کد خبر: 503333 A

روحانی در ضیافت افطار با خانواده‌های شهدا و ایثارگران:

رییس جمهور با تاکید بر پیگیری موضوع بیمه والدین شهدا افزود: خانواده معظم شهدا در پیشگاه خداوند جایگاه بسیار بالایی دارند.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی شامگاه چهارشنبه در دیدار و ضیافت افطار با خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران که در فضایی صمیمی برگزار شد، تاکید کرد: امروز اگر ایثار نبود، با توجه به این همه توطئه‌هایی که وجود دارد، پیروز نمی شدیم، لذا تمام موفقیت‌های ملت ایران مرهون ایثار، فداکاری و جهاد در راه خدا است.

او با اشاره به فرازی از وصیت نامه مولا امیرالمومنین علی(ع) در ماه رمضان، اظهار داشت: امام علی(ع) می‌فرمایند که جهاد در راه خدا باید هم با نثار جان، هم با اعطای مال و هم باید با زبان باشد، لذا امر به معروف و نهی از منکر و دعوت به حق و در کل جهاد با زبان بسیار اهمیت دارد.

رییس جمهور با بیان اینکه ماه مبارک رمضان، ماه غفران و عبادت است، تصریح کرد: از خدا می‌خواهیم که جزو انسان‌های سعادتمند باشیم و با روح پاک ماه رمضان را به اتمام برسانیم و در پایان این ماه به گونه‌ای باشد که خداوند از گناهان ما گذشته باشد. 

روحانی خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن مجید به پیامبر اسلام(ص) توصیه می‌کند که ای پیامبر به همه بندگان من بگو که خداوند از همه گناهانتان می‌گذرد و در این تعبیر قرآنی قید مسلمانی و حتی مومن بودن وجود ندارد و همه کسانی را که گناهی مرتکب شده و از حد عبور کرده‌اند، شامل می‌شود.

رییس جمهور با تأکید بر اینکه هیچ چیزی بدتر از یأس از رحمت الهی وجود ندارد، ابراز داشت: اگر کسی بدترین گناه را مرتکب شده باشد و از بخشش خداوند مأیوس گردد در حقیقت گناه دیگری مرتکب شده است و باید همیشه به رحمت خداوند امیدوار باشیم چرا که خداوند رحمت واسعه الهی، آمرزنده، مهربان، غفور و رحیم است.

روحانی افزود: ماه رمضان باید انسان را برای انجام وظایف خود در برابر رسالت‌هایی که خداوند برای اعتلای کشور، دین و عزت بردوش او گذاشته، آماده‌تر کند.

رییس جمهور با تأکید بر اینکه راه و باب شهادت باز است، بیان کرد: برخی تصور می‌کردند که بعد از پایان جنگ تحمیلی باب شهادت به روی مردم بسته شده است در حالی که این باب باز است، فقط باید انسان برای فداکاری و ایثار آماده باشد.

روحانی افزود: نیروهای بسیج، سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، کسانی که در مرزها حضور دارند و آنهایی که در مسیر علم و دانش هسته‌ای تلاش کرده و به شهادت رسیدند و نیز مدافعین حرم و عزیزانی که در روزهای اخیر در ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم امام(ره) به شهادت رسیدند، نشان می‌دهد که باب شهادت همچنان، باز است.

رییس جمهور اضافه کرد: اگرچه در پیشگاه خدای متعال، شهدا از درجات مختلفی برخوردار هستند، اما همه شهدا به عنوان سرمایه‌های بزرگ ملی، عزت، استقلال و حفظ دین و مرام کشور و ملت ایران هستند. 

روحانی برای شهدا، درجات متعالی و محشور شدن در کنار شهدای کربلا و سالار شهیدان امام حسین(ع) را مسألت کرد و گفت: امیدوارم خداوند ما را پیرو و ادامه‌دهنده راه شهیدان قرار دهد و ما را که مسئولیت‌هایی بر دوش داریم در دنیا و آخرت در پیشگاه شهدا و خانواده شهیدان سربلند سازد. 

رییس جمهور در ادامه پیگیری موضوع بیمه والدین شهدا را مورد تأکید قرار داد و گفت: از خداوند می‌خواهم که خادم خوبی برای خانواده شهدا و ادامه‌دهنده راه شهیدان و ایثارگران باشیم.

روحانی تاکید کرد که خانواده معظم شهدا در پیشگاه خداوند جایگاه بسیار بالایی دارند و اگر مسوولان کاری برای آنان انجام می‌دهند ذره کوچکی در برابر کار بزرگی است که خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران انجام داده‌اند. 

او گفت: شب‌های دهه پایانی ماه مبارک رمضان بسیار عزیز هستند و در این شب‌ها پیوسته این دعا تکرار می‌شود که خدایا در این شب‌های پایانی ماه مبارک ما را جزو سعادتمندان قرار بده و روح ما را با شهدا محشور کن و از گناهان ما درگذر و به ما ایمانی بده که همواره در کنار قلب و روح ما باشد؛ ایمانی که شک‌ها را از دل‌ها برطرف کند. 

رییس جمهور اضافه کرد: در این دعا آمده است که «خدایا هرچه قسمت ما کردی ما را راضی و خشنود به قسمت خودت قرار بده». این خیلی جمله و فراز مهمی است. خشنودی انسان از انجام وظیفه خیلی مهم است. اینکه انسان روزه بگیرد یا برای نماز صبح از خواب برخیزد ولی قلبا از این اعمال خشنود نباشد، خیلی متفاوت از این است که انسان آنچه انجام می‌دهد از روی رضای قلبی و خشنودی باشد.

روحانی با بیان اینکه «کسانی پیش خداوند مقرب هستند که وظیفه خود را با خشنودی کامل انجام می‌دهند؛ از نماز، روزه، حج، زکات و خمس و هر آنچه خدا مقرر کرده است»، اظهارداشت: اینکه مادر و پدری فرزندشان را در راه خدا تقدیم کنند، به هیچ وجه کار آسانی نیست. اگر انسان خودش برود و شهید شود خیلی آسانتر است اما وقتی خانواده ای فرزند عزیزش و چه بسیار خانواده‌هایی که دو ، سه یا چهار فرزند و همسر و داماد و پدرشان در راه خدا شهید شده است، این اصلا راحت و ساده نیست.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: کسی که در برابر سختی‌های انجام وظیفه صبر می‌کند و از آنچه خداوند نصیبش کرده خشنود است، اجرش بی‌حساب است و هیچ فکر و وسیله‌ای نمی‌تواند ارزش آن را محاسبه کند.

در این مراسم خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران نماز مغرب و عشاء را به امامت حسن روحانی اقامه کرده و روزه خود را در کنار رییس‌جمهور افطار کردند.

حسن روحانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر