کد خبر: 464648 A

خدابخشی در نشست خبری مطرح کرد؛

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه ششم گفت: بنابر آخرین اصلاحات صورت گرفته در مصوبات این کمیسیون، سقف حقوق مدیران تا ۶۰ درصد افزایش پیدا خوهد کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد خدابخشی در حاشیه نشست علنی نوبت صبح امروز مجلس شورای اسلامی، در یک نشست خبری اعلام کرد: پیش از این در تبصره ۱ ماده ۳۸ لایحه برنامه ششم درخصوص پرداخت حقوق و دستمزد به مقامات و کارکنان و دستگاه‌های اجرایی، چهار گروه ازجمله افرادی که مشاغل تخصصی دارند، افرادی که در واحدهای عملیاتی مثل بیمارستان‌ها مشغول کار هستند و کسانی که در مناطق مرزی و محروم مشغول فعالیت هستند، از سقف تعیین‌شده مستثنی شده و قرار شده بود بتوانند مازاد سقف پرداختی تا ۶۰ درصد به آنها حقوق داده شود.

او با اشاره به ایراد شورای نگهبان به این مصوبه، اعلام کرد: استدلال شورای نگهبان این بود که تعیین سقف برای پرداخت حقوق مقامات و دستگاه‌های اجرایی باعث خروج نخبگان از دولت می‌شود بنابر این مدیران هم به‌عنوان گروه پنجم به استثنائات اضافه شدند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه تصریح کرد: بر این اساس مدیران هم می‌توانند تا ۶۰ درصد بالاتر از سقف تعیین‌شده برای حقوق و دستمزد مقامات و دستگاه‌های اجرایی حقوق دریافت کنند.

او همچنین برخی از آخرین اقدامات اصلاحی کمیسیون تلفیق برنامه ششم را توضیح داد و گفت: در مورد فاینانس شورای نگهبان شبهه ربوی بودن آن را مطرح کرده بود اما مجلس روی مصوبه خود اصرار کرد و با ایراد مجدد شورای نگهبان کمیسیون تلفیق مجدداً مصوبه پیشین خود را تایید کرد.

نماینده الیگودرز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین درباره ترکیب شورای پول و اعتبار نیز شورای نگهبان نسبت به حضور اعضای شورا غیر از قوه مجریه ایراد گرفته بود که در این رابطه هم کمیسیون تلفیق بر مصوبه مجلس اصرار کرد که این دو مورد در برنامه پنجم مسبوق به سابقه بوده و از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسیده بود.

او یادآور شد: در خصوص شورای فقهی که به عنوان یکی از ارکان بانک مرکزی مصوب شده بود، شورای نگهبان گفته بود که مصوبات شورای فقهی نباید با نظرات و اختیارات شورای نگهبان مغایرت داشته باشد، بنابر این این قید به این مصوبه اضافه شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه ششم در ادامه با اعلام خبر حذف شورای اجتماعی از مصوبات برنامه ششم برای تامین‌نظر شورای نگهبان، خاطرنشان کرد: درمورد نظارت دیوان محاسبات بر نهادهادی عمومی غیردولتی مثل تامین اجتماعی، شهرداری‌ها و هلال احمر نیز بر مصوبه قبلی مجلس اصرار شد.

خدابخشی با اشاره به ۱۴ ایراد مجمع تشخیص مصلحت نظام به مصوبات برنامه ششم، گفت: نظر شورای نگهبان این بود که این ایرادهای مجمع نیز مورد بررسی قرار گیرد.

او توضیح داد: در یکی از این موارد ساز و کاری برای تسهیم منابع حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی تعیین شده بود و سهم صندوق توسعه ۳۰ درصد، سهم مناطق نفت خیز، گاز خیز و کمتر توسعه یافته ۳ درصد و سهم وزارت نفت ۱۴.۵ درصد دیده شده بود. همچنین برای سهم دولت از نفت کف ۸۳ هزار میلیارد تومانی پیش بینی شده بود که این حذف شد. در واقع ما به دولت مجوز داده بودیم که اگر سهم دولت از نفت کمتر از ۸۳ هزار میلیارد تومان باشد از حساب ذخیره ارزی برداشته کند و اگر موجودی حساب کافی نبود اوراق تعهد زا بفروشد که برای رفع ایراد این مجوز را حذف کردیم.

نماینده الیگودرز در مجلس اعلام کرد: به‌موجب این مصوبه سهم نفت براساس جدول منابع و مصارف برنامه ششم مشخص می‌شود. نگرانی مجمع این بود که ممکن است وابستگی بودجه به نفت افزایش یابد، اما نسبت‌ها و قواعد مالی که در این جدول تعریف شده به گونه‌ای است که طی سال‌های برنامه وابستگی بودجه به نفت کاهش می یابد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه اضافه کرد: همچنین پیش از این مجوزی به صندوق توسعه ملی داده شده بود که به طرح های تولیدی افراد حقیقی و حقوقی غیر دولتی که با سازمان های توسعه ای ایدرو و این ایدور مشارکت و در مناطق کمتر توسعه یافته سرمایه‌گذاری کنند، به نسبت ۴۹ به ۵۱ درصد تسهیلات دهد که در اصلاحیه این مصوبه سهم شرکت‌های توسعه‌ای ۳۰درصد و سهم افراد حقیقی و حقوقی غیردولتی ۷۰ درصد تعیین شد.

او ادامه داد: مجمع تشخیص همچنین بازنشستگی ۲۰ ساله بانوان را دارای بار مالی عنوان کرده بود. ما برای حل این مشکل شرط سنی تعیین کردیم که بازنشستگی ۲۰ ساله در صورت داشتن ۵۰ سال سن امکان‌پذیر باشد. همچنین در مورد رانندگان وسایل نقلیه سنگین بین شهری، راهداری و راهسازی که ۲۵ سال سابقه بیمه دارند بازنشستگی آن‌ها با ۲۵ روز حقوق مشروط به داشتن ۵۵ سال سن شد.

خدابخشی گفت: پیش از این دولت مکلف شده بود تا سال سوم اجرای برنامه نسبت به تامین نیروی انسانی مجتمع های اداری مورد نیاز شهرستان و بخش‌های جدید التاسیس را اقدام کند که مقرر شد این کار در سقف پست‌های سازمانی مصوب انجام شود.

او ادامه داد: در بحث همسان سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان، محل تامین اعتبار آن بدهی دولت به تامین اجتماعی تعیین شد. ما هدف گذاری کرده بودیم که تا پایان برنامه حقوق شاغلین و بازنشستگان ۹۰ درصد همسان شود، که در اصلاحیه جدید این همسان سازی تا ۸۵ درصد به تصویب رسید.

خدابخشی در پایان با اشاره به حذف مصوبه پیشین مجلس برای مرخصی دوهفته‌ای تشویقی آقایانی که دارای فرزند می‌شوند، اعلام کرد: برنامه ششم متناسب با نیازهای مردم نوشته شده و در تعامل با سازمان برنامه یک برنامه علمیاتی و نظارت‌پذیر به تصویب رسیده که تلاش می‌کنیم بودجه ۹۶ نیز همسو با برنامه ششم به تصویب برسد.

نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه محمد خدابخشی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر