کد خبر: 495788 A

زنگنه:

وزیر نفت گفت: طبق رای داوری از 14.2 میلیارد دلاری که از ترکیه نقدی دریافت کردیم 13.3 درصد باید برگردد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره تغییر در وزارت نفت گفت: تغییر وزرا را باید از رئیس جمهور بپرسید اما فعلا ما به مدت ۱۰۰ روز محکم وزیر هستیم.

وی افزود:  طی ۲ تا ۳ سال پیش برخی خبرگزاری‌ها فشار می‌آوردند که مدیران ارزشی را کنار گذاشتند که دروغ بود. آنها به دلیل ارزشی بودن کنار گذاشته نشدند بلکه برخی به دلیل ناکارآمدی برکنار شدند، برخی نیز بازنشسته شدند. تعدادی از معاونین نیز از زمان احمدی‌نژاد در وزارت نفت بودند تا الان هم حضور دارند، چون شایسته بودند. امروز عده‌ای دوباره می گویند  که ما در حال برداشتن مدیران مخالف هستیم. باید پرسید اگر آن زمان مدیران برکنار شدند و اکنون نیز ادامه دارد یعنی ما این همه مدیر مخالف دولت داریم؟ پس دروغ است.

زنگنه تصریح کرد: به هر حال این سوال را دارم که مگر می‌شود مدیر مخالف دولت را نگه داشت؟ مردم رای دادند که مدیران مخالف دولت سر کار بمانند؟ مردم به یک سیاست، فکر، گفتمان و موضع رای دادند و حالا انتظار دارند و مدیران ارشدی که بر علیه دولتند و سیاست های دولت را قبول ندارند نمانند اینها باید خودشان کنار بروند اینها وقتی سیاست مجموعه ای را قبول ندارند که اجرا کنند چرا می مانند؟ اینها چگونه فعال سیاسی هستند و چه باور و اعتقاداتی دارند که حاضرند بمانند؟ موجودیت و هویت انسان ها به باورها و اعتقاداتش است و اگر سیاست های یک مجموعه  را قبول ندارد خودش نباید بماند.

وی درباره میزان فروش نفت ایران اظهار داشت: آنچه ما  تولید و صادر می کنیم همان رقمی است که منابع ثانونیه اعلام می کنند و تا کنون نیز به توافق خود در اوپک پایبند بوده ایم و همه کشورها نیز به سهمیه تعیین شده متعهد بوده و همه اعضا به صد در صد تعهدات خود عمل کرده اند.

وزیر نفت در ادامه با اشاره به دریافت پول فروش نفت؛ بیان کرد: ما کل پول فروش نفت را می گیریم و غیر از این شایعات است. کسانی که خلاف این موضوع می گویند مدارک ارائه دهند. این چه رفتار رسانه ای است؟ مثلا می گویند فلانی در جایی با کسی ملاقات کرد این فرد (ج.پ) کیست؟ به قوه قضائیه معرفی کنید. او چه کسی است که جز یک رسانه خاص کسی نمی‌داند؟ چرا رسانه‌ها این اخلاق غیر حرفه‌ای را محکوم نمی‌کنند؟ می گویند ۲۰ میلیارد دلار پول نفت به کشور نیامده است بگویند کجاست؟ چرا در ذهن مردم شبهه ایجاد می‌کنند؟

وی یادآور شد: می گویند ما در قرار داد ترکیه جریمه شدیم و گاز مفت می دهیم، در فضای رسانه شرف و اخلاق رسانه ای مهم است اگر اخلاق دینی باشد تعهد بیشتری هم باید باشد. چرا رعایت نمی شود؟ دوره انتخابات که دین و پیغمبر هم کنار رفت اکنون انتخابات تمام شده چرا برخی رسانه ها حیثیت حرفه ای خود را با دورغ پردازی بی پایان زیر سوال می برند؟ شعور و فهم مردم همه اینها را درک می کند. عمده صحبت من نیز با رسانه های است که از پول بیت المال نیز تغذیه می شوند.

زنگنه در ادامه درباره موضوع شکایت گازی ترکیه گفت: در سال ۸۴ ترکیه علیه ما به داوری سوئیس شکایتی ارائه و تقاضای کاهش قیمت گاز داشت که در سال ۹۱ کاهش ۱۲ درصدی مصوب می شود و چون این قیمت از زمانی که شکایت می شود امکان اعمال تجدیدنظر وجود دارد آن زمان حدود یک میلیارد دلار پرداخت می شود و هیچ یک از رسانه ها هم سر و صدایی نمی کنند. این کار در چارچوب مقررات متعارف تجارت بین المللی بوده یعنی آن دولت هم کار خلاف خلافی نکرده بود.

وی افزود: ترکیه دوباره در اسفند ۹۱ درخواست کاهش قیمت نفت و به دلیل کمیت و کیفیت گازی که به  درخواست جریمه داد. و  ۳۷.۵ درصد هم تقاضای تخفیف جدید و کاهش قیمت می‌کند که مجموعا ۶۲.۵ درصد می شود، داوری ۲۵ درصد جریمه را رد می کند و از ۳۷.۵ درصد ۱۳.۳ درصد را تصویب می کند.

وزیر نفت اظهار داشت: در مهر ۹۵ مصوبه ای در داوری صادر می شود و از اسفند ۹۱ تا مهر ۹۵ ما ۱۴.۲ میلیارد دلار گاز به ترکیه فروختیم و پول آن ر ا گرفته بودیم که روی این رقم ۱۳.۳ درصد کاهش قیمت می دهند پس بدهکار می شویم، جریمه نبوده است و طبیعی است و قرار شد از محل گازی که می برد تسویه حساب شود و این تسویه حساب بازرگانی بین دو شرکت ایرانی و ترکیه ای است.

وی تاکید کرد: صحبت ما این است که در قرارداد کرسنت چرا این کار را نکردند؟ یعنی باید ایران برای اصلاح قیمت به داوری مراجعه می کرد، در آنجا قطعا حرف های ما را می شنیدند، من در اسفند ۸۳ این فرایند داوری را شروع کردم ولی در دولت احمدی نژاد رها شد و گرهی که با دست باز می شد به معضل تبدیل شد.

زنگنه گفت: طبق رای داوری از  ۱۴.۲ میلیارد دلاری که از ترکیه نقدی دریافت کردیم ۱۳.۳ درصد باید برگردد.

وی درباره امکان چانه زنی اظهار داشت: تقاضای آنها ۶۷.۵ درصد بود که به ۱۳.۳ درصد رسید در مذاکرات روسای جمهور دو کشور قیمت بالای گاز همیشه مطرح می شد اصلا بحث کرسنت نبوده و لایحه ای  نیز از سوی ترک ها نیامده است موضوع بر سر قیمت بالای گاز صادراتی ایران  به ترکیه نسبت به روسیه و آذربایجان بوده است.

بیژن نامدار زنگنه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر