کد خبر: 491344 A

کدخدایی در جمع خبرنگاران:

سخنگوی شورای نگهبان گفت: بیش از ۳۰۰ شعبه در بیش از یکصد کشور برای اخذ رای فعال شدند و حجم قابل توجهی از ایرانیان خارج از کشور به پای صندوق‌های رای در این کشورها رفته‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی در جمع خبرنگاران با اشاره به میزان مشارکت ایرانیان خارج از کشور و نظارت شورای نگهبان بر شعب این کشورها اظهار داشت: مقدمات انتخابات بیش از صد کشور مهیا شد تا هموطنان ما بتوانند در این کشورها رای دهند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: علی‌رغم تلاشی که دوستان ما در وزارت کشور داشتند به غیر از یک یا دو کشور که اجازه ندادند، در سایر کشورها بیش از ۳۰۰ شعبه فعال شدند و حجم قابل توجهی از ایرانیان خارج از  کشور به پای صندوق‌های رای در این کشورها رفتند.

عضو هیات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری افزود: نیوزلند اولین کشور بود که قبل از ایران رای‌گیری را آغاز کرد.

او گفت: ‌مشکل خاصی بر نظارت‌ها در خارج از کشور نیست و ما هیات‌های نظارت در انتخابات خارج از کشور داریم و گزارشاتی که به دست ما رسیده نشان می‌دهد که مشارکت نسبت به جمعیت هموطنان خوب بوده و مشکل خاصی گزارش نشده است.

کدخدایی در خصوص سرنوشت آرای سفید گفت: در قانون انتخابات در بحث آرا تفکیک سه‌گانه وجود دارد. آرای صحیح، آرای باطله، ماخوذه. آرای باطله غیر ماخوذه چه در آرای صحیح رای به صندوق انداخته شده و شمارش انجام می‌شود. در آرای باطله ماخوذه که مانند آرای سفید است مشارکت صورت گرفته اما رای سفید است و برای هیچ نامزدی رای محسوب نمی شود اما جزو آرایی است که در جمع مشارکت‌کنندگان به شمار می‌رود اما آرای باطله غیر ماخوذه آرایی است که هم خود رای باطل است و هم جزو آن آرا مشارکت محسوب نمی شود مانند آرایی که از طریق خرید و فروش و مانند آن حاصل می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص امکان جابجایی آرا افزود: با توجه به اینکه چند انتخابات با هم برگزار می‌شود و ما ناظرین خود را آموزش داده‌ایم. دوستان ما در هیات‌های اجرایی موظفند تا مردم را راهنمایی کنند تا اشتباهی صورت نگیرد.

او گفت: در صورتی که فردی اشتباهاً رای خود را در صندوق دیگری انداخته باشد یعنی رای ریاست جمهوری خود را در صندوق انتخابات شوراهای اسلامی شهر انداخته باشد درزمان قرائت آرا و شمارش آن در جایگاه اصلی خود محاسبه خواهد شد.

شورای نگهبان عباسعلی کدخدایی انتخابات 96
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر