کد خبر: 464761 A

رحیمی به ایلنا خبرداد:

نماینده مردم تهران از بررسی پرونده واگذاری املاک شهرداری با حضور قالیباف در جلسه عصر امروز کمیسیون عمران خبرداد و گفت: باتوجه به اینکه سوالات متقاضیان تفحص به صورت مکتوب به مسئولان شهرداری تهران ارائه شده اما تاکنون آنها پاسخ مکتوبی در اختیار نمایندگان قرار نداده‌اند.

علیرضا رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به برگزاری نشست بعد از ظهر امروز کمیسیون عمران به منظور ادامه رسیدگی به تحقیق و تفحص از شهرداری تهران با حضور محمدباقر قالیباف اعلام کرد: جلسه بعد از ظهر در راستای ادامه پیگیری‌ها در مورد تحقیق و تفحص از شهرداری تهران است که در سه محور واگذاری املاک، تغییر کاربری‌ها و همچنین پروژه‌های مشارکتی شهرداری در دست بررسی است.

او گفت: با توجه به شبهه‌ای که در مورد محور واگذاری املاک پیش آمده بود و وقفه‌ای در بررسی صورت گرفت، جلسه پیشین به طور کامل به این موضوع اختصاص یافت و جلسه بعد از ظهر امروز دومین نشست کمیسیون عمران و متقاضیان تفحص شهرداری تهران درباره محور واگذاری املاک خواهد بود.

این نماینده اصلاح طلب مردم تهران همچنین یادآور شد: علاوه بر این متقاضیان این تفحص ۱۵ سوال را به صورت مکتوب مطرح کرده و خواستار پاسخگویی مسئولان شهرداری شده بودند که با وجود اینکه جلسه‌هایی به این منظور تشکیل شد متاسفانه تاکنون هیچ پاسخ مکتوبی در اختیار نمایندگان متقاضی تفحص قرار نگرفته است.

او اضافه کرد: همچنین قرار بر این بود چندین گزارش از سوی شهرداری تقدیم نمایندگان مجلس شود که این گزارش‌ها نیز هنوز به دست ما نرسیده‌اند و بنابراین به نظر می‌رسد کمیسیون عمران باید به سمتی حرکت کند که هر چه سریعتر در این رابطه به تصمیم‌گیری نهایی برسد و نتیجه آن را به صحن اعلام کنند.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهار نظر اخیر رئیس کمیسیون عمران درباره تعیین تکلیف تفحص از شهرداری تا پیش از پایان سال جاری گفت: طبیعتا انتظار ما این بود که این پرونده مدت‌ها پیش از این تعیین تکلیف شود و نکته مهم دیگر این است که معنای تعیین تکلیف این نیست که نظرات متقاضیان تفحص شنیده و به سوالات آنها پاسخی داده نشود.

او تصریح کرد: به هر حال وقتی کمیسیون عمران می‌خواهد تصمیم‌گیری کند باید از سوی شهرداری قانع شود و در خواست ما از کمیسیون عمران این بوده و هست که جلسات استماع هر چه سریعتر برگزار شود تا این جلسات منجر به تهیه گزارش نهایی کمیسیون به صحن شود و این کمیسیون تا پیش از پایان سال جاری به وظیفه قانونی خود عمل کند.

نماینده اصلاح طلب مردم تهران در مجلس همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره استیضاح رحمانی فضلی و ارتباط آن با عملکرد شهرداری تهران در حادثه پلاسکو اعلام کرد: واقعیت این است که رسیدگی به موضوع پلاسکو مسیر خود را طی می‌کند که بر این اساس مجمع نمایندگان تهران، کمیته کارشناسی تشکیل داد که گزارش آن در صحن قرائت شد و همزمان سه گزارش دیگر مربوط به کمیسیون‌های تخصصی مجلس نیز قرائت شد که در نهایت رئیس مجلس خواستار تهیه این گزارش ملی در این رابطه شد و ما کماکان منتظر تهیه این گزارش هستیم.

او خاطرنشان کرد: طبیعتا در صورتی که این گزارش ملی از مسائل و موارد مربوط به حادثه پلاسکو رفع ابهام کرد، دستگاه‌های مسئول نیز وظایف خود را انجام می‌دهند و در غیر اینصورت احتمالا به سمت استیضاح یا تحقیق و تفحص در مجلس خواهیم رفت.

عضو فراکسیون امید مجلس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا استیضاح وزیر کشور به دلیل اینکه بنابر بر قانون امکان استیضاح شهردار برای مجلس میسر نیست، صحیح است گفت: این امر قاعدتا صحیح نیست؛ چرا که با وجود آنکه وزارت کشور مسئول رسیدگی به بحران‌های سراسر کشور است اما در تهران مسئولیت مدیریت بحران به عهده شهرداری است و به نظر بنده به عنوان یکی از نمایندگان پایتخت ناشی از نوعی نقص قانونی است.

رحیمی در پایان تصریح کرد: بر این اساس باید سازوکار به گونه‌ای ترتیب داده شود که شهردار تهران علاوه بر اینکه تحت نظارت قرار می‌گیرد و در مواقع بحرانی و در حوادث ملی به مجلس پاسخگو خواهد بود، همچون شهرداران دیگر از امنیت مدیریتی برخوردار باشد.

علیرضا رحیمی تحقیق و تفحص از شهرداری تهران پرونده واگذاری املاک شهرداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر