کد خبر: 468216 A

روابط عمومی وزارت‌خارجه:

وزارت‌خارجه توضیحاتی درباره خبری مبنی بر فروش املاک مربوط به سفارت‌ایران در تاجیکستان ارائه کرد.

به گزارش ایلنا، روابط عمومی وزارت‌خارجه درباره انتشار خبری تحت عنوان "مجوز روحانی به ظریف برای فروش 27 ملک خارجی" که در مورخ 9 / 12 / 1395 در بخش ویژه‌های روزنامه خراسان منتشر شد توضیحات زیر را برای آگاه‌سازی افکار عمومی نسبت به این موضوع ارائه می‌کند.

سال 1371 با توجه به روابط دوستانه و تعاملات سیاسی نزدیک کشورمان با دولت تاجیکستان، ساختمان  کنونی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه به مساحت اعیانی 945 متر مربع از سوی دولت تاجیکستان در اختیار سفارت کشورمان قرار گرفت.

طی سال‌های گذشته تعداد 27 ساختمان از املاک مجاور ساختمان سفارت که برخی از آنها کمتر از 20 متر مربع مساحت داشتند نیز خریداری شد و به ملک اصلی الحاق شد اما با توجه به قرار گرفتن ملک سفارت در طرح توسعه شهری دوشنبه، دولت تاجیکستان برای اجرای این طرح همکاری کشورمان را درخواست کرد.

کنار اینکه طبق عرف بین‌المللی تمامی نمایندگی‌های کشورهای خارجی موظف به همکاری با کشور میزبان برای اجرای طرح‌های ملی هستند دولت تاجیکستان پذیرفت در قبال همکاری کشورمان، علاوه بر پرداخت ارزش املاک یاد شده قطعه زمینی به وسعت دو و نیم ( 5/2 ) هکتار را برای احداث ساختمان جدید سفارت کشورمان  در دوشنبه اختصاص دهد که بر این اساس پروژه احداث ساختمان جدید سفارت نیز در حال اتمام است.

لازم به ذکر است، بر اساس قانون، هرگونه تغییر و تحول و واگذاری اموال دولتی مستلزم اخذ مجوز از هیأت دولت محترم بوده و مجوز مورد اشاره آن روزنامه، در واقع مجوز صادر شده از سوی دولت محترم برای واگذاری این املاک به دولت تاجیکستان است لذا بر این اساس خبر منتشره با عنوان فوق فاقد صحت است.  

بهرام قاسمی روابط عمومی وزارت‌خارجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر