کد خبر: 493301 A

اظهارات منتسب به امیر قطر درباره ایران، جنجال بزرگی در میان رسانه‌های سعودی پیدا کرده است.

به گزارش ایلنا، سه‌شنبه‌شب خبرگزاری رسمی قطر (قنا) خبری از سخنان «تمیم بن حمد» روی خروجی قرار داد که جنجال بزرگی برپا و کام سعودی‌ها را به شدت تلخ کرده است.

خبرگزاری قطر که بعدا با حذف این خبر از خروجی سایت، آن را تکذیب و اعلام کرد که وبگاهش هدف هکرها قرار گرفته، گزارش داده بود که «تمیم بن‌حمد آل‌سعود» امیر قطر در جمع فارغ‌التحصیلان شماری از نظامیان اردوگاه شمال، از برخی کشورهای منطقه انتقاد کرده و گفته که دوحه از تروریسم حمایت نمی‌کند و روابط خوبی با ایران که عامل ثبات منطقه است، دارد.

روزنامه سعودی «الجزیره» در واکنش به این اظهارات منتسب به امیر قطر، در گزارشی با عنوان «امیر قطر همسایگانش را از پشت با "خنجر ایران" می‌زند»، از مقام‌های قطری به‌شدت انتقاد کرد.

در گزارش این روزنامه آمده است: «به‌نظر می‌رسد نتایج شگفت‌انگیز نشسست تاریخی که ریاض از آن میزبانی کرد، برای برخی‌ دردناک است و خروجی این نشست مبنی بر "منزوی کردن ایران، مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم و نیز تقویت روابط و شراکت‌های استراتژیک با ایالات متحده آمریکا" باعث شده است برخی از این طرف‌ها از صف کشورهای عربی خلیج‌فارس خارج شوند... به‌گونه‌ای که قطر بار دیگر با "بازی بیهوده سیاسی" خود را نشان داد که این امر در اظهارات متناقض امیر این کشور نمود پیدا می‌کند... اظهاراتی که در خبرگزاری رسمی قطر پخش ولی بعد از ۴۰ دقیقه از خروجی آن حذف شد، سپس مقام‌های قطری به‌شکل غیرمنطقی صحت این اظهارات را رد کرده و مدعی شده‌اند خبرگزاری رسمی قطر هدف حمله هکرها قرار گرفته است.»

روزنامه الجزیره سعودی، ایران را به صادرات انقلاب، درگیری‌های قومی در برخی کشورهای منطقه، حمایت از تروریسم در منطقه و مداخله در امور شورای همکاری خلیج‌فارس و منطقه متهم کرده و مدعی شده است که امیر قطر با علم به این موضوع، «همسایگانش را از پشت با "خنجر ایران" می‌زند.»

روزنامه عربستانی «عکاظ» نیز در گزارشی، از امیر قطر شدیدا انتقاد کرد و نوشت: «او به علت این اظهارات بین اعراب شکاف ایجاد کرده است.»

روزنامه «الریاض» عربستان نیز در مقاله خود نوشت: «اظهارات امیر قطر آن هم بعد از پایان نشست مثبت کشورهای عربی و اسلامی و آمریکایی بار دیگر ما را وارد تونل اختلاف کرد و غافلگیر شدیم.»

امیر قطر تمیم بن‌حمد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر