کد خبر: 497865 A

در جریان سفر به کابل؛

معاون آسیا، اقیانوسیه و مشترک‌المنافع وزارت امور خارجه کشورمان عصر روز سه‌شنبه با رئیس‌جمهور، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی و مشاور امنیت ملی رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، در این دیدار ابراهیم رحیم‌پور که به منظور شرکت در کنفرانس «پروسه کابل» به افغانستان سفر کرده است، ضمن ابراز تسلیت بابت جان‌باختگان روزهای گذشته در کابل و محکوم کردن اقدامات گروه‌های تروریستی و افراطی در افغانستان، حمایت کشورمان از ابتکار «روند کابل» که با حضور ۲۷ کشور و سازمان‌ بین‌المللی تحت مدیریت دولت افغانستان برگزار شد را اعلام کرد.

رئیس جمهور افغانستان نیز  بر ضرورت توسعه روابط حسنه و رو به رشد دو کشور تاکید کرد. 

اشرف غنی مجددا انتخاب مجدد حسن روحانی به ریاست جمهوری کشور را تبریک گفته و ابراز امیدواری کرد روابط دو کشور هر چه بیشتر در تمامی زمینه‌ها گسترش یابد. 

در این دیدار موضوع توسعه راه‌های ترانزیتی بین دو کشور و تلاش برای اتصال هرچه بیشتر از طریق گسترش خطوط راه‌آهن، جاده و بهره‌گیری بیشتر از مسیرهای دریایی خصوصا با توجه به توافقنامه سه‌جانبه ایران، هند و افغانستان مورد گفت‌وگو قرار گرفته و بر ضرورت اجرایی شدن هر چه سریع‌تر آن تأکید شد. 

همچنین قرار شد کمیته‌های پنج گانه توافق شده بین دو کشور در سفر  ظریف به کابل به در آینده‌ای نزدیک در تهران برگزار شود.

دیدار با رئیس اجرایی دولت افغانستان 

معاون وزیر امور خارجه همچنین روز سه‌شنبه با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان نیز به طور جداگانه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار نیز راه‌های توسعه مناسبات دوجانبه در حوزه‌های مختلف مورد گفت‌وگو قرار گرفت.

رئیس اجرایی دولت افغانستان در این دیدار مراتب امتنان و قدردانی دولت افغانستان را از مشارکت و حمایت جمهوری اسلامی ایران از ابتکار روند کابل که در واقع قرار است به عنوان چتری برای دستیابی به همکاری و اجماع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای با هدف استقرار امنیت و مصالحه ملی عمل کند، بیان کرد.

دیدار با مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان 

این مقام عالی‌رتبه وزارت امور خارجه همچنین روز سه‌شنبه با محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور افغانستان نیز ملاقات کرد و دو طرف کلیه مسائل جاری و روابط امنیتی و همجواری دو کشور را مورد بررسی قرار دادند.

ابراهیم رحیم‌پور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر