کد خبر: 493217 A

در دیدار با عالی‌ترین مقام امنیت ملی چین مطرح شد؛

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران که برای شرکت و سخنرانی در هشتمین اجلاس مقامات عالی امنیتی کشورهای پنج قاره جهان در روسیه به سر می‌برد در سومین ملاقات دو جانبه خود صبح امروز با رییس کمیته سیاسی و امنیتی حزب کمونیست چین مشاور امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، دریابان علی شمخانی در این ملاقات، پدیده تروریسم را تهدید شکننده صلح و امنیت بین‌المللی عنوان کرد و اظهار داشت: در حالی که ائتلاف ضدتروریسم هم‌پیمانان سوریه، موفقیت‌های قابل توجهی در عرصه‌های میدانی و سیاسی برای پایان دادن به بحران سوریه بدست آورده است، دولت امریکا با بهانه‌جویی و دروغ‌پردازی در مورد حمله شیمیایی به خان شیخون عملا به دفاع از جریان تروریسم تکفیری درسوریه اقدام کرده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با استقبال از پیوستن چین به اجلاس آستانه، حضور فعال این کشور در فرآیندهای سیاسی برای پایان دادن به بحران سوریه را بسیار مثبت ارزیابی کرد.

 منگ جیان ژو به عنوان عالی‌ترین مقام امنیت ملی چین در این ملاقات با ابراز نگرانی از اقدامات یک جانبه آمریکا در منطقه، قرارداد تسلیحاتی اخیر میان امریکا و عربستان سعودی را بر هم زننده امنیت منطقه ای و مخل صلح و ثبات عنوان کرد.

او از نقش موثر جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی اظهار داشت: بازگشت صلح و ثبات به سوریه لازمه آرامش پایدار در منطقه خاورمیانه است.

عالی‌ترین مقام امنیت ملی چین با ابراز نگرانی از عزیمت برخی عناصر تروریست از سوریه به چین از پیشنهاد ایران برای پیوستن چین به اجلاس استانه استقبال کرد.

مقام چینی با دعوت مجدد از دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان برای سفر به چین امادگی این کشور برای تبادل اطلاعات و رایزنی مستمر مقامات امنیتی دو کشور در حوزه مبارزه با تروریسم را اعلام کرد.

علی شمخانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر