کد خبر: 493295 A

سخنگوی دولت:

سخنگوی دولت گفت: بر اساس تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۶ مقرر شد که میزان مستمری این خانواده‌ها به اندازه ۲۰ درصد حداقل دستمزد بشود با توجه به این حداقل بیمه در حد یک میلیون و ۳۵ هزار تومان است مثلا در حد ۱۸۰ هزار تا ۲۰۰ هزار تومان به صورت متوسط باید این افزایش پیدا می‌کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: پیشنهاد دولت برای استفاده از یک و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی در جهت تسهیلات ویژه اشتغال در روستاها در مجلس طرح شد و خوشبختانه با اکثریت بالا به تصویب رسید.

او ادامه داد: امروز هم در مجلس جزییاتش مورد بحث قرار گرفت به جهت ابهاماتی که در ماده یک وجود داشت، مقرر شد که مجددا کمیسیون برنامه و بودجه آن را بررسی کند و ان‌شاءالله در هفته آینده ما بتوانیم نسبت به رسیدگی کامل این لایحه در مجلس دست پیدا کنیم و نسبت به افزایش اشتغال در روستاها اقدامات اجرایی شروع شود.

الان ضرورتی درباره ترکیب دولت دوازدهم وجود ندارد

معاون رئیس جمهور در مورد اینکه آیا در دولت دوازدهم حضور دارد یا خیر و اگر حضور داشتید سیاست‌هایی که در پیش می‌گیرید، چیست؟ اظهار داشت: فکر نمی‌کنم که الان ضرورتی برای صحبت راجع به این مساله وجود داشته باشد. این صحبت شما من را به یاد سوال‌هایی که از بعضی کاندیداها که به وزارت کشور مراجعه کرده بودند تا در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کنند، می‌اندازد. اجازه بدهید دولت تشکیل شود بعد من در خدمت شما هستم.

سبد غذایی پیش از رمضان در میان خانوارهای نیازمند توزیع می‌شود

نوبخت در پاسخ به سوالی در مورد اینکه دولت چه برنامه‌ای برای ماه رمضان دارد؟ تصریح کرد: غیر از آنچه که مثل سنوات دیگر تلاش می‌کردیم همه اقلام مورد نیاز مردم برای نیازمندی‌های ویژه ماه مبارک رمضان تامین کند و نظارت کافی بر قیمت‌ها داشته باشد. حسب آن اقدامات هر فصل برای سبد غذایی خانوارهای تحت پوشش و نیازمند انجام اقداماتی انجام می‌دادیم با توجه به اینکه اردیبهشت ماه قرار بود این کار انجام شود برای اینکه شائبه انتخابات پیش نیاید ما آن را واسپاری کردیم به بعد از انتخابات و قبل از ماه مبارک رمضان و ظرف روزهای آینده این سبد غذایی با اقلام بیشتر به تناسب نیازهای ماه مبارک توزیع خواهد شد. 

دولت برای کمک به تکمیل واحدهای مسکونی مهر هزار میلیارد در سال گذشته کمک کرد 

او در رابطه با سوالی راجع به اقدامات دولت برای خروج از رکود بازارمسکن خاطرنشان کرد: آنچه که گفته شد در ارتباط مسکن در چارچوب مصوباتی بود که هیات وزیران داشت. ما در ارتباط با تکمیل پروژه مسکن مهر و مواردی که باقی مانده و کمکی که دولت باید انجام می‌داد، هزار میلیارد در سال گذشته برای کمک به تکمیل واحدهای مسکونی مهر داشته است که بیشتر برای تاسیسات و ارزان‌تر شدن قیمت تمام شده بوده است.

مصوبات حوزه مسکن را اجرایی خواهیم کرد

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: در کنار افزایش سطح وام، دو مصوبه دیگر هم برای افزایش صد هزار مسکن روستایی و همچنین مصوبه‌ای برای افزایش مسکن حمایتی و اجتماعی در دولت وجود دارد که با توجه به مصوبات آنها را اجرایی خواهیم کرد. 

شورای نگهبان با ادامه رای‌گیری مخالفت کرد

نوبخت در مورد اعتراضات درباره روند راگیری و مشکلات آن ابراز داشت: یک بخش ناشی از کمیت قابل ملاحظه نسبت به انتخابات قبل است. در برخی از حوزه‌ها آنچه که وزیر کشور گزارش کرد تعداد صندوق‌ها در برخی شعبه‌ها بیش از یک مورد بود و آن تعدادی که در پایان باقی ماندند ناشی از یک نوع الزامی بود که وزارت کشور در جهت تامین نظر شورای نگهبان داشت.

او با بیان اینکه در سنوات گذشته اگر به خاطر داشته باشید کسانی که در آخرین ساعات باقی می‌ماندند دیگر درهای شعبه را می‌بستند و آنهایی که در صف می‌ماندند رای گیری به عمل می‌آمد، عنوان کرد: منتهی در رای‌گیری روز ۲۹ اردیبهشت ماه نظر شورای نگهبان این بود که از ساعت ۱۲ شب حتی اگر ۱۲:۰۱ دقیقه باشد رای گرفته نشود و اگر گرفته شود، آن رای مخدوش است. حتی نگرانی برای ابطال آرای آن حوزه وجود داشت از این جهت وزیر کشور موضوع را مشروحا در هیات وزیران گزارش داد و نظرشان این بود که مایل بودند هیچ‌گونه شبهه‌ای برای بحث انتخابات به وجود نیاید.

قانون مقرر کرده است که مستمری بهزیستی افزایش یابد

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در مورد یارانه‌های مستمری بهزیستی یادآور شد: بر اساس تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۶ مقرر شد که میزان مستمری این خانواده‌ها به اندازه ۲۰ درصد حداقل دستمزد بشود. با توجه به این حداقل در حد یک میلیون و ۳۵ هزار تومان است مثلا در حد ۱۸۰ هزار تا ۲۰۰ هزار تومان به صورت متوسط باید این افزایش پیدا می‌کرد.

نوبخت اضافه کرد: یک بخشش را اینها دریافت می‌کردند منبعی که قانونگذار تعیین کرد برای جبران این سه برابر کردن از محل یارانه‌ها است بنابراین هر مقداری که کم بود تا رساندن به سقف  ۲۰۰ هزار تومان باید از محل یارانه‌ها عمل می‌کردیم که این مقداری را که برای تکمیل مستمری لازم می‌شد بیشتر از سه برابر نسبت به یارانه قبلی بود. چون ۷۱ هزار تومان به ۲۴۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد و این را طبق قانون از همان ماه فروردین اجرایی کردیم و به همین ترتیب هم ادامه می‌یابد. 

نسبت به تقویت خرید خانواده‌های بهزیستی اقدام خواهیم کرد

او افزود: سبدهای غذایی هم برای این خانواده‌ها همچنان ادامه دارد و امیدواریم در راستای سیاست‌های دولت در جهت توجه به اقشار کم درآمد حتی بتوانیم در آینده و در سال‌های دیگر نسبت به تقویت قدرت خرید این خانوارها اقدام کنیم. 

 

معاون رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگاری راجع به افزایش سهام عدالت و سوددهی آن عنوان کرد: اقدام در این مورد انجام شده است. به رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفته‌ام که گزارشی جامع در این رابطه ارائه کند.  چندین شرکت نیز به سوددهی رسیده‌اند. من عدد دقیقی از این شرکت‌ها ندارم اما به محض دست یافتن به اطلاعات جامع و کامل آنها را در اختیار شما قرار خواهم گذاشت.  

تلاش می‌کنیم تا همه تحریم‌ها علیه ایران برطرف شود

نوبخت درباره برداشتن تحریم‌های غیرهسته‌ای هم گفت: برای اینکه تحریم‌های غیرهسته‌ای برداشته شود یکسری تمهیدات مقدماتی باید اجرا شود که آنها فراهم خواهد شد و تلاش ما این است که هر تحریم چه هسته‌ای و چه غیرهسته‌ای بر علیه ملت ما وضع شده برطرف شود. 

درباره تحریم‌ها نمی‌توانیم سکوت کنیم

او با بیان اینکه همه تحریم‌ها باید برداشته شود و سکوت هم نمی‌توانیم بکنیم، اظهار داشت: برای برطرف کردن تحریم‌ها راه‌های مختلفی وجود دارد و آقای دکتر روحانی خود را موظف می‌داند که از تمامی ظرفیت‌ها استفاده کند. رئیس جمهور اجازه نخواهند داد که این تحریم‌های ظالمانه استقرار پیدا کند.  

هرگز بحث برجام موشکی را مطرح نکردم

سخنگوی دولت درباره طرح مسئله برجام موشکی که در حاشیه حضور او در روز گذشته در مجلس شورای اسلامی اتفاق افتاد، تصریح کرد: من هرگز بحث برجام موشکی را مطرح نکردم بلکه این عنوان از سوی خبرنگاری مطرح شد. آقای دکتر روحانی قبلا هم راجع به این مباحث موشکی نقطه نظرات خود را مطرح کرده است. هر آن چیزی که من گفتم تکرار صحبت‌های رئیس جمهور است و سیاست دولت که در چارچوب سیاست های نظام است.

برای تقویت بنیه دفاعی از هیچ کس اجازه نمی‌گیریم 

نوبخت با بیان اینکه ما هر آنچه که برای دفاع کشورمان نیاز داشته باشیم باید انجام دهیم، خاطرنشان کرد: سیاست ما در دفاع، سیاست بازدارندگی است یعنی در واقع تقویت بنیه دفاعی ما در چارچوب سیاست بازدارندگی که آن را گفتم. مذاکراتی صورت نگرفته تا تقویت بنیه دفاعی مشروط بر موافقت دیگران باشد. برای تقویت بنیه دفاعی کشورمان از هیچ کس اجازه نمی‌گیریم. 

بحث هسته‌ای ما نه نظامی بود و نه دفاعی

او ادامه داد: بحث هسته‌ای ما نه نظامی بود و نه دفاعی؛ خیلی‌ها تلاش کردند که به آن مفهوم نظامی بدهند به طبع ما می‌توانستیم با محدود کردن بخشی از فعالیت‌ها حق غنی‌سازی کارمان را پیش ببریم که در حال حاضر نیز چنین است. غنی‌سازی در حال حاضر انجام می‌شود و دنیا نیز قبلا پذیرش یک چنین کاری که در حال حاضر ما انجام می‌دهیم نبودند. 

مباحث موشکی جزو سیاست‌های دفاعی ما است

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه در رابطه با بحث دفاعی - نظامی با هیچ کشوری مذاکره نخواهیم کرد تا آنها حدی را برای ما تعیین کنند که نگرانی‌شان رفع شود، ابراز داشت: ما برای خودمان نگران هستیم. مباحث موشکی جزو سیاست‌های دفاعی ما است. یک تاکتیک و راهبرد برای پیشرفت صنایع موشکی‌مان استفاده می‌کنیم و شما اجازه می‌دهید یا خیر؟ 

برای تقویت بنیه موشکی و دفاعی از کسی سوال نخواهیم کرد

نوبخت در پاسخ به این سوال که بخشی از تحریم‌های ما مربوط به مباحث موشکی است آیا تعادلی برقرار خواهد شد یا خیر؟ بیان کرد: اینکه ما بخواهیم دیگران به ما اجازه دهند، یک حدی از فعالیت‌ها صورت بگیرد این بحث منتفی است همانطور که رئیس جمهور تاکید داشتند ما برای تقویت بنیه موشکی و دفاعی از کسی سوال نخواهیم کرد. آن چیزی که برای دفاع کشور لازم است انجام خواهیم داد.  

رای گسترده‌ به روحانی گواه حمایت مردم از دولت است

او در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره برداشتن تحریم‌ها پس از مشخص شدن حقوق بشر در کشور یادآور شد: سوال نخست من که دولت در برابر تحریم‌های ظالمانه چه نظری دارد؟ رها کند یا تلاش کند که آنها را برگرداند؟ طبیعتا یک انسان معقول اجازه نمی‌دهد که مردمش در سختی قرار بگیرد. دولت تلاش خواهد کرد که این تحریم‌ها را بردارد حال اینکه به چه ترتیبی این تحریم‌ها برداشته خواهد شد باید مقدمات آن فراهم شود تا دولت آنها را بردارد. 

سخنگوی دولت تاکید کرد: گاهی ممکن است آن قدر هزینه‌ها زیاد شود که این استیفای حق به زمان دیگری موکول شود این موضوع نیازمند یک سری اقدامات است که باید همانند مساله هسته‌ای با رهنمودهای مقام معظم رهبری انجام دهیم. ما باید از ظرفیت مساعدت و پشتیبانی مقام معظم رهبری استفاده کنیم اگر می‌خواهیم توفیقاتی را به دست بیاوریم. رای گسترده‌ای که به آقای روحانی داده شد گواه این است که مردم از این دولت حمایت خواهند کرد حال آنکه دولت دوازدهم بر روی کار بیاید با این پشتوانه قوی وقتی پشت میز مذاکره قرار بگیرد طبیعتا در مقابل سر خم خواهند کرد. 

محمدباقر نوبخت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر