امکانات استان را برای مقابله با ریزگردها در نقاط بحرانی به کار گیرد و کارگروهی سه نفره نیز در پایتخت متشکل از معاونین وزیر جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه و سازمان حفاظت محیط زیست این موضوع را پیگیری و پشتیبانی خواهند کرد.

وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه بیش از ۲۳۴ هزار هکتار از فاز اول طرح احیای ۵۵۰ هزار هکتار تا کنون انجام شده است، گفت: حدود ۲۰ هزار از این پروژه در استان ایلام و بیش از ۲۰۰ هزار هکتار در استان خوزستان به اجرا درآمده است.

حجتی با اشاره به گزارش سازمان هوا شناسی مبنی بر اینکه در مدت باقی مانده از سال جاری و در بهار آینده بارش نرمال دراین منطقه خواهیم داشت اظهار امیدواری کرد شاهد بارش مناسب در این اراضی باشیم تا کشاورزان بتوانند به تلاش و فعالیت خود ادامه دهند.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین با بیان اینکه طرح احیای ۵۵۰ هزار هکتار اراضی دشت های خوزستان و ایلام با حمایت های مقام معظم رهبری، تلاش دولت و حضور خود مردم در حال اجراست، گفت: این پروژه پروژه ای بزرگ و استثنایی است که در سطح خاور میانه کم نظیر است.

گفتنی است معاون اول رییس جمهور پس از بازدید از این اراضی، پیش از بازگشت به تهران از برخی کانون های اصلی تشکیل ریزگرد بصورت هوایی بازدید کرد و ضمن بررسی این منطقه، با وزیر جهاد کشاورزی، وزیر نیرو و نماینده سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص حل مشکل ریزگردها به بحث و تبادل نظر پرداخت.

در پایان سفر معاون اول رییس جمهور و پیش از ترک فرودگاه آبادان برخی شیوخ استان خوزستان با دکتر جهانگیری دیدار و وی را به سمت تهران بدرقه کردند.

استان خوزستان جهاد کشاورزی رییس جمهور ایلام جهانگیری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر