کد خبر: 502001 A

جمالی در گفت‌وگو با ایلنا:

محمدجواد جمالی نوبندگانی در خصوص پیام حمله موشکی دیشب گفت: ما با این حمله به کشورهای حامی داعش پیام دادیم و وقتی می‌گوییم ما در مسائل امنیتی شوخی نداریم و از کسی اجازه نمی‌گیریم باید پیام ما را درک کنند.

محمدجواد جمالی نوبندگانی دبیر اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص موقعیت شهر دیرالزور که روز گذشته مورد هدف موشک‌های سپاه قرار گرفت، گفت: دیر الزور منطقه‌ای است که جغرافیای آن دست تروریست‌های تکفیری هست. به وسیله بمباران چندی پیش آمریکایی‌ها اطراف دیرالزور از دسترس خارج شده بود چرا که این منطقه به طور کامل تحت کنترل نیروهای تکفیری است و محاصره شدگان، نیروهای مردمی و عشایر تنها از طریق هوا تدارکات دریافت می‌کردند اما با حمله موشکی آمریکا این ارتباط هوایی نیز قطع شد.

او در خصوص وضعیت شهر افزود:  مدتی است که مردم در این ناحیه مقاومت می‌کنند. این یکی از مناطقی است که کارهای ساخت و ساز سلاح و ماشین‌های انتحاری و برنامه‌ریزی تروریستی در آن صورت می‌گیرد و از نظر تبلیغاتی این منطقه برای تروریست‌ها بسیار مهم است.

جمالی در خصوص پیام حمله موشکی ایران به مواضع داعش خاطرنشان کرد: اینکه ما به اینجا حمله کردیم چند پیام داشت؛ پیام اول اینکه ما به هر حمله‌ای هرچند محدود پاسخ‌های وسیع می‌دهیم؛ به هر وسیله‌ای این حملات را پاسخ می‌دهیم؛ چه موشک باشد چه روش‌های دیگر. مساله دیگر اینکه ما با این حمله پیامی به آنهایی که پشتیبان داعش هستند و به کشورهای حامی داعش دادیم. حامیان داعش حتما بعد از تحلیل و بررسی منطقه‌ای که مورد هدف قرار گرفته پیام جمهوری اسلامی را درک خواهند کرد.

دبیر اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: مساله بعدی برای این حمله موشکی سپاه پاسداران این است که به ملت اطمینان بدهیم نیروهای مسلح حافظ امنیت و عزت آنها هستند. وقتی می‌گوییم ما در مسائل امنیتی شوخی نداریم و از کسی اجازه نمی‌گیریم باید پیام ما را درک کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی در خصوص ویژگی موشک‌ها گفت: این موشک‌ها میان برد بودند. موشک‌ها از استان کرمانشاه از همان استانی که تروریست‌ها در نقطه ورود به کشور نشستند و پیامی را منتشر کردند، شلیک شد.

او با بیان اینکه محل شلیک این موشک و نوع موشک پیام داشت، گفت: این موشک میان‌برد بود و ما همه توان خود را در برد نیاز نداشتیم؛ ولی نقطه‌زنی آن مورد توجه بسیاری از کسانی که دارای این صنایع هستند قرار خواهد گرفت. بنابراین این حمله پیغام دیگری است برای کسانی که در چند روز گذشته دنبال تحریک ایران بودند.

جمالی در خصوص پیام این حمله موشکی بعد از ادعاهای اخیر رکس تیلرسون وزیر  خارجه آمریکا در مورد تغییر نظام در ایران گفت:  آمریکا از ابتدای پیروزی انقلاب رویکرد تغییر نظام داشت. چندی نگذشته بود که غائله‌هایی در منطقه‌های مختلف ایران ایجاد کردند. سی خرداد سال شصت همین منافقان اعلام جنگ مسلحانه کردند و همزمانی این صحبت‌های تیلرسون با این روز نشان از هماهنگی میان منافقان و آمریکا دارد.

او افزود: ما ماهیتا با آمریکا مشکل داریم و مساله سیاسی نیست؛ بنابراین جمهوری اسلامی در رابطه با سرنگونی نظام در مظان تهدید آمریکا و حتی رژیم صهیونیستی و سایر کشورهای هم پیمان آمریکا است.

جمالی تاکید کرد:  آنچه از رسیدن دشمنان ما به هدفشان جلوگیری کرده موشک ما نیست؛ بلکه پشتوانه نظام یعنی مردم است.  کاری که این‌ها کردند باعث هم‌بستگی میان مردم می‌شود؛ گروه‌های سیاسی در این شرایط به هم نزدیک‌تر خواهند شد و احساس وجود دشمن مشترک می‌تواند به همدلی و همزبانی بیانجامد. البته وقتی نیاز باشد قدرت سخت هم مانند دیشب استفاده خواهد شد.

او در پایان در خصوص تلفاتی که داعش در پی حمله موشکی شب گذشته متحمل شده است، گفت: صحبت درباره تلفات هنوز زود است.

کمیسیون امنیت ملی داعش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر