کد خبر: 498481 A

سفیر ایران در لندن مطرح کرد:

سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن در یادداشتی به تحلیل نتایج انتخابات جدید انگلیس پرداخت. سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن در یادداشتی به تحلیل نتایج انتخابات جدید انگلیس پرداخت.

به گزارش ایلنا، حمید بعیدی‌نژاد در کانال تلگرامی خود با اشاره به انتخابات اخیر انگلیس با عنوان «نتایج انتخابات جدید انگلیس و قدرت یافتن زنان در حیات سیاسی این کشور» نوشت:

نتایج امروز انتخابات انگلستان تحولات مهمی در برداشت:

۱. حزب محافظه‌کار حدود ١٢ کرسی خود در پارلمان و اکثریت را از دست داد به طوری که تا رسیدن به اکثریت هشت کرسی کم دارد و حالا برای تشکیل دولت نیاز به ائتلاف با یک حزب دیگر دارد.

۲. حزب کارگر که رهبر آن آقای جرمی کوربین تا همین یک ماه پیش به علت ضعف رهبری حزب، آماج شدیدترین انتقادات قرار داشت به یک موفقیت بزرگ تاریخی دست یافت و توانست ٣٠ کرسی جدید کسب کند و موقعیت خود را به عنوان دومین حزب قدرتمند تحکیم کند.

۳. حزب ملی اسکاتلند که که ابتکار برگزاری رفراندوم جدیدی را در اسکاتلند برای جدایی از انگلیس دنبال می‌کرد در شکستی تلخ و سنگین، ٢١ کرسی خود را از دست داد و تعداد کرسی‌هایش به ٣٥ کاهش یافت.

۴. حزب استقلال انگلیس که بانی و طرفدار بسیار پر و پا قرص خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بود و رهبر آن مورد تمجیدهای فراوان ترامپ قرار گرفته بود با شکستی تمام عیار مواجه شد و تمامی ١٠ کرسی خود را از دست داد و رهبر آن مجبور به استعفا و کناره‌گیری شد.

۵. یکی از جلوه‌های بارز نتایج انتخابات انگلستان افزایش مشارکت خانم‌ها بوده است. خانم ترزا می نخست‌وزیر با وجود از دست دادن اکثریت حزب محافظه‌کار، کماکان قدرتمندترین سیاستمدار انگلیس است و به دنبال تشکیل دولت جدید است.

۶. خانم آرلن فاستر، رهبر حزب اتحادگرایان دمکراتیک و وزیر اول ایرلند شمالی حزبش با کسب ١٠ کرسی حالا می‌خواهد با حزب محافظه‌کار دولت ائتلافی تشکیل دهد. بدین صورت او یکی از چهره‌های برتر جدید سیاست در انگلیس خواهد بود.

۷. خانم نیکلا استورجن، رهبر حزب ملی اسکاتلند علیرغم از دست کرسی کماکان قدرتمندترین سیاستمدار اسکاتلند است و نقشی مهم در سیاست خواهد داشت.

۸. خانم روت دیویدسون که رهبر حزب محافظه‌کار و اتحادگرای اسکاتلند است با موفقیت بسیاری روبه‌رو شد و حزبش با به دست آوردن ١٢ کرسی جدید نسبت به یک کرسی در انتخابات قبل شبی تاریخی را گذراند. او که مخالف سیاست‌های خانم استروجن و مخالف استقلال اسکاتلند است حالا رهبری دومین حزب اصلی اسکاتلند را در اختیار دارد.

۹. در این انتخابات مجموعا ٢٠٠ نماینده زن به مجلس راه یافتند که یک رکورد محسوب می‌شود و این یعنی مجلس جدید بیشترین نمایندگان زن در تاریخ انگلیس را در خود جای داده است.

حمید بعیدی‌نژاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر