کد خبر: 500049 A

موگرینی:

وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری پیش از «مجمع اسلو» شرکت و به سوالات حاضران پاسخ داد.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران، جان کری وزیر امور خارجه پشین ایالات متحده و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه رتنو مرسودی وزیر امور خارجه اندونزی و بورگه برنده وزیر امور خارجه نرو‍ژ در نشست خبری پیش از نشست اسلو شرکت کردند. 

در این نشست مباحث متفاوتی از جمله مسائل منطقه‌ای و توافق هسته‌ای ایران مطرح شد. 

جان کری در این نشست در مورد تداوم توافق هسته‌ای و اهمیت رسیدن به آن با ایران صحبت کرد که فدریکا موگرینی نیز در تکمیل صحبت ‌ای وی اظهارات مهمی را بیان کرد. 

فدریکا موگرینی در ادامه صحبت‌های این نشست در تایید سخنان جان کری در موضوع پایبندی ایران به برجام گفت: ما همین چند هفته پیش شاهد چندمین گزارش آژانس بین‌المللی انر‍ژی اتمی بودیم که تایید کرد ایران به تعهدات خود در برجام پایبند است. بنابراین ما در اولین قدم بر این مسئله که غیرممکن است با ایران به توافق هسته‌ای برسیم غلبه کردیم و در مرحله بعد هم بر بدگمانی‌هایی که می‌گفتند این توافق هسته‌ ای به سرانجام نخواهد رسید غلبه کردیم. 

او افزود: اینک در آستانه رسیدن به سال دوم حصول برجام هستیم. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ششمین گزارش جامع خود تایید می‌کند که ایران به توافق هسته‌ای پایبند است اما در هر حالتی (در هر شرایطی که اتفاق بیفتد) اتحادیه اروپا تضمین می‌کند توافق هسته‌ای با ایران دوام خواهد داشت. 

موگرینی تصریح کرد که همه ما به این توافق هسته‌ای پایبند هستیم و این توافق متعلق به یک کشور نیست. این توافق متعلق به جامعه جهانی است و تا زمانی که مربوط به اتحادیه اروپا باشد ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که مطمئن شویم که توافق اجرایی شده و در حال اجرا است. 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: سیاست ما و تعهد ما بر ادامه اجرای برجام است. 

فدریکا موگرینی مجمع اسلو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر