کد خبر: 480786 A

خوشرو در شورای امنیت:

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد با اشاره به اشغالگری و تجاوزات غیرقانونی رژیم آپارتاید اسرائیل، این موضوع را ریشه اصلی تمامی چالش‌های دهه های اخیر در خاورمیانه دانست.

به گزارش ایلنا، غلامعلی خوشرو در نشست روز پنجشنبه شورای امنیت با موضوع بررسی وضعیت خاورمیانه و فلسطین، با اشاره به وضعیت امروز خاورمیانه گفت: اشغالگری مرکز اصلی تمام مباحثات بین‌المللی در رابطه با فلسطین در خاورمیانه است ولی ایالات متحده آمریکا تلاش دارد با ملامت همه به جز اشغالگر، به جای حل مساله صورت آن را پاک کند.

آمریکا به گزارش‌های سازمان ملل درباره اسرائیل بی‌علاقه است

او با اشاره به تلاش آمریکا و اسرائیل برای حذف موضوع فلسطین که مهمترین دلیل تداوم کشمکش‌ها در خاورمیانه است، آنها را بی‌علاقه به گزارش‌های سازمان ملل دانست که در رابطه با سیاست‌های غیرانسانی رژیم آپارتاید اسرائیل تهیه می‌شود و به تلاش‌های آنها برای فشار بر نویسندگان، این گزارش‌ها برای استعفا و پس گرفته شدن گزارش‌ها اشاره کرد.

تبلیغات ضدایرانی حاصل واکنش عصبی و طراحی حامیان سابق صدام است

سفیر ایران با رد کامل اتهامات بی‌پایه که اخیرا در رابطه با منطقه به کشورمان وارد شده، این تبلیغات را حاصل واکنش عصبی و طراحی اسرائیل و برخی کشورهای منطقه دانست که در تجاوز صدام حسین به ایران حامی وی بودند.

اسرائیل تمامی سازوکارهای حاکم بر نظام عدم اشاعه را به استهزا گرفته است

خوشرو با بیان اینکه رژیم اسرائیل دارای تاریخی مملو از تجاوز به همسایگان و کشورهای خاورمیانه است و از سال ۱۹۸۴ حداقل ۱۴ بار به کشورهای منطقه تجاوز کرده است، اظهار داشت: رژیم اسرائیل با ادامه خودداری از پیوستن به پیمان عدم اشاعه هسته‌ای و کنوانسیون‌های عدم اشاعه سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیک، تمامی سازوکارهای بین‌المللی حاکم بر نظام عدم اشاعه را به استهزا گرفته است.

اسرائیل مانع تشکیل منطقه عاری از سلاح‌های کشتارجمعی در خاورمیانه است

او با بیان اینکه رژیم اسرائیل تنها مانع تشکیل یک منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه است، تصریح کرد: سلاح‌های هسته‌ای در اختیار این رژیم جدی‌ترین تهدید علیه تمامی کشورهای خاورمیانه و رژیم عدم اشاعه است که رسیدگی به آن مهمترین وظیفه شورای امنیت است. این رژیم ناقض حداقل ۸۶ قطعنامه شورای امنیت در رابطه با تکرار تجاوزات و اشغالی غیرقانونی است که از قطعنامه شماره ۵۴ مصوب ۱۹۸۴ تا قطعنامه ۲۳۳۴ مصوب ۲۰۱۶ ادامه داشته است. با این وجود، این رژیم در این مدت طولانی از هرگونه مجازاتی معاف بوده است.

داعش و جبهه النصره خلع سلاح نشده بودند

نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل با اشاره به حادثه خان شیخون خاطرنشان کرد: در رابطه با تراژدی خان شیخون، این موضوع در حالی اتفاق افتاد که سوریه بر اساس تایید سازمان ملل متحد، خلع سلاح شیمیایی شده بود ولی داعش و جبهه النصره خلع سلاح نشده بودند. اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه بدون هیچ تحقیق مستقل یا تحت نظر سازمان ملل متحد انجام شد.

اقدام نظامی امریکا در سوریه ارسال پیام روشن به تروریست‌هاست

خوشرو با بیان اینکه حمله موشکی امریکا به سوریه، مصداق بارز تجاوز علیه یک عضو سازمان ملل و نقض آشکار منشور ملل متحد و قوانین بین‌المللی است، ابراز داشت: این اقدام در واقع ارسال این پیام روشن به تروریست‌هاست که جنایات خود را نظیر آنچه در چهار آوریل انجام دادید، تکرار کنید و با اقدامات خصمانه آمریکا جایزه بگیرید. نتیجه این که، در تاریخ ۱۵ آوریل هم جنایت دیگری جان دست کم ۱۲۶ نفر را گرفت که بیشتر آنها کودک بودند. تمامی این جنایت‌ها قبل از نشست آستانه درباره روند سیاسی در سوریه اتفاق افتاد.

 بی‌ثبات‌کنندگان و حامیان تروریست‌ها اکنون ایران را متهم می‌کنند

او با بیان اینکه جهان و به ویژه خاورمیانه هنوز از اقدامات یکجانبه نظامی بر پایه اتهامات خودساخته رنج می‌برد، عنوان کرد: اقدامات آمریکا در خاورمیانه در سال ۲۰۰۳ به ایجاد داعش انجامیده و ثمری جز بی‌ثباتی و تروریست‌پروری به بار نیاورده است. جالب توجه است که آنهایی که منطقه را بی‌ثبات کردند و به ایجاد گروههای تروریستی کمک کردند اکنون ایران را متهم می‌کنند، یعنی کشوری که در مبارزه و مهار شبکه جهانی ترور بیشترین تلاش را به عمل آورده است.

 صلح بدون عدالت قابل تداوم نیست

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل با بیان اینکه کسانی که تاریخ را مطالعه کرده‌اند، می‌دانند که صلح بدون عدالت قابل تداوم نیست، یادآور شد: تبختر آمدن نماینده جدید امریکا به عنوان کلانتر جدید در سازمان ملل متحد، نه تنها راه به جایی نخواهد برد، بلکه صرفا به تداوم چرخه خشونت خواهد انجامید. قبول چنین رهیافت خطرناکی اصول مسلم سازمان ملل متحد و دستاوردهای دیپلماسی جامعه جهانی را دیر یا زود یک به یک تهدید خواهد کرد. 

 

غلامعلی خوشرو حمله موشکی آمریکا به سوریه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر