کد خبر: 464881 A

حضرتی در نامه‌ای به وزرای علوم، بهداشت و رییس دانشگاه آزاد:

نماینده مردم تهران در نامه‌ای خطاب به وزرای علوم و بهداشت و رییس دانشگاه آزاد از برخی تبعیض‌ها میان تشکل‌های دانشجویی انتقاد کرد و گفت: امیدوارم با تدابیر اصولی و قانونمند وپرهیز از برخوردهای دوگانه هر چه سریعتر موانع پیش روی تشکل‌های دانشجویی برداشته شود و انفعال نگران کننده موجود از چهره دانشگاه و دانشجو زدوده شود.

به گزارش ایلنا متن نامه الیاس حضرتی به این شرح است:

  • جناب آقای دکتر فرهادی  وزیر محترم علوم ، تحقیقات و فناوری ایران
  • جناب آقای دکتر قاضی‌زاده هاشمی وزیرمحترم بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی ایران
  • جناب آقای دکتر میرزاده ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی

با سلام و دعای خیر

همانگونه که مستحضرید  جامعه دانشجویی، در پیشبرد اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی سهم بسزایی داشته است و در هر برهه از زمان باتوجه به مقتضیات خود  نقش ارزنده‌ای ایفا نموده است. و از آنجا که ذات وپویایی دانشجویی آن را محدود به اهداف علمی ننموده اوضاع سیاسی و شرایط و وضعیت کشور جزو  دغدغه‌های اصلی این قشر محسوب می‌شود.

بنابراین لازمه شادابی یک جامعه و نشاط آن شادابی دانشگاه‌ها درسایه تحرک و پویایی علمی و فکری و رقابت‌های سیاسی است و اگر در دانشگاه‌ها شاهداین نشاط و تحرک نباشیم در سطح  جامعه هم نبایدانتظارتحرک و پویایی و نشاط داشته باشیم. متاسفانه به دلیل حاکم شدن فضای سرد و راکد سیاسی در دانشگاه‌ها ، مدتهاست تشکل‌های دانشجویی به عنوان برآیند تفکرات مختلف دانشجویان قادر نیستند در فضای دانشگاه‌ها حضوری فعال داشته باشند و همین امر نوعی ایستایی و دلسردی را برفضای فکری و ذهنی دانشجویان تحمیل کرده است.

هرچند برخی از گروه‌ها و تشکل‌های خاص از آزادی عمل برخوردارند و نوعی تکصدایی را هم ایجاد کرده‌اند اما غالب تشکل‌های دانشجویی دیگر مطابق آیین‌نامه فعالیت تشکل‌های دانشجویی، از حقوق برابر با این گروه‌های خاص بهره‌مند نیستند و به عنوان مثال برای دریافت مجوز‌های اتحادیه‌های خود باید از هفت خوان سخت و دشوار هیئت های نظارت عبورکنند که درمواردی علیرغم سپری شدن زمانی زیاد نتیجه هم ندارد.

وزرای محترم وریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی !

 شرایط عجیب وغریب، اعمال فشار و سلیقه ایجاد شده که در دولت قبل گریبانگیر حیات سیاسی کشور شده بود متاسفانه دانشگاه را به اغمایی عمیق فروبرده و رخوت ‌و ناامیدی را بر فضای دانشگاه ها حاکم کرد و فضای انفعالی دانشگاهها ومحافل دانشجویی را درپی داشت اما حضور دکتر روحانی با رویکردی امیدبخش در جایگاه ریاست جمهوری خون تازه‌ای به بطن جامعه تزریق کرده و دانشجو را دوباره به فضای سیاسی فراخواند تا شاید بارویکرد مشارکت جویانه و حمایت رئیس‌جمهور محترم از فعالیت‌های سیاسی دانشجویان اتفاق دیگری بیفتد. و باحمایت دولت جدید و وزارتخانه‌های  مربوطه این فضا تغییر یابد اما آنچه در این مدت رخ داد ( مسایلی همچون لغو برنامه‌های تشکل‌های دانشجویی، عدم رسیدگی به درخواست‌های اتحادیه‌های تشکل‌های دانشجویی، جلوگیری از برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی، دخالت‌های غیرقانونی در بطن و ماهیت برگزاری برنامه‌های دانشجویی، اعمال سلایق شخصی در صدور مجوز سخنرانان و از همه مهمتر عدم توجه و رسیدگی به مطالبات دانشجویی از سوی آن وزارتخانه‌ها و دانشگاه‌‌ها) موجب شدکه دانشگاه همچنان در فضای پیشین خود باقی بماند.

اینکه تشکل هایی چون تادا، احیا، پیروان خط امام ، انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی ایران ،انجمن فرهنگ و سیاست  دانشگاه علوم پزشکی بهشتی و اتحادیه انجمن های اسلامی دانشگاه آزاد (اتحادیه چهارم) وغیره... تا کنون نتوانستند موفق به اخذ مجوزگردند مصداق بارز برخوردهای دوگانه در آن وزارتخانه هاست واین در حالی است که مطابق آیین نامه تشکلهای دانشجویی هیات‌های نظارت موظفند حداکثر ظرف شش ماه نسبت به صدور مجوز یا رد درخواست تشکل ها با ذکردلایل مستدل اقدام نمایند.

مسئولان محترم!

بنده بعنوان نماینده منتخب مردم و به تبع آن این قشر جوان و پویای جامعه برخود وظیفه دانستم درمقام دفاع و پیگیری از حقوق بحق آنها ورود نمایم و قطعا از شما مسئولان فعال دولت تدبیر و امید نیز انتظار میرود در این زمینه پاسخگو باشید تا مبادا دانشجو، خود را پیاده نظام انتخاباتی و تبلیغاتی ببیند و از طرفی مطالبات اولیه آنها نادیده انگاشته شود. امیدوارم با تدابیر اصولی و قانونمند وپرهیز از برخوردهای دوگانه هر چه سریعتر موانع پیش روی تشکل‌های دانشجویی برداشته شود و انفعال نگران کننده موجود از چهره دانشگاه و دانشجو زدوده شود.                                                                                   

                                                                                                       با سپاس

                                                                                                              الیاس حضرتی

                                                                                   نماینده مردم شریف تهران ، ری ، شمیرانات

                                                                                اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی

رونوشت:

جناب آقای دکترروحانی ریاست محترم جمهوری جهت استحضار.

تشکل‌های دانشجویی الیاس حضرتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر