کد خبر: 468309 A

اعتراف فرمانده ارتش آمریکا در خاورمیانه:

فرمانده ارشد ارتش آمریکا در خاورمیانه مدعی شده که نفوذ ایران مهمترین تهدید برای امنیت خاورمیانه است.

به گزارش ایلنا به نقل از روزنامه «دیلی کالر» آمریکا، جوزف ووتل سناتور عضو کمیته نیروهای مسلح آمریکا و یکی از فرماندهان آمریکا در خاورمیانه گفت که «منطقه همچنان بی‌ثبات است و درگیری‌های پایان‌ناپذیر در آن ادامه دارد.»

او روز پنجشنبه مدعی شد که «چالش‌های متعدد در منطقه وجود دارد اما ایران مهمترین دلیل نگرانی برای بلندمدت است.»

ووتل گفته «ما با طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های ایران و گروه‌هایی که به نیابت از ایران در منطقه عملیات انجام می‌دهند روبه‌رو هستیم. از نظر من ایران بزرگترین خطر و تهدید در بلند‌مدت برای ثبات در این بخش از جهان است.»

به ادعای روزنامه «دیلی کالر» این ارزیابی‌های ووتل بعد از رشد اقدام‌های تحریک‌آمیز ایران در خاورمیانه در چند ماه اخیر مطرح شده است. ناوگان دریایی ایران با استفاده از تاکتیک قایق‌های کوچک پرسرعت  برای کشتی‌های آمریکایی مزاحمت ایجاد می‌کند و تهران همچنان به اظهارات خصمانه‌ علیه آمریکا و متحدانش ادامه می‌دهد.

در این گزارش همچنین این ادعا مطرح شده که ایران از گروه‌های مختلفی در منطقه حمایت می‌کند و این شامل حوثی‌های یمن نیز می‌شود و قدرت ایران در سراسر عراق بسط بیشتری پیدا کرده است.

«متیو مکینز» یکی از اعضای موسسه اینترپرایس آمریکایی که متخصص استراژی‌های ایران است مدعی شده که «ایران سعی می‌کند تعادلش را با بازدارندگی از طریق تهدید منابع جهانی آمریکا از طریق عملیات‌های نیابتی در جهان حفظ کند.»

مکیینز اضافه کرده که «ایران احتمالا به استفاده از این گروه‌های نیابتی به عنوان ابزاری برای بازدارندگی علیه آمریکا ادامه می‌دهد و این به آن معناست که ووتل و دیگر فرماندهان ارتش آمریکا احتمالا با تهدیدهای بیشتری از سوی ایران به طور ناگهانی مواجه خواهند بود.»

جوزف ووتل دیلی کالر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر