کد خبر: 504751 A

ظریف در دیدار با ایرانیان مقیم آلمان:/تکرار/

وزیر امور خارجه کشورمان که در آلمان حضور دارد، شامگاه دوشنبه در اجتماع بزرگ ایرانیان مقیم آلمان در برلین حاضر شد.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف در سخنانی در جمع ایرانیان مقیم آلمان اظهار داشت: آیا ما چیزی جز پشتیبانی، مقاومت و حضور مردم در صحنه داشته‌ایم؟ این مردم بدون ابزار دفاعی توانستند در برابر دشمن خشن و تخریب‌گر مقاومت کنند و نهایتا صدام و حامیان او را ناکام گذاشتند.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه مردم بودند که بعد از جنگ هم در بازسازی مشارکت کردند، ادامه داد: مردم بودند که در برابر تحریم ها مقاومت کردند. مردم بودند که در انتخابات ۹۶ نشان دادند که علیرغم همه کاستی‌ها اجازه نمی‌دهند بین آنها و حاکمیت و نظام فاصله بیاندازند.

او هیات مذاکره کننده برجام را ترجمان اراده مردم توصیف کرد و گفت: مردم برجام را به نتیجه رساندند و شش کشور قدرتمند را به پای میز مذاکره کشاندند. در غیر این صورت آنها نمی‌خواستند ایران حتی یک سانتریفیوژ هم داشته باشد. آقای اوباما گفت اگر می‌توانستم اجازه نمی دادم یک‌پیچ سانتریفیوژ ساخته شود. پس چرا به این مردم افتخار نکنیم؟!

ظریف همچنین اظهار داشت: در حالیکه موج سهمگین عصبیت مردم منطقه را به خاک و خون کشانده و دولت‌های منطقه دچار این مشکلات هستند، ما آرامش خود را مدیون این مردم هستیم. مقام معظم رهبری در نماز امروز عید فطر فرمودند که دولت باید به سرعت دست به کار شود و خواست‌های مردم را محقق کند. این واقعیت است که مردم ایران، همه مردم ایران و تک تک آنها ولی نعمت ما هستند از جمله ایرانیانی که در اینجا به نمایندگی‌های ما مراجعه می کنند. آنها در برابر ما پاسخگو نیستند بلکه ما هستیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: اگر ما به روزمرگی بگذرانیم طرف مقابل بیکار نمی نشیند. فرصت روابط پایدار با اروپا و خصوصا روابط عمیق اقتصادی با آلمان پدید آمده است. اگر فرصت‌ها را از دست بدهیم کسانی آنها را تبدیل به تهدید برای ما می کنند.

او با بیان اینکه ما به عنوان قدرتمندترین و باپشتوانه‌ترین کشور منطقه معتقدیم که فقط در یک منطقه امن و توسعه یافته است که امنیت و پیشرفت ایران تامین می‌شود، اظهارکرد: کسانی که تلاش می‌کنند که به قیمت حذف و ناامنی دیگران امنیت کسب کنند جز ناامنی و ذلت کسب نکرده‌اند. تفکر بازی با حاصل جمع صفر که تفکر سرسپردگی به بیگانگان است نباید مانع از آثار انتخاب مردم شود.

ظریف با اشاره به گفته امروز رهبری مبنی بر اینکه به وحدت و انسجام نیاز داریم، تصریح کرد: وظیفه سنگینی برعهده وزارت امور خارجه است و باید از لحظه لحظه زمان برای پیشبرد اهداف کشور و خدمت به اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم.  همکاری علمی و فناوری را توسعه دهیم. در رشته های پیشرفته علوم به رتبه های تک رقمی دنیا رسیده ایم.‌ باید فناوری بومی خود را با استفاده از فناوری پیشرفته دنیا توسعه ببخشیم. باید سرمایه های ایرانیان داخل و خارج کشور را جذب کنیم و هیچ سرمایه ای به اندازه این در پیشرفت و توسعه کشور موثر نیست. در سال تولید و اشتغال باید قسمتی از چرخه ارزش افزوده باشیم و برای بازارهای جهانی تولید کنیم و اشتغال یک میلیون و دویست هزار نفر در سال را محقق کنیم. این وظیفه همکاران ما در وزارت اموخارجه است.

سفر ظریف به آلمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر